Politika Googlu v oblasti vyhľadávania sa mení. Výsledky budú odteraz relevantnejšie vzhľadom na polohu používateľa. Služby ako YouTube a Gmail už takto fungujú.

Zmena domény už nebude fungovať

Pri vyhľadávaní v Googli sa doteraz dali vyhľadať relevantné lokalizované výsledky zmenou domény. Napríklad zmenou domény z google.sk na google.co.uk si mohol používateľ nájsť výsledky relevantnejšie vzhľadom k Anglicku. To však už dnes neplatí. Google po novom zobrazí výsledky vzhľadom na lokalitu používateľa bez ohľadu na doménu, v ktorej používateľ vyhľadáva. Takže, ak budeš v New Yorku a použiješ slovenskú doménu, stále dostaneš výsledky vyhľadávania relevantné k New Yorku.

Existuje cesta

Avšak stále existuje možnosť ako zobraziť výsledky zo Slovenska, aj keď si v zahraničí. Používateľ bude schopný zmeniť svoju polohu v nastaveniach vyhľadávania. Tie sú prístupné cez nastavenia v pravom dolnom rohu. V nastavení oblasti je tak možné vybrať krajinu, z ktorej výsledky chce používateľ obdŕžať. Nastavenie je dostupné ako pre mobilné zariadenia (pravý dolný roh), tak aj pre desktopy.

Cestujúci budú dostávať výsledky vyhľadávania zodpovedajúce ich polohe

Google tvrdí, že zmenu zapracovali z dôvodu, že jeden z piatich výsledkov vyhľadávania zodpovedal aktuálnej polohe. Spoločnosť považuje za kritické ponúknuť lokálne informácie na dosiahnutie najlepších výsledkov. Takéto vyhľadávanie má pomôcť hlavne používateľom, ktorí často cestujú.

Cenzúra obsahu na základe lokality

Táto zmena nemá vplyv na to, ako Google spracováva zákonné požiadavky, ako napríklad odstránenie konkrétnych výsledkov v rámci práva rôznych krajín. Spoločnosť potvrdila, že používatelia uvidia výsledky bez odstráneného obsahu s ohľadom na to, akú lokalitu si nastavia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom