Federálny letecký úrad udelil spoločnosti Virgin Galactic licenciu pre komerčné lety s ľudskou posádkou do vesmíru. To sa okamžite odrazilo na jej akciách, ktoré stúpli za jediný deň o 40%, informuje Bloomberg.

Sľuby takmer naplnené, sen o vesmírnych letoch vstáva z popola

Upravená licencia spoločnosti jej dovoľuje voziť okrem členov posádky (dvoch pilotov) aj platiacich pasažierov. Firma zároveň oznámila, že jej posledný testovací let dosiahol všetky dôležité míľniky a je pripravená vykonať niekoľko ďalších. Odpoveďou na tieto skvelé správy bol okamžitý nárast akcií, až 40 % za jediný deň a celkovo takmer 50 %.

Virgin Galactic

Ich stroj VSS Unity typu SpaceShipTwo dodnes vykonal tri suborbitálne lety a ďalšie tri má v pláne. Všetky sa majú uskutočniť už tento rok, pričom jedného z nich sa zúčastní aj samotný Richard Branson, miliardár a zakladateľ spoločnosti, píše SPACE.

Po dokončení testovacích letov začne firma s vozením pasažierov, ktorí si za svoje lety zaplatia. To však len v prípade, že prebehnú všetky tri testy bez akýchkoľvek problémov a nebudú nutné ďalšie odklady. Spoločnosť je totiž známa niekoľkými vážnymi zlyhaniami, pričom pri jednom z nich v roku 2014 zahynul aj pilot.

Konkurencia je silná, stoji proti raketám a balónom

Odhliadnuc od kozmickej firmy SpaceX, ktorá poskytuje komerčné lety na obežnú dráhu či na ISS, patrí Virgin Galactic medzi tri najprominentnejšie spoločnosti zaoberajúce sa komercializáciou vesmírnych letov.

Virgin Galactic/MarsScientific.com and Trumbull Studios

Proti nim stojí spoločnosť najbohatšieho človeka na Zemi, Blue Origin, ktorá zrejme dostane ľudí na suborbitálnu trajektóriu skôr a na palube prvého komerčného letu sa taktiež ocitne aj zakladateľ firmy, Jeff Bezos. Jedna z leteniek na prvom lete rakety New Shepard s posádkou sa vydražila až za 23 miliónov €.

S úplne iným prístupom prišla spoločnosť Space Perspective, ktorá pýta za letenky na svojich luxusných stratosférických balónoch 105 000 €. Na rozdiel od rakety New Shepard či SpaceShipTwo sa ale nedostane nad hranicu 100 km, ktorá je považovaná za oficiálnu hranicu vesmíru. Let ale trvá niekoľko hodín a je oveľa pohodlnejší.

Pripravujú novšiu loď, SpaceShipTwo čoskoro nahradia

Virgin Galactic nedávno predstavil aj svoju loď novej generácie, SpaceShip III. To aj napriek tomu, že predošlá verzia ešte neskončila svoje testovanie. Prvý stroj tejto kategórie nesie názov Imagine a po ňom príde Inspire.

Virgin Galactic / Youtube Screenshot

Výhodou tejto verzie je najmä rýchlejšie opakované použitie a jednoduchší servis. Spoločnosť totiž plánuje vykonávať až 400 letov ročne, pričom naraz unesie štyroch pasažierov a cena jednej letenky sa pohybuje na úrovni 250 000 amerických dolárov, teda 210 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom