Do vesmíru ľudstvo cestuje len pár desaťročí a vesmírne agentúry schopné vyniesť na obežnú dráhu vlastný satelit takmer spočítame na prstoch jednej ruky. Napriek tomu je okolie Zeme zaplavené vesmírnym odpadom a množstvom objektov, ktoré neustále hrozia zrážkou a riziko naďalej narastá. Odborníci vyzývajú na zvýšenie kooperácie a riešenie situácie, informuje Nature.

Stovky zrážok denne

Viac ako 29 000 satelitov či iných častí rakiet a odpadu, dostatočne veľkých na to, aby sme ich dokázali monitorovať, momentálne obieha našu planétu. Menších úlomkov sa na obežnej dráhe nachádza dokonca niekoľko miliónov. Problém vyobrazuje detailná a hrozivo pôsobiaca vizualizácia firmy LeoLabs, ktorá znázorňuje silno zamorenú obežnú dráhu Zeme.

Keďže sa vo vesmíre nachádza asi 170 miliónov kusov rôzneho odpadu, z čoho zhruba 670-tisíc je väčších ako jeden centimeter a môžu predstavovať riziko pre rôzne vesmírne zariadenia ale i budúce vesmírne misie, uvedená radarová sieť od spoločnosti LeoLabs by mohla byť revolučná pri predchádzaní rôznych kolízií.

V nemeckom operačnom centre Európskej vesmírne agentúry v Darmstadte dostávajú denne stovky e-mailových upozornení, ktoré varujú pred možnými zrážkami vesmírnych objektov. Prudký rast počtu satelitov na obežných dráhach toto riziko ešte väčšmi zvyšuje – len samotný SpaceX ich má momentálne vyše 1600.

Vesmírny odpad navyše ohrozuje aj astronautov. V máji tohto roky napríklad do Medzinárodnej vesmírnej stanice narazil objekt, ktorý vyvŕtal do robotického ramena Canadarm2 malú dieru. Zrážke sa nedalo vyhnúť, objekt bol totiž príliš malý na to, aby sme ho dokázali monitorovať.

Je nutné vyvinúť nový systém

Podľa Nature je nutné čo najskôr vyvinúť udržateľný systém na manažovanie vesmírnej dopravy, pričom s takýmto systémom už poriadne dlho meškáme. K tomuto názoru sa prikláňa aj ESA, ktorá informovala o svojich snahách a momentálne pracuje na systéme automatického vyhýbaniu sa vesmírnemu odpadu.

Tam ale snahy nekončia a ESA vyvíja aj metódy pre opravu, vylepšenie a doplnenie paliva satelitov, ktoré sa už vo vesmíre nachádzajú. V neposlednom rade pracuje množstvo ľudí aj na misiách, ktoré vesmírny odpad priamo odstránia.

Problémom sú aj americké, ruské a čínske satelity, ktoré štáty verejne nepriznali. Takýchto objektov sa v kozme nachádzajú desiatky, možno stovky a ide prevažne o armádne a tajné zariadenia, ktoré sú zodpovedné najmä za špionáž či dokonca testovanie vesmírnych zbraní, ktoré podľa tajných služieb USA vyvíja Čína.

Máme aj lepšie riešenie

Takýto systém je potenciálnou záchranou množstva satelitov a dokonca životov špičkových astronautov, z dlhodobého hľadiska však problém a riziko nerieši. Jediný spôsob úplne vyriešenia je odstránenie vesmírneho odpadu. Ale ako?

SpaceX

V prípade väčších kusov a celých satelitov je to, aspoň teoreticky, jednoduché a toto čistenie plánujú mnohé firmy. Podľa Gwynne Shotwell, prevádzkovej riaditeľky SpaceX, je možné na čistenie obežnej dráhy využiť ich obrovskú raketu Starship.

Vziať z obežnej dráhy jeden alebo dva väčšie satelity je, i keď náročné, absolútne možné a uskutočniteľné. Čo však s menšími kusmi a úlomkami? Pri obrovských a opakovateľne použiteľných raketách ako Starship sa naskytuje možnosť napríklad gigantických sietí.

EOS Space Systems

Zaujímavé riešenie navrhol aj austrálsky startup EOS Space Systems, podľa ktorého môžeme odpaľovať vesmírny odpad pomocou obrovského laseru zo Zeme. Týmto spôsobom však odtlačíme trosky ešte hlbšie do vesmíru a opäť nedokážeme vyriešiť problém tých najmenších častíc. Gigantická sieť tento problém síce rieši, zatiaľ však ostáva len vo forme myšlienky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú