Konšpiračným webom sa na Slovensku v posledných rokoch darí. Po novom sa naučili opierať o právne barličky, ktoré zabraňujú ich umiestneniu na verejný zoznam stránok so sporným obsahom iniciatívy Konšpirátori.sk. Toto občianske združenie vedie právny boj aj s dezinformačným webom Hlavné Správy a práve sa im podarilo malé víťazstvo. Na tému ako prvý upozornil portál Živé.sk.

Po tom, ako museli zo zoznamu dezinformačných webov Hlavné Správy odstrániť na základe neodkladného opatrenia vydaného súdom, o čom občianske združenie informovalo prostredníctvom Denníka N, tento web môžu konečne zaradiť späť.

Zo zoznamu sa chceli dostať zubami-nechtami

Hlavné Správy sú už dlhšiu dobu jedným z vedúcich dezinfowebov na Slovensku. Ako píše občianske združenie Konšpirátori.sk, opakovane sa ale pokúšali viaceré súdy presvedčiť, že sú na zozname neoprávnene. Situácia vyvrcholila v roku 2020, kedy im vyhovel Okresný súd Bratislava II a neodkladným opatrením združeniu prikázal ich zo zoznamu odstrániť.

Zasahovanie súdu takýmto spôsobom bolo viackrát kritizované, súdneho pojednávania sa strany dodnes nedočkali. Umiestnením na zozname ale reklamné agentúry dostávajú signál, že s webom by nemali spolupracovať. Čitateľom zoznam zasa napovedá, že by si informácie na týchto weboch mali ešte overiť alebo ich aspoň brať s rezervou.

Ako ale informuje Živé.sk, dezinfoweb Hlavné Správy sa dnes do zoznamu vrátil. Trvalo to pritom viac než 2 a pol roka. Podľa dostupných informácií Krajský súd v Bratislave zrušil všetky neokladné opatrenia, na základe ktorých si prevádzkovateľ dezinformačného denníka vymáhal odstránenie zo zoznamu.

Podobné weby tento rok zablokoval aj Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý čas blokovania predĺžil až do konca septembra. K ďalšiemu predĺženiu však nedošlo a weby sú aktuálne odblokované, ako sme informovali v samostatnej správe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP