Britský miliardár Richard Branson vo štvrtok ohlásil, že v júli poletí do vesmíru, pričom jeho let sa má uskutočniť o deväť dní skôr, než je naplánovaný let jeho rivala z USA, zakladateľa spoločnosti Amazon a najbohatšieho muža sveta Jeffa Bezosa. Informovala o tom agentúra AFP.

Bezosa chce konkurent tromfnúť skorším letom

Bransonova firma Virgin Galactic vo vyhlásení uviedla, že Brenson bude „špecialistom misie“ na palube vesmírnej lode SpaceShipTwo Unity, ktorá ak to dovolí počasie a technické kontroly, vyštartuje 11. júla.

Ak všetko vyjde podľa plánu, do vesmíru sa tak dostane skôr ako Bezos, ktorého let na palube kozmickej lode s názvom New Shepard patriacej jeho spoločnosti Blue Origin, sa má konať 20. júla. Súperiaci miliardári založili konkurenčné firmy, ktoré chcú umožniť krátke suborbitálne lety do vesmíru pre turistov.

Virgin Galactic / Úprava redakcie

Branson „vyhodnotí súkromnú astronautskú skúsenosť a podstúpi rovnaký tréning, prípravu a let, aké (absolvujú) budúci astronauti kozmickej lode Virgin Galactic“. Spoločnosť uviedla, že „využije jeho pozorovania z leteckého tréningu a skúsenosti z vesmírneho letu na to, aby vylepšila cestu pre všetkých budúcich zákazníkov“.

Bransonov let má byť streamovaný naživo. „Úprimne verím, že vesmír patrí nám všetkým,“ povedal Branson. „Po viac ako 16 rokoch výskumu, technických prác a testovania je Virgin Galactic v prvej línii nového komerčného vesmírneho priemyslu, ktorý má vesmír otvoriť pre ľudstvo,“ poznamenal.

Jeho spoločnosť dodala, že po júlovom lete sa očakávajú ďalšie dva skúšobné lety pred tým, než sa v roku 2022 spustia pravidelné komerčné lety do vesmíru.

Súboj miliardárov naberá na obrátkach

Virgin Galactic už pritom dostal upravenú licenciu, ktorá jej dovoľuje voziť okrem členov posádky (dvoch pilotov) aj platiacich pasažierov. Firma zároveň oznámila, že jej posledný testovací let dosiahol všetky dôležité míľniky a je pripravená vykonať niekoľko ďalších.

VSS Unity typu SpaceShipTwo dodnes vykonal tri suborbitálne lety a ďalšie tri má v pláne. Všetky sa majú uskutočniť už tento rok. Po dokončení testovacích letov začne firma s vozením pasažierov, ktorí si za svoje lety zaplatia. Virgin Galactic pritom medzi tri najprominentnejšie spoločnosti zaoberajúce sa komercializáciou vesmírnych letov.

Blue Origin / Úprava redakcie

Svoju spoločnosť tak môže Branson posadiť úspešným letom v júli pred Bezosov Blue Origin, ktorý vynesie svojho zakladateľa do vesmíru, spolu s jeho bratom a 80-ročnou pilotkou. Letenka na prvý let rakety New Shepard s pasažiermi, ktorú dala spoločnosť Blue Origin do aukcie len nedávno, sa konečne vydražila za 28 miliónov amerických dolárov, teda asi 23 miliónov eur.

NEPREHLIADNI
Kuriozita roka? Jeff Bezos má problém, nechcú mu poistiť let do vesmíru

Celkovo sa do aukcie zapojilo vyše 7000 záujemcov zo 159 krajín sveta. Po oznámení letu Jeffa Bezosa do vesmíru však vznikla absurdná petícia, ktorá žiada zákaz jeho návratu na Zem. Ľudia protestujú proti tomu, aby sa tento miliardár vrátil späť na Zem a prirovnávajú ho k Lexovi Lutherovi zo Supermana. Podľa petície by mal byť Bezosov návrat na Zem zamietnutý.

Okrem toho však petícia žiada, aby Bezos so sebou zobral aj Elona Muska. To je však veľmi nepravdepodobné, a to nielen z dôvodu, že voľné miesto na rakete New Shepard, na ktorej poletí zakladateľ Blue Origin, je obsadené.

Flickr

Musk má totiž na júl úplne iné plány, a pokiaľ sa nerozhodne odštartovať v kapsule Crew Dragon, aby sa pridal do tohto „závodu“ miliardárov, bude sa spolu so SpaceX plne sústrediť na prvý orbitálny štart vesmírnej lode Starship. Detailne sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

V článku boli použité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom