Súčasná situácia dostala do existenčných problémov mnoho ľudí. Vláda priniesla viacero preventívnych opatrení, ktoré majú ľuďom v núdzi pomôcť. Patrí medzi ne hlavne finančná pomoc, ktorá bude rozdelená medzi zamestnancov, podnikateľov, ale aj živnostníkov. Je tu však jeden problém. Mnohí totiž nevedia, ako o túto pomoc požiadať.

Je pomerne bežné, že na štátom poskytnutú pomoc sa čaká niekedy až príliš dlho. Dôvodom sú hlavne formality spojené s legislatívou, ktoré nejaký čas trvajú. Problémom však je aj slabá informovanosť obyvateľstva a komplikovaná cesta k finančnej pomoci.

Za par hodin sa daju robit zazraky. Len treba chciet.

Gepostet von Michal Truban am Sonntag, 19. April 2020

IT odborníci vytvorili jednoduchý elektronický formulár, ktorý pomôže vygenerovať žiadosť (aj výkaz) o štátnu prvú pomoc. O tomto formulári informoval na svojom facebooku Michal Truban, zakladateľ spoločnosti Websupport a bývalý predseda koalície PS-Spolu. Vytvorenie formulára zabralo približne 10 hodín. Postarali sa oň Kristián Bukva a Nikolas Kiss.

Dizajn mal na starosti Martin Kossuth, ktorému práca trvala približne 5 hodín čistého času. Truban ďalej informuje, že ich formulár je prehľadnejší a používa sa oveľa lepšie ako stiahnuteľný xls súbor, ktorý vytvorilo ministerstvo. Formulár dokáže navyše ušetriť množstvo času, nakoľko verejne dostupné údaje z obchodného registra sa automaticky dopĺňajú.

Formulár nájdeš na tejto stránke.

Toto, žiaľ, nie je prvýkrát, kedy sa ukázalo, že občianska iniciatíva dokáže vytvoriť veci v mnohých prípadoch rýchlejšie, efektívnejšie, lacnejšie a hlavne kvalitnejšie. Truban ďalej doplnil, že štát by vedel so svojimi zdrojmi celý formulár nastaviť, aby ho bolo možné z webu odoslať na Úrad práce. V súčasnosti si občan musí generovať xls súbor a následne vyhľadávať emailovú adresu, na ktorú ju má poslať.

Prepájanie databáz rôznych štátnych inštitúcií je na chabej úrovni. Míľovými krokmi zaostávame v tomto ukazovateli za okolitými štátmi Európy a je potrebné si uvedomiť, že digitalizácia verejnej správy je veľmi nutná a mala tu byť už dávno. Uvidíme, ako sa k tejto problematike postaví nová vláda, no ak sa nebude urýchlene konať, vznikne nespočetne veľa chybných žiadostí a hlavne meškajúca finančná pomoc.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom