NASA odhalila, koľko bude stáť návrat astronautov na Mesiac. Tí sa na náš jediný prirodzený satelit dostanú v rámci vesmírneho programu Artemis, ktorý NASA predstavila ešte  júli minulého roka.

Samotný projekt Artemis má už od svojho začiatku stanovených niekoľko veľmi ambicióznych cieľov, kde je azda tým najdôležitejším bezpečné dopravenie prvej ženy a ďalšieho muža na povrch Mesiaca do roku 2024. Okrem náročných technických a technologických výziev však NASA musí čeliť otázke financovania, o téme informoval portál Universetoday.

NASA

Politika zohráva dôležitú úlohu v projekte Artemis

Financovanie projektov je vždy veľmi problematická téma, obzvlášť, keď ide o vysokorozpočtové misie s ľudskou posádkou, ktoré si za žiadnych okolností nemôžu dovoliť ani tú najmenšiu chybu. Tento rok však samotné financovanie komplikujú aj voľby amerického prezidenta, ktoré sa uskutočnia už 3. novembra.

Počas prezidentských volieb si Američania volia aj zástupcov do Senátu a Snemovne reprezentantov. Je teda možné, že v januári sa dočkáme úplne nového Kongresu Spojených štátov.

Prečo to však spomíname? Na Kongrese totiž stojí celá misia, keďže samotný Kongres podpisuje financovanie projektu Artemis, ktorý prezident Donald Trump stanovil za svoju najvyššiu prioritu, informoval web Phys.

V reakcii na všetky tieto udalosti ešte v septembri riaditeľ americkej vesmírnej agentúry Jim Bridenstine upozornil, že „politické riziká sú často najväčšou prekážkou v práci NASA“.

Astronomická suma

NASA tiež oznámila, že návrat ľudskej posádky na Mesiac bude stáť amerických daňových poplatníkov astronomických 28 miliárd dolárov. Táto suma by mala pokryť všetky náklady spojené s projektom Artemis v rokoch 2021 až 2025. Najvyššiu čiastku 16 miliárd dolárov si bude vyžadovať vývoj systému pristávacieho modulu HLS (Human Landing System).

Aby však bolo možné dodŕžať stanovené termíny, prvá finančná čiastka vo výške 3,2 miliárdy dolárov musí byť schválená už do Vianoc, oznámil Bridenstine.

Do programu Artemis je zapojených aj niekoľko súkromných spoločností, vrátane SpaceX, Blue Origin a Dynetics. Úlohy vyvinúť lunárny modul pre astronautov sa zhostil Blue Origin, ktorý ho už stihol predstaviť v plnej veľkosti.

Blue Origin

Jim Bridenstine tiež vyvrátil dohady, že nová misia sa vráti na miesto pristátia posádok Apolla. Podľa jeho slov sa návrat na povrch Mesiaca odohrá v oblasti južného pólu s názvom Aitken.

Zrušené plány

Politické obavy riaditeľa NASA vyplývajú z volieb z roku 2008, kedy bol zvolený demokratický kandidát Barack Obama, ktorý 20. januára 2009 zložil prezidentskú prísahu a prevzal program Constellation, ktorý „zdedil“ po predchádzajúcom prezidentovi George W. Bushovi.

Cieľom uvedeného programu bolo zostrojiť novú generáciu vesmírnych dopravných prostriedkov, ktoré by boli schopné dopraviť astronautov na Mesiac do roku 2020. Kvôli hospodárskej kríze však bol program Constellation zrušený vtedajším prezidentom Barackom Obamom aj napriek tomu, že jeho predchodca už do neho investoval niekoľko miliárd dolárov.

Podľa súčasných plánov sa prvý let projektu Artemis s označením Artemis I uskutočni v novembri 2021 bez posádky. Artemis II, ktorý vynesie ľudskú posádku na obežnú dráhu Mesiaca, je naplánovaný na rok 2023 a všetkými očakávaný let Artemis III, ktorý umožní astronautom pristáť na lunárnom povrchu, sa uskutoční v roku 2024.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú