Okrem odvážnych vesmírnych misií môže mať táto vesmírna loď iné využitie a ako je známe, poslúžiť má aj na vynášanie rozmerného nákladu do vesmíru. Okrem iného by mohol SpaceX využiť Starship aj ako vesmírnu „smetiarsku raketu“, ktorá by dokázala z orbity odstrániť nebezpečný vesmírny odpad a trosky. Informovala o tom prezidentka a prevádzková riaditeľka spoločnosti, Gwynne Shotwell, vo video rozhovore pre magazín Time.

Spoločnosť SpaceX už vyše roka pracuje na novej vesmírnej lodi, ktorá má podľa doterajších slov Elona Muska dopraviť človeka opäť na Mesiac a prvýkrát aj na Mars. Jej kapacita je skutočne úctyhodná. Podľa doterajších informácií má mať dostatok miesta pre stovku astronautov a kapacitu pre vynášanie 100 ton nákladu.

Vysoká 120 metrov a široká 9 metrov bude môcť napríklad vyniesť do vesmíru aj náklad väčší ako je vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorého len zrkadlo dosahuje priemer až 6,5 m a váži až 705 kg. Vývoj Starshipu od začiatku vývoja značne pokročil, doteraz sa SpaceX podarilo skonštruovať najlepší prototyp, ktorý čoskoro čaká prvý testovací let do výšky 15 km. Detailne sme o tom informovali v samostatnom článku.

Zobraziť celú galériu (0)
Elon Musk odhalil prvú verziu vesmírnej lode Starship ešte na jeseň 2019. Od tej doby prešla značným vývojom, hoci stále je len vo fáze testovania prototypov. Zdroj: SpaceX/Flickr

Od vytvorenia finálne verzie tejto vesmírnej lode je teda SpaceX ešte nejaký ten čas ďaleko. Celkovo totiž plánuje skonštruovať až 20 testovacích prototypov, pričom momentálne testuje prototyp s označením SN8. Okrem toho však musí vyvinúť aj booster, na ktorom bude Starship usadený. Práce na stupni Super Heavy však začali len prednedávnom, a teda je jeho vývoj ešte len v začiatkoch.

O pár rokov môže mať Starship mnoho možností využitia a okrem letu na Mesiac a Mars sa hovorí aj o vesmírnom turizme, ktorý by mohol byť nielen pre Spacex ďalším zaujímavým biznisom. Spoločnosť je už od svojich začiatkov otvorená odvážnym myšlienkam, ktoré mnohí považujú za nereálne, no ako čas ukázal, mnohé z nich dosiahol.

SpaceX eliminoval riziká nepotrebných Starlinkov efektívnym spôsobom

Rovnako tak vidí tento gigant vo svojom odvetví aj príležitosť na ďalšie využitie Starshipu. SpaceX totiž začal budovať konšteláciu satelitov Starlink, ktorých aktuálne obieha okolo Zeme na nízkej orbite vyše 800 kusov.

Pôvodne mali obiehať na vyššej orbite. Spoločnosť si však uvedomuje, že takéto satelity predstavujú aj isté riziko z pohľadu množstva vesmírneho odpadu.

Zobraziť celú galériu (0)
University of Miami News and Events

Okolo planéty sa totiž kvôli aktivite človeka vo vesmíre od roku 1957 nazbieralo ohromné množstvo odpadu, ktorý tvoria staré časti rakiet, nefunkčné satelity a trosky vytvorené ich zrážkami.

V prípade Starlinkov stavil SpaceX na nižšiu orbitu aj kvôli ich jednoduchému stiahnutiu z obežnej dráhy pri vyradení a nahrádzaní novými modelmi. Staré Starlinky totiž po skončení životnosti firma stiahne z orbity a pri vstupe do atmosféry zhoria. Od novembra minulého roka pritom vypúšťa vylepšenú verziu satelitov, ktoré zhoria v atmosfére úplne celé.

Starship môže zbierať vesmírny odpad

Problém s vesmírnym odpadom sa stáva čoraz väčším najmä so stále častejšími letmi do vesmíru a vypúšťaním ďalších a ďalších satelitov, ktoré tieto trosky a lietajúce kusy vesmírneho odpadu ohrozujú. V skutočnosti sa len za posledných 20 rokov množstvo vesmírneho odpadu viac než zdvojnásobilo. Detailne sme sa problematike vesmírneho odpadu venovali v tomto článku.

Situáciu by však mohol zlepšiť v budúcnosti práve Starship. Podľa prezidentky a prevádzkovej riaditeľky SpaceX má totiž potenciál, aby takýto vesmírny odpad dokázal na zemskej orbite zbierať a odstraňovať, čím by vyčistil priestor pre budúce vesmírne misie, ktoré by neboli ohrozované stále väčším množstvom trosiek. Tento problém nie je pritom zanedbateľný.

Zvyšujúce sa riziko zrážok vídame čoraz častejšie a ohrozené sú nielen satelity, ale aj taká Medzinárodná vesmírna stanica. ISS len v tomto roku musela vykonať 3 manévre, aby sa vyhla zrážke s vesmírnym odpadom.

Gwynne Shotwell v rozhovore poznamenala, že Starship môže byť jedného dňa schopný vyletieť na orbitu k vybraným telesám a bezpečne ich odstrániť, čo však rozhodne nebude jednoduchou úlohou. Momentálne neexistuje žiadny konkrétny plán, ktorý by popisoval princíp takejto misie, no je možné, že v budúcnosti sa podobného kroku zo strany SpaceX dočkáme.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP