Zem môže už čoskoro zasiahnuť veľmi vzácna meteorická búrka, ktorá je pozostatkom niečoho skutočne jedinečného a dávneho, informuje portál iMeteo.

Šanca je ale 50:50 a nie je preto jasné, či k niečomu skutočne dôjde, tvrdia podľa NASA astronómovia.

Všetko alebo nič

Meteorický roj s názvom Tau Herkulidy je pozostatkom kométy 73P/Schwassmann-Wachmann 3, skrátene SW3, ktorá sa rozpadla v roku 1995 a jej zvyšky obiehajú okolo Slnka. Podľa odborníkov sa môže jednať o stovky či dokonca tisícky meteorov horiacich v atmosfére, ktoré budú viditeľné aj voľným okom. Je však zároveň možné, že sa na oblohe neobjaví prakticky nič.

Zem však zasiahnu v pomerne nízkej rýchlosti, čo znamená že nebudú tak jasné ako napríklad Eta Aquaridy. Podľa Billa Cooka, riaditeľa Oddelenia pre astronomické prostredie NASA, môže Zem zažiť nádhernú meteorickú búrku v prípade, že zvyšky kométy cestovali pri rozpade vyššou rýchlosťou ako 355 km/h. V opačnom prípade sa nedostanú k Zemi.

NASA

Severná Amerika sa k najlepšej viditeľnosti dostane okolo 2:00 v noci. Aj keď majú cestovať meteory pomerne pomaly, celý jav potrvá približne len asi 15 minút, vysvetľuje The Weather Network.

Prichádzajú pravidelne

Meteorické roje zasahujú Zem pomerne často, ich pozorovanie je však závislé od ich veľkosti a trvania. Ak totiž trvá meteorická búrka dlhšie, má viac času na pokrytie väčšieho územia a teda je pozorovateľná z viacerých miest. V niektorých prípadoch môžu takéto javy trvať celé dni a byť pozorovateľné z toho istého mieste hneď niekoľko nocí.

Okrem meteorických rojov však Zem neustále zasahujú aj samostatné asteroidy, ktoré sú v niektorých výnimočných prípadoch potenciálne nebezpečné. Vesmírne agentúry sa ale snažia proti tejto vzácnej hrozbe vyvinúť planetárnu obranu, či už je to misia DART agentúry NASA na rakete SpaceX alebo plán Číny na použitie niekoľkých rakiet na zničenie blížiaceho sa asteroidu.

Podľa Insider došlo naposledy k meteorickej búrke ešte v roku 1966, pričom trvala niekoľko hodín a každú sekundu vstúpilo do atmosféry viditeľne až 40 meteorov. Ako dodáva EarthSky, pocit pohybu Zeme naprieč vesmírom bol vtedy u ľudí tak silný, že sa museli pridržať zeme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú