Nie je tomu tak dávno, keď sa na povrch dostala aféra o použití citlivých informácií o používateľoch Facebooku spoločnosťou Cambridge Analytica. Celkovo sa už dnes hovorí až o 87 miliónov účtov, ku ktorým mohla mať spoločnosť prístup. Toto zistenie spustilo vlnu kritiky a akcie Facebooku sa prepadli o niekoľko percent.

Spoločnosť Facebook preto v snahe čo najviac zmierniť následky svojich počinov pristúpila k zlepšeniu ochrany osobných údajov. Smutné je, že sa to deje až po tom, čo milióny údajov bolo v podstate zneužitých. Nižšie nájdeš zoznam všetkých zmien.

Prístup k API udalostiam, stránok a skupín

Už od včerajšieho dňa platí, že vývojári nebudú mať prístup k API udalostiam, kde mohli doteraz vidieť zoznam hostí, príspevky v diskusii a rôzne ďalšie informácie. Po novom budú musieť dostať súhlas od samotného Facebooku a hlavne od administrátora udalosti. Bez neho nebudú v udalosti vidieť žiadne príspevky, ale ani profilové fotky zúčastnených ľudí a ich osobné informácie. Vylepší sa aj zabezpečenie utajených skupín. Zmena sa dotkne aj klasických FB stránok. Doteraz mohla každá aplikácia používať API stránok a čítať tak príspevky a komentáre na nej. Po novom bude každá aplikácia musieť o tento prístup požiadať a Facebook jej to buď schváli alebo nie. Tieto informácie majú byť dostupné len pre aplikácie, ktoré sú pre ľudí prínosom.

Prístup k údajom na FB

Jedna z najzávažnejších zmien, ktorú spoločnosť po škandále zaviedla. Funguje už od včera a spočíta v tom, že Facebook bude musieť chváliť všetky aplikácie, ktoré žiadajú akýkoľvek prístup k našim osobným informáciám na Facebooku. To už funguje aj teraz, keď niektoré aplikácie ťa vyzvú na prístup k niektorým informáciám (fotky atď), no po novom to budú môcť požadovať len aplikácie, ktoré prejdú sprísnenou kontrolou. Rovnako tak už nebudú môcť žiadať prístup k osobným informáciám ako je viera, zoznam priateľov, sledovanie herných a klasických aktivít, vzdelaniu či čítaniu správ.

Vyhľadávanie ľudí a história hovorov a správ

Po novom bude zakázaná funkcia, kde bolo možné vyhľadať ľudí aj podľa ich emailovej adresy, prípadne podľa telefónneho čísla. Uľahčovalo to tak situácie, keď existovalo viacero ľudí s rovnakým menom, prípadne bolo ťažké napísať ich meno (napríklad v čínštine). Keďže to bolo zneužívané, táto funkcia bude zakázaná.

Prednedávnom sa do širšieho povedomia používateľov dostala informácia o tom, že Facebook na Android zariadeniach zbiera aj citlivé dáta o hovoroch používateľov. Ide o funkciu, pre ktorú je potrebné udeliť povolenie a nie je automaticky zapnutá. Facebook záležitosť prekontroloval, aby mohol potvrdiť, že nezhromažďuje obsahy správ, ale len to, ako často si s daným používateľom píšeme. Po novom a však budú mazať záznamy staršie ako jeden rok a v prípade hovorov sa nebudú odosielať žiadne iné údaje okrem toho, s kým sa daný hovor vykonal.

Facebook v súvislosti s novými pravidlami ohlásil ešte niekoľko zmien, ktoré sa dotýkajú aj Instagramu. Od 9. apríla sa zároveň používateľom začne v aplikácii Facebooku zobrazovať odkaz pre jednoduchšie zobrazenie aplikácií a stránok, s ktorými zdieľajú niektoré svoje informácie. Týmito zmenami sa teda najväčšia sociálna sieť sveta usiluje prinavrátiť si dôveru používateľov.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP