BMW X7, luxusné SUV od známeho nemeckého výrobcu automobilov, spôsobuje firme poriadne problémy a sklamalo tiež niekoľkých zákazníkov, upozorňuje Jalopnik. Tí sa situáciu rozhodli riešiť aj súdnou cestou, keďže BMW ju, podľa nich, ignoruje.

Zle navrhnuté držiaky

Problémom najdrahšieho X-kového modelu je podľa niektorých zákazníkov hlúpa chyba držiakov na poháre. Tá však spôsobuje samovoľnú aktiváciu airbagov. Na oko banálne sťažnosti na „držiaky“ sa tak v jednom z najluxusnejších sériových SUV razom stávajú naozaj serióznym problémom.

Ako totiž vysvetľuje portál Driving, vyzerá to tak, že náhodne vyliate tekutiny pretečú až do stredovej konzoly, kde podľa všetkého spôsobia problémy s dôležitou elektronikou. Konkrétne môže nastať poškodenie kabeláže k modulu airbagov, ktoré sa prejavuje veľmi špecifickým spôsobom – vzduchové vaky sa samovoľne aktivujú a explodujú rovnako, ako v prípade nehody.

Ako nedávno priznala Tesla, problémy s vodou mala aj ona, jej však kvôli nej „iba“ odpadávali zadné nárazníky.

BMW

Je tiež nutné podotknúť, že hovi keď je to nepravdepodobné, airbag môže človeka vo veľmi nezvyčajných prípadoch aj zabiť alebo vážne zraniť. Už pravdepodobnejšie ale je, že takto nemilé prekvapenie počas jazdy vážnu nehodu naopak spôsobí.

Zarážajúce pritom je, akým spôsobom sa firma k problému postavila, čím sa vyslúžila aj žalobu o 5 miliónov amerických dolárov, píše The Drive.

Záruka to nepokryje

Okrem výbuchu airbagov má byť prejavom poškodenia aj ovplyvnenie funkcie riadiacej páky, čo sa prejavuje síce menej efektne, ale rovnako nepríjemne. Jedna zo sťažností totiž opisuje, ako malé množstvo vyliatej tekutiny spôsobilo okamžité zastavenie auta, ktoré v tomto prípade ostalo nepojazdné na krajnici. Auto musel dať majiteľ odtiahnuť do autorizovaného servisu v BMW, v ktorom mu oznámili cenu opravy vo výške 2 900 $, teda asi 2 550 €. Iný majiteľ musel zase po podobnom probléme zaplatiť 2 200 $ (1 950 €).

Dôležité je, že na problém sa podľa výrobcu nevzťahuje záruka – nemecká automobilka sa zrejme riadi rovnakou logikou, ako napríklad výrobcovia smartfónov či počítačov – ide o poškodenie vplyvom vody, za ktoré si neopatrný majiteľ môže sám.

Na papieri to možno znie ako-tak v poriadku, hoci sa jedná o držiak na poháre s tekutinami, kde k obliatiu (za jazdy!) chýba len naozaj málo. V žalobe sa však podľa portálu Driving uvádza, že rozlievanie kávy či typickej americkej coly ani nie je nutné, a na poškodenie má stačiť len kondenzácia z dobre vychladeného pohára alebo plechovky.

BMW

Problém zatiaľ nie je vyriešený a výsledok súdneho procesu sa tak skoro nedozvieme. Je však nutné dodať, že sa konzola na držanie pohárov nachádza až nad konzolou radiacej páky a nie je jasné, akým spôsobom sa majiteľom týchto áut tekutina vyliala.

Je možné tiež to, že aspoň v niektorých prípadoch bola chyba na oboch stranách – ak sa však nachádza držiak na tekutiny tak blízko ku kritickým komponentom, rozhodne je na mieste vyrobiť ho tak, aby bol vodotesný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú