NASA má v rukách prvého organické molekuly svojho druhu, ktoré našla na Marse vďaka roveru Curiosity, informuje Inverse. Je tak o krok bližšie k nájdeniu života mimo našej planéty a od nového roveru môžeme ešte očakávať aj oveľa lepšie výsledky.

Curiosity neprestáva prekvapovať

Ako informujú vedci z medzinárodného tímu pracujúceho v NASA vo svojej najnovšej štúdii, za objavom stojí rover Curiosity, ktorý sa dostal na povrch Marsu ešte 6. augusta 2012. Len nedávno na Marse našiel metán, ktorý je často spájaný so živými organizmami, tentoraz sa k nemu pridali aj ďalšie organické molekuly.

Rover Curiosity so sebou nesie nástroj pre analýzu vzoriek, ktorý je vybavený 74 nádobkami, z ktorých väčšina je prevažne prázdna. Vŕtacie zariadenie roveru však podľa portálu Phys.org prestalo fungovať v roku 2017 a vedci sa rozhodli vykonať úplne nový typ experimentu.

NASA/JPL-Caltech

NASA sa rozhodla nasypať už nahromadené vzorky zeminy do spomínaných nádob s chemikáliami, ktoré odhalili čosi nečakané. V marťanskej zemine sa nachádzali organické molekuly, ktoré na Marse dovtedy nenašli.

Život to nie je

„Experiment bol rozhodne úspešný. Nenašli sme síce biopodpis, ktorý sme hľadali, dokázali sme ale, že je táto metóda naozaj sľubná,“ vyjadrila sa Maëva Millan, vedúca autorka štúdie.

Dve molekuly, ktoré dokázal tím pomocou senzorov roveru identifikovať, sú amoniak a kyselina benzoová. Tím sa momentálne snaží nájsť ich pôvod a zároveň „materské“ molekuly, vďaka ktorým mohli vzniknúť a z ktorých pochádzajú.

Povrch Marsu. Zdroj: NASA / JPL-Caltech

„Ak nájdeme aj tie, dokážeme povedať, odkiaľ pochádzajú. Zatiaľ, so všetkými molekulami, ktoré sme na Marse identifikovali, máme hypotézu, že pochádzajú z geologických procesov na Marse,“ dodáva pre Inverse Millan.

Dokáže Perseverance viac?

Tento objav pritom pochádza zo staršieho rovera Curiosity, ktorý strávil na povrchu nehostinnej červenej planéty už takmer celé desaťročie. Do vesmíru sme ho zo Zeme vyslali v roku 2011 na palube rakety Atlas V.

Tá istá raketa, ktorá sa pomaly chystá na svoj odchod do dôchodku, pritom vyniesla do kozmu aj najnovší rover Perseverance spolu s úplne prvou marťanskou helikoptérou Ingenuity, ktorá funguje až prekvapivo skvele aj napriek občasným chybám.

NASA

Jedným z hlavných cieľov misie roveru Perseverance je pritom práve hľadanie známok prítomnosti života na Marse, či už v súčasnosti, alebo v minulosti. Je navyše pripravený odobrať kľúčové vzorky, ktoré chce NASA neskôr dopraviť na Zem pomocou samostatnej misie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú