Začiatkom tohto mesiaca došlo k nenávratnému zničeniu jedného z najväčších rádioteleskopov na svete. Reč je samozrejme o observatóriu Arecibo v Portoriku, ktoré sa iba 2 týždne po tom, čo Národná vedecká nadácia (NSF) vyhlásila, že observatórium bude zdemolované, zrútilo pod tiažou vlastnej hmotnosti, čím sa naplnil vôbec ten najhorší scenár.

Prvé problémy s konštrukciou rádioteleskopu v Portoriku začali ešte v auguste tohto roka, keď sa pretrhlo jedno z hlavných lán na podporu platformy vážiacej stovky ton. Toto pretrhnutie spôsobilo 30-metrovú trhlinu na parabole, pričom ďalšie vážne poškodenie konštrukcie nasledovalo o pár mesiacov neskôr. V novembri došlo k pretrhnutiu ďalšieho lana, ktoré podporovalo ťažkú parabolu observatória.

Po prvom probléme ešte existovala šanca na záchranu aj napriek rozsiahlym poškodeniam, ktoré pretrhnuté lano spôsobilo. Pretrhnutie druhého nosného lana však dostalo rádioteleskop do stavu, kedy predstavoval vážne bezpečnostné riziko. Inžinieri sa preto rozhodli toto observatórium zdemolovať.

K riadenej demolácii však nikdy nedošlo, ťažká platforma vážiaca až 900 ton, ktorá podporovala 305-metrovú parabolu, sa 1. decembra počas noci zrútila pod tiažou vlastnej hmotnosti. Po páde sa okamžite začali vynárať špekulácie, že pád Areciba bol spôsobený zemetrasením, ku ktorému došlo v susednej Dominikánskej republike.

UCF

Všetky dohady a špekulácie o súvise týchto dvoch udalosti však vyvracia expert Víctor Huérfano, ktorý telefonicky pre portál Elnuevodia uviedol, že zemetrasenie v Dominikánskej republike a zrútenie platformy observatória spolu nijako nesúvisia a všetko bola iba „čistá náhoda“. Na otázku, či seizmická vlna mohla spôsobiť pád tejto masívnej platformy, odpovedal, že je to vysoko nepravdepodobné. Ďalej tiež uviedol, že seizmickú aktivitu podporné stĺpy mohli len veľmi ťažko pocítiť.

Portál TheConversation však informoval, že rozpad tohto gigantického rádioteleskopu začal ešte oveľa skôr ako nastali tieto udalosti. V tomto prípade sa však nejedná o rozpad fyzický, ale o finančný, ktorý vraj má byť tým pravým dôvodom, prečo došlo k jeho zrúteniu. Podľa dostupných informácií má ísť klasický príklad rozporu medzi údržbou zariadenia a vedeckým pokrokom.

Observatórium Arecibo zohralo dôležitú úlohu pri mnohých výskumoch

Observatórium Arecibo, ktoré bolo dokončené v roku 1963 má na svojom konte nejeden dôležitý objav. Veď iba s jeho pomocou sme dokázali objaviť nový typ pulzarov, čo si vyslúžilo v roku 1993 Nobelovu cenu. Okrem toho zohral dôležitú úlohu aj pri poslednom udeľovaní Nobelovej ceny za fyziku.

V roku 1992 bolo Arecibo vôbec prvé observatórium, ktoré dokázalo spozorovať  planéty nachádzajúce sa mimo našej slnečnej sústavy. V ďalších rokoch toto observatórium prispelo k ďalším priekopníckym objavom, vyslaniu prvej pozemskej správy do vesmíru, ale tiež objaveniu svetelných škvŕn na Titane, ktoré sa správali ako „zrkadlo“ odrážajúce rádiové signály späť na Zem.

Úpadok Areciba

Ako píše portál The Conversation, hoci Arecibo zohralo dôležitú úlohu pri mnohých objavoch v roku 2006, dostalo sa do nepriaznivej situácie. Národná vedecká nadácia, ktorá podporovala toto observatórium, mu totiž výrazne znížila rozpočet. K tomuto rozhodnutiu došlo už o rok skôr, kedy NSF oznámila, že pripravuje prerozdelenie finančných prostriedkov pre všetky zariadenia, ktoré podporuje. Cieľom prerozdelenia malo byť iniciovanie nových aktivít.

Rozhodnutie znížiť financovanie Areciba sa pochopiteľne stretlo s veľkým odporom vo vedeckých kruhoch, ale i mimo nich. K vtedajšej vlne „odporu“ sa  pridal aj samotný guvernér Portorika, Aníbal Acevedo Vilá, ktorý poslal list so žiadosťou o prehodnotenie tohto finančného škrtu.

Napriek všetkej snahe v roku 2007 bol rozpočet observatória znížený z 10,5 na 8 miliónov dolárov. O štyri roky pritom malo dôjsť k ďalšiemu finančnému znižovaniu, a tak sa zdalo, že observatórium Arecibo jednoducho zanikne kvôli nedostatku financií.

Zobraziť celú galériu (0)
NAIC, Arecibo Observatory

Našťastie, namiesto skresania financií sa Národná vedecká nadácia rozhodla poveriť nové konzorcium, ktoré v roku 2011 prevzalo riadenie Areciba a zmenilo ho z federálne financovanej inštitúcie na inštitúciu, ktorá môže hľadať finančné prostriedky aj z iných zdrojov.

Radosť a nadšenie z tohto kroku však rýchlo opadli, keď v roku 2015 kvôli údajným finančným konfliktom odstúpil vtedajší riaditeľ Robert Kerr. Ten podľa portálu Nature ostro a verejne kritizoval NFS za plánovanie ďalšieho znižovania rozpočtu. Kerr tiež uviedol, že NSF, ktorá observatórium vlastní a taktiež spoločnosť SRI International, ktorá ho prevádzkuje, jedného dňa jednoducho prestali reagovať na jeho e-maily, telefonáty a po mesiaci odmlky ho jednoducho zbavili postu hlavného vyšetrovateľa tohto observatória, na čo Kerr reagoval rezignáciou zo svojho ďalšieho postu prevádzkového riaditeľa.

V roku 2018 prevzala vedenie observatória univerzita UCF (University of Central Florida), ktorá pomohla Arecibu zotaviť sa po škodách napáchaných hurikánom Maria. Napriek veľkej snahe vedeckej komunity, ale tiež Portoričanov, ktorí sa svojho zariadenia nechceli vzdať a v petícii žiadali o jeho rekonštrukciu, NFS v roku 2020 oznámila, že Arecibo navždy končí svoju činnosť a z bezpečnostných dôvodov nariadila jeho demoláciu.

Aký nešťastný osud observatórium stretlo už vieme aj vďaka videám, ktoré zaznamenali pád Areciba, jedného z našich najväčších a najdôležitejších rádioteleskopov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP