Slnko vedcov neprestáva udivovať ani v tomto solárnom cykle. Hoci aktivita naša centrálnej hviezdy sa ešte ani zďaleka nedostala na svoje maximum, planéta je neustále ohrozovaná solárnymi búrkami. Tá najbližšia nás čaká už zajtra. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Solárne búrky neustále pribúdajú

Len pred pár týždňami sme ťa informovali o tom, ako Zem zasiahla geomagnetická búrka najnižšej triedy G1, ktorá mala potenciál spôsobiť výkyvy elektrickej siete a ovplyvniť migráciu živočíchov. Geomagnetická búrka zasiahla modrú planétu aj 13. júna, pričom mierne ovplyvnila rádiovú komunikáciu.

NASA / GSFC / SDO

Minulý mesiac však Slnko prekvapilo vedcov aj iným spôsobom. Objavila sa na ňom totiž slnečná škvrna, ktorá len v priebehu 24 hodín dokázala zdvojnásobiť svoju veľkosť, pričom bola takmer 3-násobne väčšia, ako planéta Zem.

Najnovšie odborníčka Tamitha Skovová varuje, že už zajtra nás zasiahne ďalšia solárna búrka. Na mikroblogovacej sieti Twitter totiž oznámila, že 19. júla sa Zem musí pripraviť na „priamy zásah“.

Priamy zásah

Našu domovskú planétu totiž na nočnej strane zasiahne solárna búrka, ktorú spustil filament slnečnej plazmy. Podľa aktuálnych modelov solárna búrka postihne najmä oblasti v stredných zemepisných šírkach. Hrozia pritom krátkodobé výpadky GPS a nepotešia sa ani rádioamatéri.

Odborníčka zatiaľ s istotou nevie povedať, s akou silou geomagnetická búrka postihne Zem, odhaduje však, že by malo ísť o búrku úrovne G2 až G3.  Vzhľadom na to, že Slnko je vo svojej aktívnej fáze, odborníci po celom svete očakávajú, že podobných incidentov bude stále viac a viac.

Hoci geomagnetická búrka úrovne G2 až G3 závažným spôsobom neovplyvní naše technológie, maximálne dôjde k výpadkom GPS, prípadne k menším problémom s rádiom, rozsiahla solárna búrka má potenciál vyradiť internet na celej planéte až na niekoľko mesiacov.

Blížiaca sa katastrofa

Je totiž známe, že Slnko je časovaná bomba a nie je možné dopredu určiť, ktorá slnečná erupcia bude pre ľudstvo tá najkritickejšia. Aj bez katastrofických scenárov však erupcie na Slnku môžu napáchať miliardové škody. Viac nájdeš v samostatnom článku.

Polárna žiara nad Atlantickým oceán zachytená v januári 2020. Zdroj: NASA/Flickr

Pri doposiaľ najsilnejšej geomagnetickej búrke, ktorá sa odohrala ešte v roku 1859, teda v čase, kedy ľudstvo nebolo tak závislé na elektrickej energii, doslova zhoreli telegrafné siete po celom svete. Polárnu žiaru, ktorá je jedným z najštandardnejších prejavov interakcie nabitých častíc pochádzajúcich zo Slnka so zemským magnetickým poľom, bolo počas tejto udalosti možné sledovať až na úrovni Kuby a Havajských ostrovov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú