Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čierne diery sú považované za jedny z najexotickejších a najfascinujúcejších javov v celom vesmíre. Ich študovaním sa neustále dozvedáme nové pôsobivé informácie, ako tieto nenásytné beštie vlastne fungujú.

Teraz nová štúdia publikovaná v žurnále Science však ponúka úplne nový pohľad na to, ako samotné čierne diery vôbec vznikajú. Je potrebné podotknúť, že štúdia spochybňuje azda všetky zavedené teórie, ako vznikajú čierne diery. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

V štúdii odborníci na čele s Juri Poutanenom študovali čiernu dieru a jej sprievodnú hviezdu tvoriacu systém s názvom MAXI J1820+070, ktorý leží 10 000 svetelných rokov od Zeme, píše portál Space.

Systém bol prvýkrát objavený prostredníctvom röntgenového observatória Chandra v roku 2018, avšak až nedávne optické pozorovania Nordickým optickým teleskopom na Kanárskych ostrovoch ukázali, že čierna diera sa správa veľmi zvláštnym spôsobom.

Naklonená čierna diera

MAXI J1820+070 je röntgenový binárny systém, čo znamená, že ide o čiernu dieru, okolo ktorej rotuje hviezda. Za normálnych okolností by ich rotačné osi boli zarovnané a kolmé na obežnú rovinu.

Nové pozorovania optickými teleskopmi spolu s predmetnou štúdiou však ukazujú, že MAXI J1820+070 je úplne iný. Ukazuje sa totiž, že os rotácie čiernej diery je odklonená od orbitálnej roviny systému najmenej o 40°. Ide vôbec o najväčšie vychýlenie, aké sme kedy pozorovali.

Patat et al., Science, 2022

Vzhľadom na to, že všetky naše simulácie a modely sa zakladajú na tom, respektíve v nich počítame s hodnotami, kedy sú rotačné osi oboch kozmických telies v takejto binárnej sústave kolmé na ich spoločnú obežnú rovinu, ide o veľký šok. Ak totiž existujú takéto „naklonené“ binárne systémy,  musíme prehodnotiť a prepočítať všetky potrebné hodnoty v našich modeloch.

Veľký uhol vychýlenia naznačuje, že na samom počiatku vzniku čiernej diery sa musela odohrať nejaká naozaj extrémna udalosť, ktorá toto naklonenie / nesprávne zarovnanie spôsobila.

Čo sa mohlo stať?

Už celkom dlhú dobu sa predpokladá, že čierne diery môžu pri svojom vzniku dostať tzv. „natálny kop“ (natal kick), ktorý za určitých okolností môže celý systém rozbiť na kusy. Teraz sa vedci domnievajú, že tento kopanec by mohol vytvoriť aj „nesprávne zarovnanú“ čiernu dieru. Prípadne môže pri procese vytvárania čiernych dier dochádzať k nejakej udalosti, o ktorej sme doposiaľ ani len neuvažovali.

Vedci Michela Mapelli a Ferdinando Patat, ktorí sa štúdie nezúčastnili, tvrdia, že štúdia hlboko spochybňuje súčasné chápanie vzniku čiernych dier a naznačuje existenciu veľmi silného „kopu“ vytvoreného supernovou, z ktorej vznikla čierna diera.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú