Dogecoin už dávno nie je jedinou „psou“ kryptomenou, ktorá sa vyšvihla na celosvetovom trhu. Rapídny rast totiž po dlhých mesiacoch nič nerobenia zaznamenalo jeho „dvojča“ známe ako shiba inu. Mladá kryptomena sa tak len po vlaňajšom spustení stala v priebehu posledných dní hneď 12. najväčšou kryptomenou, informoval Bloomberg.

Raketovým tempom rastie ďalšie „psia“ kryptomena

Podobne ako bitcoin, aj shiba inu (SHIB) bola vytvorená anonymnou osobou/osobami pod prezývkou „Ryoshi“. Veľkú pozornosť si získala už na jar tohto roka, kedy na trhu znenazdajky zdvojnásobila svoju cenu. Najnovšie však prekvapila opäť a stačil k tomu jediný tweet od Elona Muska, ktorý už v minulosti dokázal svojimi príspevkami ovplyvniť napríklad ceny dogecoinu či bitcoinu.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR s ťažiarom kryptomien: Len na elektrinu miniem 3000 €, netreba mať veľké oči

Podobne ako ceny dogecoinu po Muskových tweetoch, aj cena shiba inu vystrelila po jeho nedávnom príspevku a za posledný týždeň si tak dokázala vytvoriť nárast o 267 %. Cena jednej tejto mince je však v porovnaní s dogecoinom minimálna a v čase písania sa SHIB predával len za 0,00002437 €. V posledných mesiacoch však ide o jednu z najrýchlejšie rastúcich kryptomien na trhu, hoci podobne ako jeho „dvojča“, aj táto kryptomena vznikla ako vtip.


Napriek tomu si shiba inu pripísala za posledný rok rast vo výške vyše 28 miliónov percent. Trhová kapitalizácia tejto kryptomeny pritom momentálne činí už vyše 9,6 miliardy dolárov. Rýchly rast hodnoty začal ešte pred zhruba 5 dňami, teda presne v čase Muskovho príspevku s roztomilým psom na Twitteri.

Je však dôležité pripomenúť, že za týmto rastom rozhodne stojí aj pozitívny sentiment na trhu, ktorý okrem iného zapríčinil aj rast najväčšej kryptomeny bitcoin. Aj napriek kontroverzným začiatkom a obrovskému výstrelu ceny vyvoláva shiba inu s dogecoinom v investoroch aj presvedčenie o svojej hodnote.

Kryptomenu shiba inu „preslávil“ aj zakladateľ platformy Ethereum Vitalik Buterin. Tomu totiž jej tvorcovia pri vytvorení kryptomeny darovali polovicu tokenov, z ktorých veľkú časť sa však Buterin v polovici mája rozhodol spáliť, pričom 10 % zo svojich tokenov v celkovej hodnote viac ako 1 miliardy dolárov daroval do fondu určeného na podporu Indii v boji s ničivou vlnou COVID-19.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú