Mark Zuckerberg absolvoval ďalšie vypočúvanie ohľadom jeho spoločnosti Facebook, ktorá čelí kritike v prípade ochrany používateľských dát. Tentoraz vypočúvanie prebiehalo v Bruseli pred členmi Európskeho parlamentu. Mnohí sa však zhodujú, že išlo o premrhanú šancu postaviť Zuckerberga priamo pred náročné otázky.

Po prevalení škandálu s Cambridge Analytica sa Mark Zuckerberg niekoľko dní odmietal k záležitosti vyjadriť, za čo bol ostro kritizovaný. Priamym otázkam už musel čeliť počas vypočúvania pred americkým Kongresom, ktoré sa odohrala niekoľko týždňov dozadu. Teraz šéf Facebooku súhlasil aj so stretnutím s predstaviteľmi Európskeho parlamentu (EP). Jednotlivé formáty vypočúvania sa však vzájomne líšili.

Zatiaľ čo v Kongrese reagoval Zuckerberg hneď po vyjadrení a položení otázok jednotlivých zákonodarcov, stretnutie v Bruseli prebiehalo najskôr vyjadrením sa všetkých poslancov a až potom prišlo k odpovediam Marka Zuckerberga. Mnohí však poukazujú na to, že šéf Facebooku sa takto vzhľadom na obmedzený čas vyhol niektorým otázkam, vybral si len tie menej komplikované a svoje odpovede zovšeobecnil.

„Poskytneme písomné stanovisko“

Veľa nového sme sa teda nedozvedeli. Zuckerberg sa ospravedlnil za podiel viny jeho spoločnosti pri škandále s Cambridge Analytica či za nedostatočnú reakciu pri incidentoch so šírením falošných správ, ovplyvňovaní volieb alebo zneužívaní používateľských dát. Jeho takmer 22-minútové vyjadrenie však mnohých európskych poslancov neuspokojilo a poukazovali hlavne na zovšeobecnenie kľúčových otázok. Zuckerberg na mnoho z nich reagoval odvolaním na jeho tím, ktorý k záležitosti poskytne bližšie písomné stanovisko.

Otázky boli pritom v mnohých prípadoch veľmi priame. Poslanci sa pýtali na záležitosti ohľadom takzvaných tieňových profilov, ochrany používateľských dát pri regulácii GDPR, ale priamo aj o tom, či Facebook je monopol, ktorý treba výrazne regulovať. Poslanec Guy Verhofstadt položil Zuckerbergovi aj veľmi osobnú, aj keď skôr rečnícku otázku, či chce byť „zapísaný do histórie ako jeden z veľkých internetových gigantov, spolu so Stevenom Jobsom a Billom Gatesom, ktorí obohatili náš svet, alebo ako génius, ktorý vytvoril digitálne monštrum, ktoré ničí našu spoločnosť a demokraciu?

Ďalší zo zástupcov Európskeho parlamentu, Nigel Farage, sa zaujímal o to, či je Facebook politicky neutrálna platforma, na čo Zuckerberg odpovedal, že jeho sociálna sieť nikdy nerozhodovala o tom, aký obsah je povolený na základe politickej orientácie.

Zopakuje sa taká príležitosť?

Prerušenie konferencie po určitom čase bolo plánované a formát vypočúvania nebol vopred vybraný samotným Facebookom a jeho šéfom. Pre BBC to potvrdil aj predseda Európskeho parlamentu, Antoinio Tajani. Naplánované 75-minútové stretnutie nakoniec trvalo takmer 90 minút, no priestor pre rozsiahlejšie vysvetlenie sa málil väčšine poslancov. Damian Collins, predseda Výboru pre digitálne médiá a šport pre Britský parlament, opísal vypočúvanie v Bruseli ako „premrhanú príležitosť.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú