Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Keď v roku 2017 zavítal do našej slnečnej sústavy prvý objekt z medzihviezdneho priestoru, vedci si snáď ani v tých najhorších snoch nepredstavovali, že aj po takmer 4 rokoch zostane jeho pôvod a zloženie záhadou. Reč je o tajuplnom vesmírnom objekte s názvom Oumuamua, ktorý je už od čias svojho objavenia obľúbeným predmetov mnohých špekulácií.

Objekt z medzihviezdneho priestoru či mimozemská technológia?

Ako však píše portál Business Insider, vedcom sa po dlhých rokoch snaženia konečne podarilo určiť pôvod tohto mysteriózneho interstelárneho objektu. Ako naznačujú výsledky dvoch publikácií zverejnených v žurnále Journal of Geophysical Research: Planets, Oumuamua nakoniec nie je ani asteroid, ani kus mimozemskej techniky, ale odtrhnutý fragment planéty podobnej Plutu.

„Pravdepodobne sme vyriešili záhadu toho, čo je Oumuamua, a môžeme ho stanoviť za kus exo-Pluta, planéty podobnej Plutu, len v inom hviezdnom systéme,“ uviedol jeden z dvojice autorov Steven Desch.

O Oumuamua sa za posledné 4 roky popísalo už veľa podľa prvých odhadov malo ísť o kométu, čo ale vylučoval fakt, že nemá chvost. Neskôr sa začali vynárať špekulácie, že Oumuamua je asteroid, ale jeho tvar nebol zhodný s bežne pozorovanými asteroidmi. Iné štúdie naopak naznačovali, že ide o fragment väčšej dezintegrovanej medzihviezdnej kométy prípadne o kus vesmírneho ľadovca.

ESA/Hubble, NASA, ESO, M. Kornmesser

No a jedna z posledných teórii, ktorú presadzuje najme známy profesor z Harvadu, Avi Leob, hovorí o tom, že Oumuamua je pozostatok vyspelej mimozemskej technológie. Leob svoje tvrdenia zdôvodnil aj v podcaste „The Joe Rogan Experience“ a môžeš si ich vypočuť vo videu nižšie.

Dôvod, prečo sa vedci nevedeli zhodnúť na tom, čo Oumuamua v skutočnosti je, bolo viacero. Celú situáciu navyše skomplikoval aj fakt, že v čase, kedy astronómovia detegovali tento dlhý sploštený objekt, naberal Oumuamua vďaka preletu okolo Slnka rýchlosť až 315 000 km/h a smeroval mimo našu slnečnú sústavu.

Všetko je inak

Z novej štúdie však vyplýva, že Oumuamua nie je ani jedno z uvedeného. Autori publikácie sa totiž domnievajú, že pred približne pol miliardou rokov zasiahol bližšie nešpecifikovaný vesmírny objekt planétu podobnú Plutu, následkom čoho sa odtrhol planetárny fragment rútiaci sa smerom k našej planéte.

Autori štúdie sa zamerali najmä na charakteristické črty, ktoré Oumuamua odlišujú od ostatných komét. Prvou bola rýchlosť, akou objekt vstúpil do slnečnej sústavy, ktorá bola podľa všetkého o niečo nižšia ako by sme mohli očakávať, čo podľa nich naznačovalo, že nemohol cestovať medzihviezdnym priestorom viac ako miliardu rokov, upozorňuje web Phys.

Zaujímali sa aj o samotný tvar objektu, ktorý nepripomína nič, čo sa nachádza v slnečnej sústave. Kritickým sa nakoniec ukázalo pozorovanie raketového efektu, ktorý ovplyvňuje pohyb komét v dôsledku odparovania sa ľadu. Ten podľa dostupných informácií urýchlil tento objekt viac ako by sa očakávalo. No a v neposlednom rade, ako sme už spomínali, Oumuamua nemal typický kometárny chvost.

Screenshot/Youtube/ NASA Jet Propulsion Laboratory

Vedci potom vyslovili hypotézu, že objekt bol vytvorený z rôznych druhov ľadu, vypočítali ako rýchlo tieto ľady sublimujú pri prechode okolo Slnka, vypočítali raketový efekt, tvar, hmotnosť, ale i odrazivosť objektu, ktorá ako sa ukázalo je väčšia než sa predpokladalo, a preto je aj objekt zrejme menší a rýchlejší – bol viac urýchlený prostredníctvom raketového efektu.

Napokon dospeli k záveru, že Oumuamua je pravdepodobné tvorený z dusíkatého ľadu, ako napríklad povrch Pluta a Neptúnov mesiac Triton. V čase, kedy sa priblížil k našej slnečnej sústave, a teda aj k Slnku, vplyvom zahrievania sa začali odlupovať zamrznuté vrstvy dusíka. Keď sa vonkajšie vrstvy dusíkatého ľadu odparovali, tvar objektu naberal svoju sploštenú podobu až nakoniec podľa autorov štúdie stratil 95 % svojej hmotnosti.

Odborníci tiež uvádzajú, že nimi prezentované závery ponúkajú prirodzené vysvetlenie, ktoré sa zhoduje so všetkým, čo Oumuamua vieme a kritizujú Leoba za jeho vyjadrenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú