Xiaomi kolobežka je bezpochyby tou najpredávanejšou a najviac obľúbenou nie len na Slovensku či Česku. Príkladná podpora výrobcu, množstvo náhradných dielov a široká komunita z nej robia produkt, ktorý každý zákazník pri kúpe kolobežky dáva do užšieho výberu. 

Napriek pomerne slušným parametrom môže byť pre niekoho táto kolobežka nepostačujúca. Na internete môžeš nájsť množstvo návodov, ako sa dá výkon navýšiť, pričom ten najlepší a pre nás aj najviac zrozumiteľný pochádza zo skupiny Xiaomi Mi Scooter CZ/SK kde jeden z členov vytvoril prehľadný web, kde nájdeš množstvo rád, návodov a tiež aj vecí, na ktoré si treba dávať pozor.

Na čo si dávať pri kolobežke pozor?

  • Nekvalitný zobáčik Prvé verzie kolobežky obsahovali hliníkový zobáčik, ktorý slúži na to, aby držal kĺb v zamknutom stave. Problémom však je, že tento zobáčik po niekoľkých kilometroch jednoducho praskol. Doťahovaním stredovej skrutky či prenesením váhy na riadidlá sa viackrát stalo, že materiál to jednoducho nevydržal a praskol. To je obzvlášť nebezpečné v prípade, ak si práve na kolobežke. Môžeš si týmto privodiť nemalé zranenia (ďalší dôvod nosenia prilby). Riešením je zakúpenie kovového dielu, ktorý by mal byť v poriadku. Kolobežky vyrobené od 12/2018 by mali mať už z výroby kovový zobáčik, čo jednoducho skontroluješ priložením magnetu.

Xiaomi Mi Scooter CZ/SK: Pozor na hliníkový zobáčik, ktorý môže ľahko prasknúť

  • Kábel na zadnom svetle Ďalší nemalý problém u kolobežky, ktorý je spôsobený nešťastným uchytením blatníka, ktorý drží len na podstave kolobežky. Pri prejazde po nerovnostiach to spôsobuje pruženie blatníka, čím sa postupne prediera kábel od zadného svetla, ktorý sa nachádza na jeho vnútornej strane. Oprava je v tomto prípade veľmi jednoduchá a stačí si zakúpiť plastový držiak či si ho vytlačiť na 3D tlačiarni. Skúsenejší majstri si ho dokážu spraviť aj svojpomocne. 

Xiaomi Mi Scooter CZ/SK: Zničený kábel od brzdového svetla

Zvýšenie výkonu a dojazdu

  • Zvýšenie výkonu – Zdá sa ti kolobežka pomalá, alebo málo výkonná? Tak vyskúšaj botox. Ide o najjednoduchší spôsob vylepšenia kolobežky, ktorý je úplne zdarma a ak to nepreženieš s hodnotami, nemáš ani čo pokaziť. Možností je skutočne veľa a ak ťa tento spôsob tuningu zaujíma, najlepšie spravíš navštívením tejto stránky, kde nájdeš podrobný návod v češtine aj s vysvetlením jednotlivých položiek. 

Návod na zvýšenie výkonu Xiaomi kolobežky

  • Pridanie externej batérie – Aj keď výrobca deklaruje dojazd až 30 km, túto hodnotu sa podarí dosiahnuť len málokomu. Navyše s klesajúcim napätím klesá aj výkon kolobežky a posledné percentá sú skôr utrpením a výkon je znateľne nižší. Samotná externá batéria sa dá kúpiť napríklad na Aliexpresse, pričom kompletný návod ako na to nájdeš znovu na tejto stránke. Ide síce o nákladnejšie riešenie, avšak odmenou bude výrazne vyšší dojazd, čo sa pri dlhších výletoch rozhodne hodí. 

Xiaomi Mi Scooter CZ/SK: Nainštalovaná externá batéria v praktickom púzdre, ktoré ju chráni pre poveternostnými podmienkami

Daná stránka pritom ponúka oveľa viac možnosti personalizácie kolobežky, ako aj ďalšie neduhy, s ktorými sa môžeš pri kolobežke stretnúť. Ak si jej majiteľ, rozhodne by si si ju mal uložiť medzi záložky, nakoľko tam nájdeš aj odpovede na najčastejšie otázky majiteľov. Veľká vďaka patrí jej tvorcom, čo len potvrdzuje to, že okolo Xiaomi kolobežky je široká komunita ľudí, ktorí radi poradia ostatným.

Napriek týmto menším nedostatkom sa jedná aj tak o to najlepšie, čo si môžeš za danú cenu zadovážiť. Určite by ťa to nemalo odradiť od kúpy. Stále je to jeden z najlepších spôsobov prepravy vo veľkých mestách, avšak dávaj si pozor na novelu zákona, ktorá nanovo definuje používanie kolobežky na verejných komunikáciách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP