Poznámka redakcie: Nižšie uvedené problémy spojené s funkčnosťou Windows 10 sa môžu/nemusia prejavovať v závislosti od konfigurácie zariadení a jednotlivých verzií operačného systému.

Windows 10 sa mnohokrát spája s množstvom rôznych chýb, ktoré spôsobujú aj aktualizácie Microsoftu. Problémy po poslednej augustovej aktualizácii zasiahli najmä zariadenia spoločnosti Lenovo, obzvlášť notebooky ThinkPad. Situáciu oficiálne potvrdil aj samotný výrobca, informuje Windows Latest.

Hoci majú aktualizačné balíky pre Windows 10 opravovať predošlé chyby, v praxi sa ukázalo, že spôsobujú aj rad vedľajších problémov, ktoré musí spoločnosť následne opravovať.

Nedostatky sa môžu týkať len malej skupiny ľudí alebo aj množstva používateľov, no nie je možné jednoznačne tvrdiť, že postihujú všetky počítače a notebooky s týmto systémom.

Notebooky Lenova postihujú po aktualizácii systému vážne problémy. Výrobca prišiel s riešením

Augustová aktualizácia systému s označením KB4566782 má aktuálne spôsobovať vážne problémy najmä majiteľom počítačov a notebookov od Lenova. Po update sa majú používatelia v prípade notebookov ThinkPad (modelový rad z roku 2019 a 2020) stretávať s modrou obrazovkou smrti (BSoD) pri štarte systému, načítavaní aplikácie Lenovo Vantage či pri spustení antivírusu Windows Defender.

Zobraziť celú galériu (1)
Ilustračný obrázok/FonTech

Chyby sa objavujú na týchto zariadeniach aj v prípade Windows Hello, enginu Intel Management a aplikácie IT Camera. Majiteľov Lenovo notebookov tak kvôli tomu môže nepríjemne prekvapiť chybové hlásenie „SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED“, ktoré sa zobrazí na modrej obrazovke smrti. Tieto problémy oficiálne potvrdzuje Lenovo na svojom webe.

Nie sú to však len zariadenia od tohto výrobcu, ktoré BSoD postihuje. Viacerí používatelia sa stretávajú s rovnakým problémom a svoje skúsenosti po aktualizácii Windows 10 popísali aj na diskusnom fóre Reddit a na fóre Microsoftu.

Nenechaj si ujsť
Ktoré funkcie pribudnú v ďalšej veľkej aktualizácii Windows 10? Prinášame ich prehľad

Vzhľadom na veľké množstvo zariadení s Windows 10 však môže ísť o relatívne malú skupinu používateľov, ktoré spomínané chyby zasiahli. Lenovo pre svojich zákazníkov prišlo s riešením, ako sa vyhnúť modrej obrazovke smrti a problém opraviť. Microsoft totiž stále nenašiel na túto situáciu riešenie.

Ako opraviť problém s BSoD po aktualizácii Windows 10 KB4566782 na notebookoch Lenovo ThinkPad:

 • Otvoriť nastavenia BIOS pri štarte zariadenia
 • Nájsť a otvoriť záložku „Security“
 • Zvoliť možnosť „Virtualization“
 • Vypnúť funkciu „Enhanced Windows Biometric Security“
 • Odísť z nastavení BIOSu a spustiť boot na pracovnú plochu

Vyššie spomenutý návod odstráni problémy s BSoD na väčšine notebookov Lenovo ThinkPad, no ďalšou alternatívou, ako sa vyhnúť problémom po spomínanej aktualizácii systému, je aktualizačný balík KB4566782  odinštalovať.

Ako odinštalovať aktualizačný balík vo Windows 10:

 • Otvoriť Nastavenia
 • Prejsť do možnosti „Aktualizácia a zabezpečenie“
 • Zvoliť možnosť „Zobraziť históriu aktualizácií“
 • Kliknúť na „Odinštalovať aktualizácie“
 • Nájsť problémovú aktualizáciu podľa označenia a po kliknutí pravým tlačidlom myši zvoliť „Odinštalovať“
 • Následne je vhodné pozastaviť automatické aktualizácie, aby sa najnovšia chybná aktualizácia znova nenainštalovala

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP