Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Našu slnečnú sústavu navštívil prvý medzihviezdny asteroid. Na rozdiel od iných asteroidov, ktoré preleteli v našej blízkosti, je tento niečím, čo vidíme po prvýkrát.

Objavený na Havaji

Asteroid dostal meno Oumuamua a oficiálne je označený ako 1I / 2017 U1. Prvýkrát bol spozorovaný teleskopom Pan-STARRS 1 na Havaji koncom októbra. Astrofyzikom netrvalo dlho, aby zistili, že jeho trajektória a rýchlosť naznačovali, že ide o cudzinca pochádzajúceho mimo našej slnečnej sústavy.

Najprv sa astrofyzici domnievali, že ide o kométu. Následné pozorovania ale ukázali, že žiadna z charakteristík spojených s kométami objektu nevyhovovala, a preto bol objekt neskôr kategorizovaný ako asteroid. Stalo sa tak  po prvýkrát v histórii, že sa kategorizácia kométy zmenila na asteroid.

Putuje veľmi dlho

Počiatočné výpočty ukázali, že asteroid k nám prišiel od hviezdy Vega v konštelácii Lýra. Zaujímavosťou však je, že Oumuamua aj pri cestovaní neuveriteľnou rýchlosťou 95 000 km/h potrebovala 300 000 rokov na to, aby sa dostala od Vegy k Zemi. To naznačuje, že asteroid mohol cestovať cez vesmír neviazaný na akýkoľvek hviezdny systém stovky miliónov rokov. Astrofyzici sa už desiatky rokov domnievali, že takéto medzihviezdne objekty vesmírom putujú, no až teraz máme skutočne priamy dôkaz, že existujú.

Pozoroval ho celý svet

Okamžite po objavení asteroidu na Havaji ostatné teleskopy po celom svete zamerali svoju pozornosť smerom k nemu. Kombináciou snímok z rôznych teleskopov medzinárodný tím zistil, že tento vesmírny objekt mení svoju jasnosť s faktorom 10 každých 7,3 hodín, čo znamená, že sa otáča okolo svojej osi. Táto nezvyčajne veľká zmena jasu znamená, že objekt je predĺžený. Približne desaťkrát dlhší ako je jeho šírka a navyše je jeho povrch charakteristický zložitým zmiešaným tvarom.

Jeho rýchlosť je ohromná

Teóriu, že Oumuamua k nám pricestovala z veľkej diaľky, potvrdzuje aj fakt, že má červenkasté sfarbenie. Sčervenanie povrchu bolo pravdepodobne spôsobené kozmickým ožiarením počas stoviek miliónov rokov, ktorými prechádzal asteroid cez Mliečnu dráhu. Oumuamua nabrala vďaka preletu okolo Slnka v septembri rýchlosť približne 315 000 km/h a aktuálne už cestuje smerom mimo našej slnečnej sústavy. Približne 20. novembra bola nameraná rýchlosť okolo 138 000 km/h. Vedci sa zhodujú, že tento asteroid bol prevratným objavom a pootvára nové okno do štúdií vzniku a formovania solárnych systémov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú