Konečne prichádza finálna verzia grafického editora Inkscape 1.0 vo forme otvoreného softvéru zdarma, pomocou ktorého bude možné editovať aj vektorové obrázky. Na jeho finálnu verziu čakali fanúšikovia projektu dlhých 16 rokov.

Portál ZDNet priniesol skvelú správu pre tých, ktorí posledné roky úpenlivo sledovali postup projektu Inkscape. Ide o otvorený softvér grafického editora, pomocou ktorého je možné editovať aj vektorovú grafiku. Prvé počiatky projektu siahajú ešte 16 rokov do minulosti a od poslednej verzie Inkscape 0.92 už prešli 3 roky až sme konečne dočkali finálnej verzie Inkscape 1.0.

Even rounding or blunting of corners by a specified radius with the Corners Live Path Effect

Finálna verzia je tak prístupná pre platformy Windows 10, Linux aj macOS, pričom dostupná je v 20 svetových jazykoch vrátane slovenčiny. Vďaka nespočetnému množstvu vylepšení by mala poskytnúť oveľa plynulejšiu prácu s editorom. Hlavnou výhodou je však fakt, že sa jedná po bezplatnú alternatívu k softvérom ako Adobe Illustrator, Photoshop či CorelDraw.

Alignment of objects on cavas with a new set of alignment handles

Ako sa píše na webe Inkscape, hlavný míľnik bol dosiahnutý vďaka podpore novej sady knižníc GTK+3. Tie umožnia podporu HiDPI monitorov s vysokým rozlíšením či používanie gest na dotykových displejoch a touchpadoch. Pre prívržencov tmavého režimu bude tiež dostupná možnosť zmeny motívu prostredia alebo dokonca aj ikon.

Switching themes on-the-fly

Dostupné budú aj možnosti zrkadlenia a otáčania plátna, či užitočné funkcie ako Split View a Xray. Upravená bola aj práca s ceruzkami pomocou režimu PowerPencil, kde v závislosti od tlaku ceruzkou na displej alebo touchpad je vykreslená rôzna hrúbka čiar. Taktiež pribudla možnosť vektorizovania bitmapových obrázkov či nové možnosti exportu kresieb do súborov rôznych formátov, ako sú PDF, SVG či EPS.

The Split View mode allows to easily edit and preview your drawing

Všetky novinky a podrobnosti o finálnej verzii sú podrobne zhrnuté na webe Inkscape vrátane odkazov na stiahnutie pre jednotlivé platformy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom