Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Okolo Zeme zajtra preletí asteroid 2021 KT1, veľkosťou sa vyrovná aj Eiffelovej veži a NASA ho klasifikuje ako potenciálne nebezpečný, informuje NewsWeek. Je dôvod k obavám a na základe čoho klasifikuje NASA asteroidy?

Prípadná zrážka by skončila katastrofou, je vôbec možná?

Asteroid 2021 KT1 sa má podľa NASA priblížiť na najkratšiu vzdialenosť od Zeme zajtra, 1. júna o 16:24 nášho času. Jeho odhadovaný priemer sa pohybuje v rozmedzí od 140 do 320 metrov a relatívna rýchlosť je až 65 000 km/h.

Takto vyzerá ohnivá guľa, ktorá bola zaznamenaná dňa 17. októbra 2012 na nočnej oblohe v zálive v San Franciscu. Zdroj: NASA/Robert P. Moreno Jr

Ak by asteroid s takýmito parametrami narazil do Zeme, s najväčšou pravdepodobnosťou by spôsobil skutočnú katastrofu. Aj keď ho ale NASA klasifikuje ako potenciálne nebezpečný, niet sa čoho báť. K Zemi sa totiž priblíži najmenej na 7 250 000 km, čo je takmer 19-násobok vzdialenosti Mesiaca.

O „blízky“ prelet sa teda jedná len v rámci kozmických pomerov. Na obavy teda dôvod nemáme, oveľa väčším rizikom pre človeka sú hrozby tu na Zemi. Ako však pripomína NASA, ani riziko, ktoré predstavujú kozmické objekty v blízkosti Zeme, nie je úplne nulové.

Proti asteroidom sa nedokážeme brániť, simulácia ukázala naše slabiny

NASA momentálne monitoruje približne 26 000 asteroidov v blízkosti Zeme, pričom až 1 000 z nich sú väčšie, než 1 km. Vedci tak dokážu dopady väčších asteroidov predpovedať, podľa najnovších simulácií sa však brániť nedokážeme.

freepik

Simulácia ukázala, že na takýto stret s veľkým asteroidom nie sme pripravení a v priebehu pár mesiacov sa jednoducho nedokážeme pripraviť na svoju „obranu“. Inak povedané, odborníci dospeli k záveru, že vzhľadom na naše technologické možnosti a krátky časový úsek (6 mesiacov) by sme neboli schopní blížiaci asteroid žiadnym spôsobom zničiť či vytlačiť z kolíznej dráhy so Zemou.

Podľa niektorých vedcov potrebujeme na zvrátenie takéhoto asteroidu 5 či dokonca až 10 rokov. To je však problém aj z toho dôvodu, že mnohé asteroidy si všimneme neskoro. 2020 QG, ktorý preletel v rekordnej blízkosti, si odborníci všimli až s niekoľko hodinovým oneskorením.

Na jednej strane hrozbou, na druhej strane prínosom pre vedu

Aj keď si väčšina ľudí pri pojme asteroid predstaví práve hrozbu z vesmíru, vedci to vidia inak. Asteroidy sú kľúčové v spoznávaní histórie našej slnečnej sústavy a o minulosti sa dozvedáme nielen skúmaním ich zloženia. Mnoho dokážu prezradiť aj ich obežné dráhy.

ISAS-JAXA

Len nedávno tím vedcov podrobil testom miniatúrnu vzorku asteroidu a našli v nej organické látky či vodu. Podrobný výskum vzorky s veľkosťou jediného zrnka odhalil, že vo vzdialenosti len niekoľkých len desiatok mikrometrov od seba obsahuje primitívnu organickú hmotu, ale aj „spracovanú“, ktorá prešla ohratím. Tá naznačuje, že asteroid bol v minulosti ohriaty na teplotu cez 600 °C a primitívne látky nadobudol až neskôr po ochladnutí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú