Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Databáza konšpiračných webov iniciatívy Konšpirátori.sk sa rozrástla o ďalší „vlastenecký web“. Tentokrát je ním online denník Štandard, ktorý dostal hodnotenie 6,9 z 10 na škále dezinformácií, klamstiev, propagandy, zavádzajúcich informácií a konšpirácií. Na skutočnosť upozornil samotný Štandard na svojom webe aj na Facebooku.

Ako uvádza šéfredaktor webu Jaroslav Daniška, denník sa bude voči tomuto zaradeniu brániť právnymi krokmi. Koniec koncov, podobne reagoval aj portál Hlavné správy, o ktorého prípade a súdnom spore sme informovali v samostatnom článku.

Konšpirátori.sk

Netreba sa však čudovať, že Hlavné správy sú v zozname už dnes zaradené späť a to s hodnotením 8,5 z 10, ktoré zdvíha veľký varovný prst pred čímkoľvek, čo si na webe prečítaš. Prečo tu ale pribudol Štandard?

„Obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu“

Iniciatíva Konšpirátori.sk zverejnila rozsiahlu analýzu internetového denníka Štandard, v ktorej poukázala na konkrétne články, pre ktoré bol web zaradený na zoznam konšpiračných. Veľkú časť analýzy sa dá zhrnúť do dvoch najdôležitejších bodov.

Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov,“ píše Pavol Hardoš, PhD., ktorý je súčasťou iniciatívy a vypracoval posudok webu.

Podľa neho ďalej stránka obsahuje „konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia.“ Toto sa však nemá vzťahovať na zaujímavosti, záhady a jasne označené špekulácie, ktoré je na webe taktiež možné nájsť.

Web skrýva alarmujúce pozadie

Denník Štandard vychádza od roku 2020 a za jeho vznikom stojí spomínaný Jaroslav Daniška, ktorý dnes figuruje ako šéfredaktor, a režisér Peter Núñez, akcionár a predseda predstavenstva denníka.

Konšpirátori.sk

Zástupca šéfredaktora Peter Števkov v minulosti pôsobil napríklad v Denníku S, ktorý mal „parazitovať na značke Denníka N“ a neskôr musel zmeniť svoj názov na Denník Slovensko. „Denník S/Slovensko v minulosti tiež figuroval na zozname projektu Konšpirátori.sk, po prehodnotení z neho tesne vypadol,“ konštatuje Hardoš.

Medzi redaktorov sa radí Dag Daniš či Tomáš Dugovič, ktorý v minulosti pôsobil v redakcii Zem a vek, ale aj ako administrátor pochybných stránok na Facebooku „Prečo amerikanofilom hrabe“ a „Vladimír Putin Náš Prezident !“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú