Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V dnešnej dobe je bežnou záležitosťou, že sa na pracovné účely využívajú mnohé zariadenia, ako smartfóny, no najmä počítače či notebooky. Tie poskytujú spoločnosti svojim zamestnancom a dáta v nich majú ostať dobre zabezpečené. Mnohokrát sa však stáva, že si ich pracovník postupne prispôsobí podľa seba, čím vystavuje zariadenia potencionálnej hrozbe. 

Podľa IT odborníkov a expertov na kybernetiku je veľmi nebezpečné, ak zamestnanci využívajú svoj služobný počítač či notebook aj na osobné účely. Takéto zaobchádzanie by mohlo viesť k nebezpečnej situácii, ktorá by poškodila nielen zamestnanca, ale najmä firmu. Softvérová spoločnosť Check Point uskutočnila prieskum, do ktorého sa zapojilo viac ako 700 IT pracovníkov. Z výsledkov vyplynulo, že až 2/3 z nich nedbalo na bezpečnosť služobných zariadení. Pre zvýšenie bezpečnosti a zabránenie kybernetickému útoku na svojom služobnom zariadení by si tak mal dodržiavať nasledujúcich šesť rád od IT odborníkov.

Nikdy si neukladaj heslá do pracovného zariadenia

zdroj fotografie: Clark

Pri prehliadaní internetu a prihlasovaní sa do svojich účtov je používateľ často vyzvaný, či si chce svoje heslo uložiť. To je však zásadnou chybou. Mnoho firiem, ktoré poskytujú pracovné zariadenia má akýsi protokol o bezpečnosti. V ňom je obsiahnuté aj to, že zamestnanec pri používaní služobných zariadení doňho nesmie ukladať heslá. Preto je dobré si vždy najprv prečítať pravidlá spoločnosti, pre ktorú pracuješ, aby si sa tak vyhol prípadným problémom.

Vyhýbaj sa osobným rozhovorom pri používaní pracovného komunikačného softvéru

zdroj fotografie: Slack

Nenechaj si ujsť
Dbáš na bezpečnosť svojich účtov? Prinášame ti 7 tipov, ako čo najlepšie zabezpečiť tvoje súkromie

Medzi veľmi obľúbené aplikácie používané na tímovú komunikáciu medzi zamestnancami patrí napríklad Slack, Google Hangout či Trello. Komunikácia prostredníctvom týchto aplikácií je veľmi pohodlná, no mal by si sa vyvarovať písaniu osobných vecí. Všetky informácie sú totižto uložené na serveroch a rozhodne nechceš, aby sa dostali na verejnosť. Napríklad taký Slack má prístup ku všetkým konverzáciám a preto by si si mal rozmyslieť, čo do tohto četu napíšeš.

Nepripájaj sa k verejným Wi-Fi sieťam, ak pracuješ s citlivými údajmi firmy


zdroj fotografie: Business 2 Community

V dnešnej dobe mnoho zamestnancov pracuje na diaľku a výsledky svojej práce zasielajú svojmu nadriadenému prostredníctvom pracovných e-mailov. Pokiaľ sa však urýchlene snažíš poslať dokumenty šéfovi, nikdy nevyužívaj verejné Wi-Fi pripojenie v kaviarni alebo na iných ľahko zraniteľných miestach. Nikdy totižto nevieš, kde útočník striehne. Mohol by si sa totiž veľmi ľahko stať obeťou kybernetického útoku. Hackeri dokonca zvyknú vytvárať falošné siete, ktoré vyzerajú ako skutočné a nalákajú tak svoju obeť priamo do pasce.

Zabráň svojím kolegom alebo priateľom k prístupu do tvojho pracovného počítača

zdroj fotografie: Pexels

Nenechaj si ujsť
CIA špehuje každý smartfón, počítač a dokonca aj smart televízory! Boli zverejnené tisíce tajných dokumentov

Moderné softvéry umožňujú pripojiť sa k zariadeniam aj s pomocou vzdialeného prístupu mimo tvoju kanceláriu. Zabezpeč si preto svoj počítač či notebook pred neoprávneným prístupom tvojich kolegov alebo priateľov. Zabrániš tak strate, úniku alebo poškodeniu pracovných dokumentov.

Nezhromažďuj osobné informácie vo svojom pracovnom počítači

zdroj fotografie: Windows Central

Je jednoduché si do počítača uložiť niekoľko osobných fotiek, správ či dokumentov. Problém však nastáva, ak dôjde ich strate alebo úniku na nesprávne miesta. Po skrachovaní spoločnosti tak majú bývalí zamestnanci strach o svoje osobné údaje a informácie. To isté platí aj pri výpovedi zo zamestnania. Pokiaľ dostaneš z práce „padáka“, zrejme nebudeš mať čas postarať sa o svoje osobné súbory v tvojom pracovnom počítači. Aj z tohto dôvodu je dobré využívať napríklad USB kľúč pre zálohovanie osobných dokumentov.

Nevyužívaj pracovný počítač na svoje koníčky alebo ďalšie práce

zdroj fotografie: news.google.com

Mnohým zamestnancom vo firmách ich plat nestačí a potrebujú zarobiť ďalšie peniaze. Tie si môžu privyrobiť popri svojom hlavnom zamestnaní. V tomto smere si však daj pozor, aby si nekombinoval obe práce a nevykonával tak úlohy z druhého zamestnania na svojom pracovnom počítači, ktorý ti poskytol zamestnávateľ v prvej firme. Údaje a informácie sa môžu dostať až k tvojmu šéfovi, ktorý zrejme nebude týmito správami príliš nadšený.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú