Na pomyselnom kompase prelomových produktov často figurujú startupové firmy, ktoré svojrázne testujú hranice nemožného a posúvajú limity v miere, ako sa neopovážia ani tí najväčší technologickí giganti. Takýmto príkladom je aj menšia spoločnosť SparkCharge, ktorá prináša prenosný nabíjací generátor pre elektromobily, ktorý dokáže fungovať bez akéhokoľvek paliva, píše portál InsideEVs.

SparkCharge je pomerne mladá startupová spoločnosť, ktorej hlavným predmetom záujmu je výroba prenosných elekrických nabíjačiek.  Spoločnosť momentálne všetku svoju energiu sústreďuje do jediného nabíjacieho modulu, na ktorý zatiaľ vyzbierala 3,3 miliónov dolárov.

Hlavným ťahákom nabíjačky je jej schopnosť dobíjať automobily bez využitia akejkoľvek formy paliva, čiže len za pomoci elektrickej energie uloženej až v piatich modulárnych batériách. Tie podľa oficiálnych informácií výrobcu dokážu za minútu nabíjania dodať elektromobilu až 1,6 kilometra dodatočného dojazdu.

Disponuje výkonom 20 kW a podporuje najrozšírenejší nabíjací štandard CHAdeMO známy u Tesiel a v budúcnosti sa plánuje rozšíriť aj na štandard CCS Combo. Ďalšou výhodou nabíjačky je jej všestrannosť, kedy samotná nabíjacia časť váži 9 kg a dodatočné batérie 22 kg každá.

Kameňom úrazu spoločnosti tak môže byť len pomerne malý výkon jednotlivých batérií. Keďže jedna 22 kilogramová batéria disponuje oficiálnym nabíjacím výkonom 3,5 kWh, zabezpečí vozidlu dodatočný dojazd pri optimálnych podmienkach maximálne 15 kilometrov.

Prečítaj si tiež
Viac ako 5300 koní a z 0 na 200 km/h za menej ako sekundu. Prelomový elektromotor vyráža vlastnosťami dych

Dojazd sa síce pridávaním batérii dá predĺžiť až na päťnásobok, no okrem zvyšujúcej sa hmotnosti ide rozhodne o neskladné riešenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom