Tím vedcov objavil obrovskú masu hmoty pod najväčším kráterom Mesiaca, panvou Aitken. Má hĺbku až 300 kilometrov a môže obsahovať kov z asteroidu. ktorý kráter vytvoril. O téme píše Futurism.

Vedci z Univerzity Baylor v Texase objavili pod najväčším mesačným kráterom, panvou Aitken, obrovskú masu hmoty. Tá má hĺbku viac než 300 km a môže obsahovať kov z asteroidu, ktorý narazil do Mesiaca a spomínaný kráter vytvoril, informuje ScienceDaily.

„Predstavte si, že vezmete hromadu kovu päťkrát väčšiu ako Big Island na Havaji a zakopete ju v podzemí,“ uviedol vo svojom vyhlásení vedúci autor Peter B. James z University Baylor v Texase. „To by predstavovalo zhruba toľko masy, ktorú sme objavili.“ dodal.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Youtube / JP Major

Počítačové simulácie zrážky asteriodu s Mesiacom naznačujú, že kráter mohol byť vytvorený železo-niklovým jadrom asteroidu, zatiaľ čo kov v ňom mohol zostať na povrchu Mesiaca až dodnes, namiesto toho, aby sa ponoril do jeho jadra, píše Futurism.

Ďalšia teória o vzniku tejto masy hovorí, že kov mohol vzniknúť v dôsledku spevňovania kedysi roztaveného povrchu Mesiaca, ktoré sa trvalo až niekoľko miliárd rokov. Na nájdenie tejto masy vedci skúmali zmeny v sile gravitácie okolo Mesiaca cez analýzu údajov z misie NASA Gravity Recovery a Interior Laboratory (GRAIL).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú