Modul Crew Dragon sa pripojil s prvými astronautmi k ISS pred vyše 3 týždňami a niekoľko ďalších tam pobudne. Najskorší dátum návratu posádky späť na Zem je začiatkom augusta, no vďaka možnostiam modulu by mohli astronauti zotrvať na stanici omnoho dlhšie. NASA na tlačovej konferencii prezradila, že Crew Dragon generuje svojimi solárnymi panelmi viac energie ako bolo očakávané. Vďaka tomu by sa pobyt posádky mohol predĺžiť aj o vyše 100 dní, informuje Space.

SpaceX vyslal modul Crew Dragon na testovaciu misiu Demo-2 ešte koncom mája. Celý štart rakety a dokovanie modulu k ISS sme sledovali aj naživo. Všetko zatiaľ vyšlo na výbornú a astronauti Bob Behnken a Doug Hurley sú na vesmírnej stanici už vyše troch týždňov.

NASA neskôr upresnila dátum ich návratu na Zem, kde sa vrátia najskôr 2. augusta. Do tej doby budú na ISS vykonávať rôzne úlohy a experimenty.

Crew Dragon absolvoval všetky dôležité testy. Na ISS generuje viac energie ako sa čakalo

Steve Stich, manažér pre komerčné vesmírne lety z NASA, potvrdil, že modulu sa na stanici darí veľmi dobre a doteraz bez problémov absolvoval testy a všetko vyzerá veľmi sľubne. Agentúra počas tlačovej konferencie taktiež informovala, že všetky systémy a ovládanie Crew Dragon sú monitorované, tím sa so všetkými systémami zoznamuje a testuje ich. Na ich prekvapenie ale zaznamenali viac generovanej energie ako čakali.

Crew Dragon je totiž vybavený solárnymi panelmi, ktoré dokážu generovať energiu. NASA pritom namerala vyššie hodnoty, ako sa predpokladalo. Degradácia vo vesmíre prebieha pomalšie a modul by tak mohol poskytnúť časové okno pre dlhší pobyt astronautov. Dokonca by ho mohol predĺžiť až o celých 114 dní, tvrdí manažér z NASA.

Astronautov čakajú ďalšie experimenty

Doteraz prebehlo viacero dôležitých testov aj na tomto module. Ďalší dôležitý test ale ešte len príde. Presne 4. júla má začať test obývateľnosti modulu, kedy v ňom istý čas strávi štvorica astronautov a budú vykonávať bežné úlohy ako počas dňa. Okrem jedenia a spánku sa pridajú do skúšky aj záchranné úkony.

Táto skúška má odhaliť, aké to bude so 4 astronautmi na palube modulu. V testovanej misii Demo-2 totiž Crew Dragon obsadila len spomínaná dvojica astronautov.

Pri ďalších letoch budú v module aspoň 4 astronauti. Najdôležitejší test je však ešte len pred nimi.

Hoci sa už v minulom roku uskutočnila misia, pri ktorej sa Crew Dragon dostal do vesmíru, dokoval k ISS, následne sa odpojil a pristál na Zemi, všetko prebiehalo bez ľudskej posádky. Vtedy vyšlo všetko na výbornú, no teraz musí SpaceX aj NASA klásť väčší dôraz na to, že na palube bude pri návrate z misie Demo-2 aj dvojica astronautov.

Nenechaj si ujsť
Rozhovor: Rusi môžu stratiť kontrakty v prospech SpaceX a let na Mesiac je hlavne politická hra, hovorí astronóm

Crew Dragon sa oficiálne môže stať novým, znovu použiteľným modulom, v ktorom budú lietať astronauti do vesmíru

Počas cesty späť tak bude nutné zvládať niekoľko dodatočných systémov, ktoré sú pre posádku nevyhnutné aj po pristátí na Zemi. Americká vesmírna agentúra však už súhlasila s opätovným letom modulu Crew Dragon pri ďalšej misii. Po návrate budú inžinieri z NASA analyzovať dáta a následne ho môžu certifikovať pre ďalšie komerčné vesmírne lety.

SpaceX má pritom s agentúrou kontrakt na ďalších 6 takýchto letov po certifikácii modulu, informuje SpaceFlightNow. NASA a SpaceX môžu neskôr po schválení modulu pri druhej misii s posádkou na palube využiť znova Crew Dragon a prvý stupeň rakety Falcon 9.

Misia Crew-2 je však nateraz naplánovaná až na rok 2021. Ešte predtým by sa mala uskutočniť misia Crew-1, v ktorej ale bude využitý nový modul a raketa. Zatiaľ ale nie je pripravený ani plán pre druhú misiu, a teda nie je vopred jasné, ktorý modul a raketu SpaceX pri tomto lete využije.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom