Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zo samostatných ťažiarov kryptomien, ktorí boli kedysi „ohrozeným druhom“, je dnes obrovská skupina ľudí po celom svete, o ktorej fungovaní toho okrem problémov s nedostatkom grafických kariet až tak veľa nepočúvame.

Zatieňuje ju totiž nekonečné množstvo firiem, pre ktoré je ťažba biznisom a disponujú obrovskými zostavami, s ktorými sa obyčajný človek môže porovnávať len ťažko. „Domáce ťaženie“ kryptomien však funguje už dlhé roky, pričom v spojení s veľkým vzostupom kryptomien v posledných rokoch zaujalo aj Slovákov.

FonTech.sk sa porozprával s ťažiarom Jozefom, ktorý ťaží kryptomeny už od roku 2017 a v digitálnych menách vidí veľkú budúcnosť. Okrem jeho začiatkov alebo toho, ako prežil medvedí trh od roku 2018, nám priblížil aj výnosnosť, akú môže ťažiar po rokoch očakávať.

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Ako sa Jozef k ťaženiu dostal a ako vyzerá jeho zostava
  • Za aké obdobie sa ťažiarovi vráti vklad do techniky
  • Ako je to s nákladmi na energiu a čistým ziskom na jednotku kryptomeny
  • Ako prežíval medvedí trh od roku 2018
  • V ktorých kryptomenách vidí najväčší potenciál
  • Ako vníma sprísňovanie regulácií a kde vidí bitcoin na konci roka

Ako si sa k ťaženiu kryptomien dostal a kedy si začínal?

K ťaženiu som sa prvýkrát dostal niekedy začiatkom roka 2017, kedy som započul niečo o tom, že ťažením sa dá zarobiť. Dostal som sa k tomu cez určité internetové fórum, pričom bol to ešte „začiatok“, kedy ťaženie nebolo veľmi známe, no už sa o ňom hovorilo. Svoju prvú grafickú kartu som si kupoval niekedy v apríli 2017.

Osobne sa považujem skôr za „príležitostného“ ťažiara, resp. takého, ktorý to nerobí vo veľkom a berie to skôr ako koníček. Najskôr som si kúpil jednu kartu a odskúšal, či to vlastne funguje, a neskôr som si kúpou ďalších kariet postavil prvý ťažobný rig.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube / Mining Chamber

Čo všetko ťaženie kryptomien obnáša?

V prvom rade treba mať na to čas a mať to u seba, nech pri tom môže človek ten čas tráviť. Ideálne je poznať niekoho, kto ti povie celý postup vecí, ktoré máš ako začiatočník urobiť, keďže v tejto sfére sa veci menia naozaj každou chvíľou. Každý ťažiar by mal mať taktiež aspoň základné technické zručnosti, teda schopnosť poskladať si počítač z komponentov, a hlavne nebáť sa experimentovať a vylaďovať svoju zostavu podľa aktuálnych trendov.

Samozrejme je dôležitá aj cena energie, čím lacnejšia elektrina, tým lepšie. V konečnom dôsledku nehrá až tak veľkú úlohu cena počiatočnej výbavy, teda techniky, ktorá býva často drahá, no skôr práve elektriny.

Ako vyzerá tvoja výbava v súčasnosti?

Momentálne mi ostala tá výbava, ktorú som kupoval v rokoch 2017 až 2018. Do nového hardvéru aktuálne ísť neplánujem, pretože okrem nedostatku času je technika na ťaženie v súčasnosti nedostupná a zároveň poriadne predražená. Na kartách, ktoré mám z roku 2018, sa stále dá ťažiť, aj keď už to nie je tak výhodné ako kedysi.

V súčasnosti mám dokopy tri rigy po 6 grafických kariet. Kedysi som mal dokopy asi 20 kariet, no niektoré postupom času odišli. Čo sa týka modelov, mám rôzne zostavy, keďže som karty dokupoval postupne.

Čo si nekupujem sú napríklad ASIC minery pre bitcoin, pretože z pohľadu takého „domáceho“ ťažiara je to pre mňa veľké riziko. Jednak je to omnoho drahšie, a pri grafických kartách taktiež existuje výhoda, že pokiaľ to z akéhokoľvek dôvodu celé padne, vieš ich následne stále dobre predať.

Za aké obdobie sa ti počiatočný „vklad” do ťažby vrátil?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú