Tisíce svetelných rokov od Zeme prebieha jeden z najdramatic­kejších prírodných javov, ktorým je smrť obrovskej hviezdy. Ide o systém Wolf-Rayet 104 (WR 104), známy aj ako „hviezda smrti“, o ktorom sa doposiaľ predpokladalo, že jeho hlavná hviezda by mohla v budúcnosti predstavovať hrozbu pre Zem v podobe smrtiaceho gama záblesku. Nové pozorovania však ukázali, že hrozba je oveľa menšia, než sme si mysleli.

Vedci zistili, že obrovská hviezda WR 104 má binárneho spoločníka, ktorým je ďalšia hviezda. Ich gravitačné interakcie vytvárajú vo vesmíre nádhernú špirálovitú štruktúru, ktorá je viditeľná aj zo Zeme. Práve táto orientácia bola doteraz nesprávne interpretovaná. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Hrozba gama záblesku? Vedci odhaľujú pravdu

Hviezdy typu Wolf-Rayet sú známe svojou krátkou, no búrlivou existenciou. WR 104 má približne 13-násobok hmotnosti Slnka a jej život sa odhaduje „len“ na 7 miliónov rokov. Keď dospeje do štádia supernovy, môže vypustiť extrémne energetický gama záblesk. V prípade, že by vzniknutý gama záblesk smerovali priamo k Zemi, mohol by vážne poškodiť našu atmosféru a ohroziť život na našej planéte.

Hviezda smrti
W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko)

Výsledky tejto štúdie boli publikované v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Doterajšie modely naznačovali, že póly hviezdy môžu byť namierené presne na nás, čím by Zem bola v nebezpečnej zóne gama žiarenia. Nové merania z Keckovho observatória však priniesli zásadné zistenie. Obežná rovina systému WR 104 je vychýlená minimálne o 30 až 40 stupňov. To znamená, že ak dôjde k výbuchu, gama záblesk nás nezasiahne.

Podľa astronóma Granta Hilla je tento objav príkladom toho, ako astronómia často prináša neočakávané zistenia. „Keď som začínal tento projekt, myslel som si, že budeme pozorovať zrážku hviezdnych vetrov. Namiesto toho sme objavili prekvapivý sklon obežnej dráhy,“ uviedol Hill.

Nové otázky a záhady

Aj keď sa ukázalo, že WR 104 nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo, tento objav priniesol novú záhadu. Hoci póly hviezdy nie sú nasmerované na Zem, jej špirálovitá hmlovina sa javí ako perfektne zarovnaná v našom zornom poli. To naznačuje, že existuje nesúlad medzi orientáciou prachového disku a skutočnou obežnou rovinou hviezdneho systému – jav, ktorý astronómovia zatiaľ nedokážu vysvetliť.

NASA/Midjourney/Úprava redakcie

Podľa vedcov tento systém ešte ani zďaleka nepovedal svoje posledné slovo a jeho ďalšie skúmanie môže priniesť nové poznatky o fyzike hviezd, supernovách a gama zábleskoch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP