Vždy, keď zachytíme signál z vesmíru, ide o veľkú senzáciu. To platí obzvlášť pri detekcii mimozemských rádiových signáloch, ktoré prichádzajú z hlbokého vesmíru. Tieto mimozemské signály známe aj ako rýchle rádiové záblesky (FRB) prichádzajú väčšinou z extrémne vzdialených zdrojov a zjavia sa akoby „odnikiaľ“, pričom každý z týchto zábleskov trvá len niekoľko milisekúnd.

Zvláštne mimozemské rádiové signály

O detekciu týchto mimozemských signálov sa väčšinu času stará Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME), pri ktorom ide o pole parabolický rádioteleskopov, tvarom pripomínajúcich U-rampu, ktoré bolo pôvodne určené na detekciu rádiových vĺn z neutrálneho vodíka.

Dnes CHIME slúži na detekciu a štúdium rýchlych rádiových impulzov a ide mu to viac než dobre. Prvý rádiový záblesk bol objavený ešte v roku 2007 astronómom Duncanom Lorimerom a jeho kolegami prostredníctvom observatória Parkes.

Kanadský rádiový teleskop CHIME / Zdroj: CHIME Telescope

Od tej doby sa nám darí nachádzať FRB stále častejšie a častejšie, pričom najväčší zlom nastal v roku 2018, kedy sa CHIME pustil do práce a vedci zverejnili svoj prvý katalóg údajov FRB. Zatiaľ čo do roku 2018 sme zaznamenali zopár desiatok FRB, s nástupom CHIME prišiel doslovaný prevrat. Zariadenie iba za pár rokov dokázalo odhaliť viac ako 1000 mimozemských signálov.

Čo o nich vieme?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú