Než počas druhej svetovej vojny vznikol program rakety V-2, ešte v 20. rokoch uzrel svet program Opel-RAK. Ten viedol automobilový výrobca Opel a vyvíjal raketové motory a raketami poháňané stroje rôznych druhov.

Aj keď to znie naozaj neuveriteľne, prvý veľký raketový program na svete mal práve Opel, ktorý priniesol okrem zásadného pokroku raketového inžinierstva aj popularitu značky, píše David Darling.

Tento projekt otvoril dvere budúcemu nacistickému raketovému programu, ktorý vyústil do jednej z najničivejších zbraní druhej svetovej vojny a napokon do projektov, ktoré od základu prekopali naše chápanie a vnímanie vesmíru, naše poznatky, technológie a vedu. Kto stál za legendárnou raketou V-2 a ako vôbec vznikla?

Nacisti sa radili s Američanmi

Ešte pred rokom 1939, než vypukla druhá svetová vojna, sa nacistickí vedci a inžinieri radili priamo s Robertom H. Goddardom, známym americkým fyzikom, po ktorom je dodnes pomenované aj Goddardovo stredisko pre vesmírne lety v Marylande, USA.

v2rocket.com

Wernher Von Braun použil Goddardove poznatky a plány pri stavbe rakiet série A (Aggregate), medzi ktoré patrí aj samotná V-2. Prvou raketou z tejto série sa stala A-1, pomerne malá s výškou len 1,4 metra, pričom spaľovala alkohol a kvapalný kyslík, píše vo svojej knihe George Paul Sutton (History of Liquid Propellant Rocket Engines).

Prvý pokus o jej let, v roku 1933, skončil explóziou priamo na rampe. Kvôli zrejme nestabilnému dizajnu sa inžinieri nepokúsili o ďalší let a prešli rovno na ďalšiu verziu.

Z A-2 postavili dva kusy a veľkosťou sa od A-1 nelíšili, ich nádrže však boli tentoraz oddelené a dokonca rakety vybavili regeneratívne chladenou spaľovacou komorou – podobnú technológiu dnes využívajú napríklad motory RS-25, ktoré poháňali americký Raketoplán a NASA ich používa aj na rakete SLS. Rakety pomenovali Max a Moritz, podľa kreslených postavičiek. Obe úspešne vzlietli, pričom dosiahli výšku 2,2 a 3,5 km.

Čas na čosi väčšie
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP