V posledných mesiacoch ho zasiahlo viacero kritických poškodení, kvôli ktorým začala ohromná konštrukcia rádioteleskopu predstavovať veľký bezpečnostný problém. Rádioteleskop v observatóriu Arecibo v Portoriku sa však počas uplynulej noci zrútil pod tiažou vlastnej hmotnosti a naplnil sa tak najhorší scenár, informuje The Verge.

Prvé problémy s konštrukciou rádioteleskopu v Portoriku začali ešte v auguste tohto roka, keď sa pretrhlo jedno z hlavných lán na podporu platformy vážiacej stovky ton.

Toto pretrhnutie spôsobilo 30-metrovú trhlinu na parabole. Ďalšie vážne poškodenie konštrukcie nasledovalo o pár mesiacov neskôr.

Rádioteleskop trápili vážne poškodenia, čakala ho demolácia

V novembri tohto roka došlo k pretrhnutiu ďalšieho lana, ktoré podporovalo ťažkú parabolu observatória. Po prvom probléme ešte existovala šanca na záchranu aj napriek rozsiahlym poškodeniam, ktoré pretrhnuté lano spôsobilo.

Pretrhnutie druhého nosného lana však dostalo rádioteleskop do stavu, kedy predstavoval vážne bezpečnostné riziko. Inžinieri sa preto rozhodli toto observatórium zdemolovať.

Druhé najväčšie observatórium sveta je nenávratne zničené

Pripravovanú demoláciu však uskutočniť nestihli, ťažká platforma vážiaca až 900 ton, ktorá podporovala 305-metrovú parabolu, sa počas dnešnej noci zrútila pod tiažou vlastnej hmotnosti. Pre The Verge to potvrdila Národná vedecká nadácia, ktorá zastrešuje toto observatórium v Portoriku.

Po viac ako 50 rokoch prevádzky tak nastal koniec éry tohto monumentálneho ľudského výtvoru, ktorý pomohol pri mnohých kľúčových vedeckých objavoch. Okrem množstva prevratných objavov sa observatórium vyskytlo v mnohých filmoch.

Zobraziť celú galériu (1)
NAIC, Arecibo Observatory

Portoričania sa však svojho observatória nechceli vzdať. Napriek jeho dezolátnemu stavu žiadali o rekonštrukciu v petícii, ktorú podpísalo už vyše 36 000 ľudí. Boj za zachovanie tohto rádioteleskopu ale skončil. Na sociálnej sieti Twitter sa objavila aj fotografia z miesta, kde sa observatórium nachádza.

Na záberoch je vidieť, že došlo k zrúteniu spomínanej podpornej platformy, ktorá bola ukotvená na 3 stožiaroch vo výške 137 metrov, informuje Gizmodo. Napriek pádu platformy sú stožiare stále na svojom mieste.

Presná príčina zrútenia platformy zatiaľ nebola potvrdená. Je však možné, že v noci na dnes došlo k pretrhnutiu ďalšieho hlavného lana, čo spôsobilo preťaženie celej konštrukcie a následnú reťazovú reakciu, ktorá spôsobila celkový pád platformy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP