Vedci vzali staršiu štúdiu a jej výskum vykonali nanovo, pričom nové výsledky naznačujú, že sa Zem nachádza vo vesmírnom magnetickom tuneli.

Nasvedčujú tomu dve štruktúry, ktoré sú astronómovia schopní sledovať na oblohe, informuje portál Science Alert.

Pomohli nové systémy

Dve štruktúry na oblohách južnej a severnej pologule sú známe už desaťročia a práve štúdia z roku 1965 poslúžila ako základ, od ktorého dnes vedci začínali.

Nová štúdia pod vedením astronómky Jennifer Westovej tieto štruktúry spojila a zároveň tiež pripojila rádiové slučky, ktoré sa v priestore medzi nimi nachádzajú. Vedci už v roku 1965 špekulovali nad pôvodom týchto rádiových signálov.

Dominion Radio Astrophysical Observatory/Villa Elisa telescope/ESA/Planck Collaboration/Stellarium/J. West

„Táto štúdia ma inšpirovala venovať sa tomuto nápadu a spojiť môj model s oveľa lepšími dátami, ktoré nám dnešné teleskopy dávajú,“ vyjadruje sa Westová pre uToronto. Práve modely a simulácie výskumnému tímu pomohli zistiť, ako môže obloha vyzerať v prípade, že sú dve štruktúry skutočne prepojené.

Správne tušenie

Tím sa trochu pohral s parametrami a zistili, že najpravdepodobnejšia vzdialenosť oboch štruktúr od nášho hviezdneho systému je 350 svetelných rokov. Táto hodnota súhlasí s inými predpokladmi a celková dĺžka tunela, ktorý tieto v novom modeli tvoria, je 1 000 svetelných rokov.

Model sa zároveň zhoduje s množstvom iných štúdií a pozorovaní v parametroch ako je tvar štruktúr, polarizácia elektromagnetickej radiácie a svetlosť.

Tím vedcov sa momentálne chystá na vykonanie ešte komplexnejšieho modelovania, ktoré môže pomôcť objasniť úlohu, ktorú celá štruktúra zohráva v galaktickom kontexte.

freepik

„Keď mi to Jennifer po prvý raz povedala, pomyslel som si, že ide o príliš očividnú teóriu na to, aby bola vysvetlením. Nakoniec sa jej však podarilo presvedčiť ma! Som zvedavý, ako bude reagovať zvyšok astronomickej komunity,“ vyjadril sa astronóm Bryan Gaensler z Torontskej univerzity.

Kozmos plný gigantov

Spomínaný tunel, v ktorom sa Zem nachádza, nie je ani zďaleka prvou záhadnou štruktúrou, ktorú sme vo vesmíre objavili. Jednou z nich je napríklad najväčšia štruktúra, akú sme doteraz našli. Tá sa z nám nepochopiteľných dôvodov otáča.

Vizualizácia galaxie ID2299 emitujúcej veľké množstvo hmoty vo svojom "prílivovom chvoste". Zdroj: ESO / M. Kornmesser

Nedávno vyplávali na povrch informácie aj o záhadnej štruktúre priamo v našej galaxii, ktorej pozorovanie je ťažké kvôli množstvu hviezd a hmlovín, ktoré nám stoja v ceste. Ide o objekt, ktorý môže dosahovať dĺžku až 16 300 svetelných rokov a pozostáva z množstva plynov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú