Elektrická budúcnosť je už nezvratná. Tradiční výrobcovia áut postupne ohlasujú dátumy, odkedy skoncujú s predajom spaľovákov v Európe a po novom sa k nim pridáva aj Renault. Od roku 2030 si od francúzskej automobilky kúpiš v Európe už iba elektromobil, informuje portál InsideEVs.

Túto dôležitú správu uviedol sám CEO automobilky, Luca de Meo a urobil tak na mediálnom evente francúzskeho výrobcu áut. Ak bude nástup elektromobility v Európe napredovať takým tempom ako si EÚ zaumienila, od roku 2030 bude značka Renault už iba elektrická.

Renault

Ako uvádza Automotive News Europe, vedenie automobilky však má aj plán B. Ak by v progrese elektrifikácie nastali problémy, ako napríklad nedostatočná infraštruktúra či rapídne zvýšenie cien elektriny, Renault bude aj po roku 2030 pokračovať s predajom iných, ako čisto elektrických modelov v Európe.

Očakávame teda, že automobilka by v takomto prípade aj naďalej predávala svoje hybridné modely, ktoré sa nemusia nabíjať zo siete. Jeden z nich je napríklad nový Renault Arkana, ktorý sme nedávno testovali.

Dacia elektrifikuje „na poslednú chvíľu“

Dcérska značka Dacia jedného dňa takisto prejde na čistú elektrinu, no ako uviedol de Meo, rumunská automobilka tak v Európe urobí až na poslednú možnú chvíľu. Dacia už ale do sveta elektromobility vstúpila a to so svojim modelom Spring, ktorý je najlacnejším elektromobilom predávaným na našom trhu.

Michal Varga/FonTech

Cieľ Európskej únie je zastaviť predaj spaľovákov po roku 2035, takže Dacia prejde na čistú elektromobilitu až v tomto roku. Aj naďalej si ale zachová svoj predajný model a ponúkať bude cenovo najdostupnejšie autá.

Do troch rokov až štyri nové modely

Renault sa v najbližších rokoch chystá masívne rozšíriť svoje portfólio elektromobilov a do roku 2025 predstaví minimálne 4 nové elektrické modely, ktoré doplnia menší Zoe a nový Megane dostupný už aj na našom trhu.

Renault

Prvým z novej ponuky elektromobilov by mal byť Renault 5 EV, ktorý spája retro dizajn s moderným a technológiami, čo z neho robí naozaj príťažlivé vozidlo. Hranaté predné svetlá sú ako vystrihnuté z pôvodného Renaultu 5, dostali však LED technológiu a prepracovanú grafiku.

Číslo 5 sa nachádza takmer všade, v tuneloch na prívod vzduchu, na bokoch vozidla a dokonca aj v zadnom svetle, ktorého ľavá a pravá strana je prepojená LED pásikom. Technické špecifikácie prototypu nepoznáme, no nakoľko má ísť o mestské vozidlo, dojazd a výkon zrejme nebudú nejako oslnivé.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP