Štáty v USA musia riešiť problémy, ktoré započali ešte pred niekoľkými mesiacmi. Mnohé z nich bojujú proti vapovaniu a zakázali ochutené náplne, ktoré podľa nich mali k vapovaniu lákať aj maloletých. Kompetentní sa síce snažia situáciu riešiť, no hlavná príčina problémov je už dobre známa, čo však viaceré úrady prehliadajú a stále hovoria iba o „neznámej chorobe“ z vapovania. Tá teraz dostala dokonca aj svoj názov, informuje CDC.

Vapovanie elektronických cigariet je vnímané ako menej škodlivá alternatíva, ktorá má tuhým fajčiarom pomôcť zbaviť sa zlozvyku fajčenia tabakových cigariet. O účinkoch vapovania sa už viedlo mnoho diskusií a vzniklo aj veľké množstvo štúdií, ktoré si žiaľ v mnohých prípadoch svojimi výsledkami protirečili. Niektoré potvrdzujú až o 95 % menej škodlivý vplyv tohto druhu fajčenia. Iné zasa idú proti prúdu a svojimi závermi chcú priniesť do sveta dôvody, ktoré naznačujú, že vapovanie je ešte škodlivejšie. Ďalšie potom skúmali jeho vplyv na samotné chovanie človeka a teenagerov.

Zobraziť celú galériu (0)
Elektronická cigareta produkuje preukázateľne menšie množstvo škodlivých látok ako klasická cigareta. Vapovanie je menej škodlivé aj podľa britskej spoločnosti pre výskum rakoviny, Cancer Research UK. Zdroj: Pixabay

Na Slovensku dezinformácie šírili aj populárne portály či dokonca televízie, ktoré vo svojich reportážach nesprávne vysvetľovali divákom celú problematiku. Z toho dôvodu mohla široká verejnosť uveriť správam, že elektronické cigarety zabíjajú alebo sa v USA šíri neznáma choroba. Podanie týchto informácií v médiách má veľký vplyv na to, ako si ich vykreslí verejnosť. Média sú taktiež zodpovedné aj za to, že do jedného vreca hádžu vapovanie legálnych náplní do elektronických cigariet (s obsahom nikotínu alebo bez neho) a vapovanie nelegálnych náplní s obsahom škodlivých látok.

Príčinou sú nelegálne náplne

Práve nelegálne liquidy s obsahom THC a acetátu vitamínu E sú považované za hlavných vinníkov problémov v USA, kde mnohí hospitalizovaní pacienti priznali vapovanie takýchto náplní. Niektorí sa však priznali iba k vapovaniu náplní s nikotínom. Množstvo nikotínu v náplni ale nie je v USA regulované, čo môže spôsobiť ďalší rad problémov.

Zobraziť celú galériu (0)
Problémy posledných mesiacov v USA, ktoré viedli k hospitalizácii a smrti niekoľkých ľudí, majú spojenie s nelegálnymi náplňami. Vo väčšine prípadov sa spomínajú látky THC a acetát vitamínu E. Zdroj: Civilized/YouTube

V EÚ je maximálne množstvo nikotínu v náplni  20 mg/ml. Celkovo si problémy v zámorí dodnes vyžiadali až 26 obetí v 21 štátoch a 1 299 prípadov hospitalizácií vaperov. Medzi hlavné symptómy pacientov pritom patria problémy s dýchaním, hnačky či dokonca strata hmotnosti.

Zobraziť celú galériu (0)
Fungicídy sú chemickou látkou a používajú sa na ničenie húb a plesní. Podľa niektorých zdrojov mali byť napriek zákazu využité aj pri postrekoch marihuany, z ktorej boli získané výťažky do nelegálnych náplní pre e-cigarety. Zdroj: Flickr

Nenechaj si ujsť
Aká je pravda o smrtiacich nelegálnych náplniach do e-cigariet a čo spája Trumpa s tabakovým priemyslom?

O tejto téme sme pravidelne informovali aj v našich predošlých článkoch, kde sme poukázali na rôzne zistenia, kvôli ktorým vznikli problémy v USA. Vo väčšine prípadov sa aj samotní pacienti priznali k vapovaniu nelegálnych náplní a za ich výrobu a distribúciu už polícia vo Wisconsine zatkla aj prvých páchateľov.

Zobraziť celú galériu (0)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

Pri zásahu bolo nájdených 31 000 nelegálnych náplní, ktoré by mali na ulici hodnotu zhruba 1,5 milióna dolárov. Okrem týchto náplní však polícia podľa FOX6 zaistila vyše 50 fliaš naplnených s THC, vyše 8 kg marihuany, 8 zbraní a 59 000 dolárov v hotovosti. Na mieste bolo aj 98 000 prázdnych nenaplnených cartridgov a ďalšie zariadenia, ktoré skupina využívala pri výrobe nelegálnych náplní.

Nelegálne náplne svojim obsahom vážne poškodzujú pľúca

Najnovšie informácie ukazujú, že problémom by nemuselo byť samotné THC vo forme liquidu, ale kontaminovaná marihuana, z ktorej sa získava. Problém s kontaminovanou marihuanou sa objavil už na jar tohto roku. V apríli šerif Thomas Allman v regióne Mendocino County v Kalifornii zaistil nelegálne cartridge s obsahom výťažku z marihuany v hodnote približne 5 miliónov dolárov. Takáto marihuana mala byť ošetrovaná zakázanými pesticídmi, ktoré sa dostali aj do liquidu a pri 200 °C sa rozpadajú a uvoľňujú smrtiaci kyanovodík.

Zobraziť celú galériu (0)
Predaj elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov je na Slovensku zakázaný. V USA je minimálna veková hranica v niektorých štátoch aj 21 rokov. Zdroj: Flickr

Účinok takýchto náplní skúmala aj štúdia zverejnená v časopise The New England Journal of Medicine pred pár dňami, informuje Futurism. Podľa výsledkov, ktoré boli zhotovené pri testovaní 17 odobraných vzoriek náplní od hospitalizovaných vaperov s dýchacími problémami, vyzerali pľúca ako po inhalácii horčičného plynu, tzv. „Yperitu“ alebo iného jedu.

Zatiaľ nie je potvrdené, že by boli medzi sebou prepojené prípady doterajších hospitalizácií a úmrtí s nelegálnou výrobňou škodlivých náplní vo Wisconsine alebo vapovaním toxických látok vo vzorkách v spomínanej štúdii.

„Neznáma choroba“ pozná svoje meno

Napriek týmto zisteniam sú mnohokrát problémy v USA označované aj ako „neznáma choroba“ z vapovania, ktorej však teraz Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu pridelilo vlastné pomenovanie EVALI. Ide vlastne o skratku pre poškodenie pľúc spojené s vapovaním a používaním elektronických cigariet. Samotné e-cigarety však nenesú vinu za vzniknuté problémy, hospitalizácie a úmrtia. Príčinou sú v mnohých prípadoch nelegálne náplne so škodlivými látkami, ktoré sa majú objavovať aj vo forme falošných náplní s názvom známeho výrobcu Dank Vapes.

Zobraziť celú galériu (0)
Niekoľko druhov náplní obsahujúcich THC. Zdroj Flickr

Táto spoločnosť sa zameriava na výrobu THC náplní, ktoré sú v niektorých štátoch USA legálne. Na falošné produkty upozorňuje aj samotný výrobca na svojej oficiálnej stránke. Úrady a polícia v USA majú pred sebou ťažkú situáciu, v ktorej musia riešiť množstvo prípadov hospitalizácií a úmrtí individuálne, aby sa odhalili presné príčiny. Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu vyhodnocuje novú metodológiu a postupy pri vyšetrovaní vaperov, ktorí majú mať „chorobu“ EVALI, teda poškodenie pľúc z vapovania (nelegálnych náplní).

V EÚ sa žiadne podobné prípade neobjavili

Opäť však pripomíname, že tieto problémy sa doteraz objavovali iba v zámorí. Na európskej pôde neboli žiadne takéto hospitalizácie kvôli vapovaniu zaznamenané. Správy z USA ale mohli znepokojiť mnohých ľudí a vyvolať aj na Slovensku zbytočný chaos. U nás a v Česku platia prísne regulácie a nariadenia, ktoré zaviedla Európska únia a tie zaisťujú, že by sa na trhu nemal objaviť žiaden liquid s obsahom zakázaných látok. Každá náplň musí prejsť prísnou kontrolou predtým, ako sa dostane na pulty oficiálnych vape-shopov.

Zobraziť celú galériu (0)
Needpix (Úprava redakcie)

Za ten čas, odkedy sa objavili problémy v USA a zomrelo dovedna 12 ľudí na vapovanie nelegálnych liquidov, zabilo fajčenie tabakových cigariet 57 000 ľudí po celom svete, čo potvrdila aj profesorka z českého Centra pre závislých na tabaku, Eva Králíková, v rozhovore pre Lidovky.cz.

Práve tabakové cigarety majú na svedomí omnoho viac úmrtí a každoročne zabijú podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie až 8 miliónov ľudí po celom svete. Napriek tomu sú však tieto udalosti v médiách omieľané a každý jeden prípad býva vykreslený spôsobom, ktorý mohol dokonca niektorých vaperov odradiť od používania e-cigariet.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP