Apple predstavil nové vylepšené MacBooky Pro pre tento rok len pred pár dňami a už sa potýka s prvými vážnymi problémami. Spoločnosť ponúka zákazníkom hneď niekoľko verzií tohto notebooku, pričom výkonný 15″ variant môže disponovať aj procesorom Intel Core i9. Čerstvo predstavený MacBook Pro v 15″ verzii s týmto čipom sa vracia späť od zákazníkov, ktorí nie sú spokojní s rýchlosťou a frekvenciou procesora. 

Krátko po uvedení nových MacBookov Pro pre profesionálov začali recenzenti vydávať prvé výsledky svojich testov, ktoré vyzdvihujú pozitívne vylepšenia hardvéru. Apple týmto novým notebookom pridelil lepšie procesory, ktoré mali priniesť ešte vyšší výkon. Najvyšší variant modelu MacBook Pro v 15″ verzii pre rok 2018 je možné objednať s čipom Intel Core i9. Tento kúsok kremíka by mal poskytovať špičkový výkon, ktorým uspokojí aj najnáročnejších používateľov.

Apple si opäť zavaril na ďalší problém

O sile tohto procesora niet pochýb, no je to práve táto časť výbavy, ktorá zarmútila nedočkavých zákazníkov. Tí po vyskúšaní tohto modelu zistili, že pracovná frekvencia nie je schopná vyšplhať sa na takú úroveň, akú propaguje Apple. Ba čo viac, tento nový MacBook Pro má problémy dosiahnuť aj základnú frekvenciu 2,9 GHz. Zdrojom celého problému má byť slabý chladiaci systém, ktorý nedokáže efektívne odvádzať množstvo tepla produkovaného procesorom Intel Core i9. Tento čip je tiež vybavený automatickou ochranou, ktorá pri vysokej teplote zníži jeho pracovnú frekvenciu na nižšiu úroveň. Zabráni sa tým jeho poškodeniu.

Automatická regulácia výkonu a ochrana pred poškodením sa v dôsledku zlého chladenia zapína ešte skôr, než sa takt procesora dostane na 2,9 GHz. Jediným zatiaľ overeným riešením, ako túto frekvenciu dosiahnuť, je vložiť MacBook Pro s týmto čipom do mrazničky. Chlad totiž ovplyvní celkovú teplotu a Intel Core i9 tak môže pracovať na vyššom výkone. Na tento fakt poukázal aj známy youtuber, Dave Lee, ktorý výsledky svojho testu priniesol vo videu. Ešte predtým, než bol testovaný výkon tejto novinky v mrazničke, jeho výpočtová sila sa nedokázala vyrovnať ani MacBooku Pro s procesorom Intel Core i7 z roku 2017.

Nenechaj si ujsť
Apple vylepšil notebooky MacBook Pro novým hardvérom a tichšou klávesnicou. Cena najvyššej verzie je astronomická

Rovnaký neduh tohtoročného MacBooku Pro v 15″ verzii s týmto čipom odhalilo aj mnoho ďalších používateľov. Tí sa o svoje skúsenosti a pohoršenia na adresu Applu podelili na diskusnom fóre Reddit. Dave Lee navyše porovnal Intel Core i9 8950HK v novom MacBooku Pro s ďalším procesorom Intel Core i7 8750H v notebooku Gigabyte Aero 15X s Windowsom.

Aj v tomto prípade sa ukázala neschopnosť procesora dosiahnuť žiadanú frekvenciu 4,1 GHz s technológiou Turbo Boost. Tento fakt potvrdzuje, že aj niektoré notebooky s Windowsom majú problémy poskytnúť propagovaný výkon. Gigabyte Aero 15X ale dokázal prekonať základnú frekvenciu procesora.

Zákazníci rozhodne nie sú spokojní

To už ale nový MacBook Pro v 15″ verzii s čipom Core i9 nedokáže. Zdá sa tak, že Apple doň tento kremík umiestnil bez ohľadu na to, aké následky bude mať produkované teplo na slabý chladiaci systém. Ten jednoducho nie je dostatočne prispôsobený na silný výkon vybraného procesora.

Mnohí zákazníci tento problém považujú zo strany Apple za ignoráciu. Viacerí majitelia, ale aj tí, ktorí si tohtoročný väčší MacBook Pro s chybným chladením ešte len objednali, rušia svoje objednávky a vracajú prvé kusy výrobcovi. Kalifornský gigant tak opäť raz urobil prešľap, ktorý mu zákazníci vzhľadom na vysokú cenu tohto notebooku nemusia odpustiť. Bude však zaujímavé sledovať ako sa Apple k celej situácii postaví.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom