Apple si na používateľov, alebo presnejšie pre ekológov, vymyslel poriadny chyták. Predal im azda najbezpečnejší počítač, aký je dnes bežne možné kúpiť, no spôsobil, že už po pár rokoch mnohé tieto počítače končia na skládkach, alebo v lepšom prípade v recyklačných centrách. Na tému ako prvý upozornil portál VICE.

Za všetkým stojí nový systém šifrovania, ktorý v roku 2018 priniesol bezpečnostný čip T2 a neskôr ho vylepšili čipy M1 a M2.

MacBook z druhej ruky možno ani nespustíš

Problém spočíva v tom, že pred predajom MacBooku musí pôvodný majiteľ vypnúť bezpečnostné funkcie v podobe služby Nájsť a Aktivačný zámok, ktoré dôverne poznáš z iPadu a iPhonu, no na Macoch sú stále pomerne novinkou. Apple ich prvýkrát zaviedol v roku 2018.

Najmä čipy M1 a M2 priniesli obrovský posun vpred a mnohí experti po rokoch snaženia priznali, že sú v podstate neprelomiteľné. To je na jednej strane obrovská výhoda – ak ti niekto ukradne MacBook s čipom od Applu, jednoducho ho na diaľku zbavíš dát a zlodejovi zostane len nepoužiteľný kus hardvéru. V prípade repasovania a pri kúpe Macu z druhej ruky sme ale narazili na problém.

Mnoho ľudí tvrdilo, že vedia prelomiť počítače Mac s T2, ale priznávajú, že s M1 nemali úspech. Bez ohľadu na to, ide o hacknutý počítač, ktorý sa po vymazaní a resetovaní vráti do pôvodného uzamknutia.“ povedal Bumstead pre VICE.

YouTube/Apple

Dá sa to vyriešiť

Ako upozorňuje aj John Bumstead, jeden z prvých ľudí, ktorí na tento problém poukázali ešte v roku 2020, pre Apple existuje pomerne priamočiara alternatíva. Ak pôvodný majiteľ zabudne obe služby vypnúť, nový majiteľ (či už je to fyzická osoba alebo repasovacie centrum) by o tento krok mať možnosť požiadať Apple.

Apple sa automaticky spýta pôvodného majiteľa, či svoj Mac skutočne predal a či s vypnutím služieb súhlasí. Na vyjadrenie má tridsať dní, kedy môže súhlasiť alebo nesúhlasiť, po uplynutí 30 dní bez vyjadrenia by bolo zariadenie automaticky odomknuté.

Kritici upozorňujú, že kým prípade individuálnych predajov cez inzertný portál si obe strany môžu skontrolovať, či je Aktivačný zámok vypnutý a zariadenie pripravené pre ďalšieho majiteľa, v prípade firiem to takto fungovať nemusí.

Nikto na to nemá čas

Obrovské korporácie, firmy či školy nakupovali MacBooky v desiatkach či dokonca stovká kusov. Ich IT oddelenia na jednotlivé vypínanie nemajú čas ani chuť. Firmy zariadenia odpíšu z účtovníctva a fyzicky vyradia.

Hoci by teoreticky mohli ľahko slúžiť novým majiteľom, alebo ich náhradné diely aspoň servisom, bez vypnutia aktivačného zámku nie je možné ani jedno, ani druhé. Ich perfektne funkčné komponenty tak môžu smerovať maximálne na skládku.

Koľkí z vás by chceli 2-ročný MacBook M1? No, škoda, pretože váš miestny recyklátor práve vybral všetky komponenty zamknuté Aktivačným zámkom a rozdrvil ich na karcinogénny prach,“ píše na Twitteri John Bumstead, ktorý repasuje MacBooky.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú