Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu a vesmírneho observatória TESS prišli astronómovia na to, že niektoré hviezdy môžu produkovať supererupcie – extrémne silné erupcie podobné tým slnečným, avšak až do 10 000-krát jasnejšie, než naše vlastné Slnko. Ako informuje Interesting Engineering, s cieľom pochopiť tento nezvyčajný jav vytvorili vedci úplne nový model.

Záhadný fyzikálny proces

Obom spomínaným teleskopom sa v minulosti podarilo zaznamenať hneď niekoľko hviezd, ktoré sú schopné tvoriť takéto supererupcie so silou od 100 až do 10 000-násobku jasu Slnka, avšak vedci doteraz nevedeli, ako takéto obrovské hviezdne erupcie vlastne vznikajú a aké fyzikálne princípy stoja za ich priebehom.

Počas ich priebehu sa totiž podarilo zaznamenať viacero čudných vlastností, ktoré veda zatiaľ nedokázala vysvetliť, ako je napríklad intenzívny počiatočný záblesk a následná dlhotrvajúca erupcia. S cieľom pochopiť tieto ohromné výbuchy plazmy vedci vytvorili nový model schopný objasniť, čo sa vlastne v takýchto nezvyčajných hviezdach deje a ako môžu produkovať tak veľké množstvá energie naraz.

Autori novej štúdie preto prišli s hypotézou, že na týchto hviezdach môže dochádzať aj k tvorbe koronálnych prstencov, ktoré vznikajú aj na Slnku. Keď zakomponovali tieto javy do nových simulácií, zistili, že silné erupcie spôsobia prúdenie ohromného množstva hmoty do týchto prstencov, čo nakoniec spôsobí jasný záblesk svetla.

Najničivejšia solárna búrka

Vedci nedávno prišli aj s dôkazmi o zrejme najničivejšej solárnej búrke, ktorá kedy zasiahla našu planétu. Zem zasiahla zhruba pred 14 300 rokmi – dôkazom má byť obrovský nárast hladiny rádioaktívneho uhlíka uloženého v letokruhoch stromov nájdených vo francúzskych Alpách.

Výskumníci tvrdia, že výskyt podobne masívnej búrky, aká sa odohrala pred 14 300 rokmi by dnes mohol byť pre modernú technologickú spoločnosť katastrofálny.

Nečakaný pôvod

Ako ďalej vysvetľuje University of Hawaii, najprv si vedci mysleli, že bude svetlo takýchto erupcií pochádzať len z nižších vrstiev hviezdnej atmosféry. Nová štúdia, ktorej výsledky boli zverejnené prostredníctvom The Astrophysical Journal, však hovorí, že to tak nie je a môžu ich produkovať aj spomínané koronálne prstence v kombinácii so samotnými erupciami.

Erupcie prebiehajúce na Slnku sú s tými, ktoré skúmali vedci v rámci spomínanej štúdie, prakticky neporovnateľné, avšak napriek tomu sú pre ľudstvo problémom. Na konci novembra totiž došlo k vyvrhnutiu hmoty priamo smerom k Zemi, pričom takéto incidenty spôsobujú geomagnetické búrky schopné ohroziť elektronické systémy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú