Česi sa sťažujú na drahé mobilné dáta. Podľa ministerky si vraj za to môžu sami
Situácia s cenami mobilných dát sa na Slovensku za posledné roky mierne upokojila, čo však neplatí v susednom Česku. Za cenu neobmedzených dát u nás totiž dostanú českí zákazníci doma v priemere len zhruba 3 – 7 GB dát, informovala televízia ČT24. Ministerka priemyslu a obchodu v ČR viní za drahé dáta samotných zákazníkov, ktorí sa radšej uchyľujú k využívaniu bezplatných verejných Wi-Fi sietí.
Operátori ponúkajú mobilné dáta v európskych krajinách za omnoho výhodnejšie ceny ako tomu bolo kedysi. Európsky cenový priemer však nespĺňa každý, keďže podmienky na trhu nie sú vždy rovnaké. Už aj u nás na Slovensku si môžeme dopriať desiatky gigabajtov dát za pár eur mesačne. V Česku si však podľa prieskumu portálu dTest zákazníci príliš nemôžu „vyskakovať“. Tamojšie ceny operátorov prekonávajú slovenské, ale aj poľské cenovky.
Na vine majú byť zákazníci
Znížiť ceny mobilných dát sa snaží podľa svojich vyjadrení aj český premiér Andrej Babiš, ktorý nie je s aktuálnou situáciu spokojný, čo vyjadril pred časom aj vo svojom statuse na Facebooku. Na nelichotivé ceny dát však reagovala aj ministerka priemyslu a obchodu, Marta Nováková (ANO), ktorá sa pre reláciu ČT 168 hodín vyjadrila v zmysle, že za vysoké ceny si môžu samotní zákazníci.
„Keď budete jednoducho niekomu stále dookola opakovať: Máme drahé dáta, máme drahé dáta, tak čo urobíte, tak vezmete mobil, tak sa nepripojíte na internet cez dáta, ale budete hľadať voľnú wifinu. A tu sme pri tom. Čím menej sa tých dát používa, pretože sa im vyhýbame, tak tým neprispievajú k tomu, aby boli lacnejšie.“ – vyjadrila sa Marta Nováková, ministerka priemyslu a obchodu v relácii ČT 168 hodin.
Nenechaj si ujsť
Roaming v zahraničí je opäť lacnejší: Slovenskí operátori budú pridávať dáta
S jej vyjadrením pritom nesúhlasilo ani viacero odborníkov a svoj názor si neodpustil ani Andrej Babiš. Pre operátorov je však výhodnejšia aktuálna situácia na trhu, kde môžu ponúknuť zákazníkovi menej hudby za viac peňazí.
V prvom rade by sa tak k znižovaniu cien mali uchýliť operátori, no tí sa do boja s konkurenciou príliš púšťať zrejme nechcú. Podľa premiéra ČR, Andreja Babiša, by operátorom prospel väčší počet zákazníkov využívajúcich dáta a čiastočne súhlasí s názorom Marty Novákovej.
Analytik informačných technológií, Petr Koubský, sa pre Deník N vyjadril, že názor ministerky priemyslu a obchodu nie je vhodný a označil ho dokonca za „hlúpy“. „Nedáva mi zmysel, prečo ktokoľvek, kto zastupuje občanov tejto krajiny, hovorí, že máme dobrovoľne využívať drahšiu možnosť oproti lacnejšej,“ dodal Koubský. Proces zlacňovania mobilných dát v Česku tak zrejme nebude jednoduchý, no k dosiahnutiu prívetivejších cien musia svojim pričinením prispieť aj samotní operátori. Kedy sa však stanú ich ponuky aspoň rovnako výhodné ako u nás, zatiaľ nevedno.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obľúbený operátor ruší svoje balíky a prináša veľké zmeny, máme všetky detaily
Slováci prestali kupovať drahé mobily. Tento smartfón za pár šupov kupujú viac než nový iPhone
Dodá signál aj vtedy, keď všetko ostatné zlyhá. Slovenský operátor má v rukách zariadenie pre apokalypsu
Nemci urobili prevratný experiment: Ľudské bunky vystavili desaťnásobne silnejšiemu 5G, toto sa s nimi stalo
Slováci jasajú: Operátor vylepšuje dôležitú službu. Platíš menej, dátuješ viac (PREHĽAD)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Gábor Gál si vypočul roszudok: Špecializovaný trestný súd rozhodol o osude exministra
Odborníčka radí, ako spravovať rodinný rozpočet počas materskej: Podrobný návod v 3 krokoch (ROZHOVOR)
Český miliardár Daniel Křetínský: Stal sa novým šéfom 500-ročnej britskej pošty. Kúpil ju za 4,17 miliardy eur
Stovky ľudí môžu prísť o pomoc: Kľúčové centrum zastavuje liečbu pre pacientov VšZP
Obľúbenú destináciu Slovákov zachvátili požiare, teploty presahujú hranicu 40 stupňov
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- Británia, USA a Austrália sa spojili proti rastúcej hrozbe. Ich tajná zbraň za 15 miliárd libier je hotová
- Z Londýna do New Yorku za 2 hodiny. Ikonické nadzvukové lietadlo hlási návrat, vzlietne už čoskoro
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
-
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ani fúzia sa jej nevyrovná. Vedci našli alternatívu, ktorá nám dá neobmedzenú energiu
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci ostali v nemom úžase. Prehliadaná planéta našej Galaxie v sebe ukrýva poklad za bilióny eur
-
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ak zaútočia, pocítia fatálny úder. USA poslali do Európy tisíce vojakov a najsmrtiacejšiu flotilu sveta
- Majú voňať, namiesto toho nám ničia pľúca. Vedci varujú pred tichým zabijakom ovzdušia v dome
- Horúčavy už nebudú problém. Objavili prelomový spôsob, ako za pár centov vychladíš celú domácnosť
- Vedci zachytili silný rádiový signál z vesmíru. Odpoveď šokovala každého
Uniknuté dokumenty odhalili problémy Nissanu. Reštrukturalizácia už začala
46 stupňov v tieni a výstrahy naprieč kontinentom. Európa zažíva extrémne leto
EÚ odobrila dotácie na elektrinu pre firmy. Podmienkou sú investície do úspor
Svet sa rozpadá na kusy. Guterres vyzýva na urgentné financovanie rozvoja
Vývoz dielov F-35 pre Izrael prešiel súdnou skúškou. Britský súd potvrdil kontroverzné licencie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP