Mnohí ľudia si elektrické autá obľúbili nielen pre ich ekologickosť, ale aj pre ich jazdné vlastnosti. Zaujímavý je najmä okamžitý výkon, ktorý spôsobuje pocit, že máš v rukách veľmi silné športové vozidlo. Aj napriek tomu sa však niektoré spoločnosti snažia posunúť latku ešte vyššie.

Austrálska spoločnosť HyperPower Technologies totiž prišla s elektromotorom, ktorý je dostatočne silný, aby sa dal použiť v takzvaných drag race vozidlách, informuje CarAdvice. Elektromotor s označením QFM-360-X má výkon 1000 kW (1341 konských síl). Na to, aby vozidlo zodpovedalo výkonu najsilnejších súčasných dragsterov, bolo však potrebné niečo viac.

Zobraziť celú galériu (2)
Hyper Power/ Instagram

Konkrétne až štyri takéto motory, ktoré dokopy tvoria neuveriteľný výkon 4000 kW alebo 5364 koní. Pre niekoho je to až nepredstaviteľné, no spoločnosť odhaduje, že by to malo stačiť, aby sa rýchlosť 200 km/h pokorila za 0,8 sekundy. Aby toho nebolo málo, hranicu 530 km/h chcú dosiahnuť za 3,7 sekundy a taktiež sa chcú pokúsiť zdolať svetový rekord – maximálnu rýchlosť šialených 612 km/h.

Samotný motor má šírku len 43 centimetrov a jeho výkon je možné kombinovať. Výrobca udáva, že motor nebol navrhnutý špeciálne na použitie v drag race autách. Jeho použitie je totiž zďaleka komplexnejšie a očakáva sa, že by mohol poháňať ľahké koľajové vozidlá napríklad v metre. Tvorcovia ho navyše nazývajú prvým extrémne výkonným elektromotorom na svete. To, či sa motor reálne objaví aj v komerčnej prevádzke, zatiaľ známe nie je.

Isté však je, že pomocou tohto motora by sa mohla výrazne zrýchliť hromadná doprava vo viacerých kútoch sveta. Už dnes v niektorých krajinách premávajú veľmi rýchle vlaky či metrá, no na hodnoty, ktoré dokáže dosiahnuť elektrický motor firmy Hyper Power, to ani zďaleka nestačí. Otázkou aj zostáva, či by takáto rýchla preprava bola v poriadku aj z hľadiska bezpečnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom