Príbeh okolo „európskeho Elona Muska“ začína naberať poriadne obrátky. Zakladateľ automobilovej značky Rimac Automobilli, ktorá neďaleko Záhrebu vyrába unikátne športové elektromobily, totiž nedávno oznámil, že jeho spoločnosť sa presťahuje do nového kampusu za 200 miliónov eur. O téme informoval web Forbes.

Z garáže na výslnie

Značka Rimac si v posledných rokoch užíva množstvo pozornosti, čo samozrejme prilákalo sponzorov a partnerov. Veď len pred mesiacom Porsche zvýšilo v Rimacu svoj podiel a pri tretej investícii do spoločnosti ho navýšila takmer na štvrtinu. Po novom tak vlastní už 24 % tejto chorvátskej spoločnosti. Investícia je jednoznačným signálom posilnenia strategického partnerstva medzi dlhoročnou legendou vo svete automobilizmu a relatívne mladým nováčikom, ktorý vznikol len pred 12 rokmi.

Radosť má z toho najmä zakladateľ vyššie zmienenej spoločnosti, Mate Rimac, ktorý má len vo svojich 33 rokoch na svojom konte už viacero významných úspechov. Jeho spoločnosť sa totižto nezaoberá len výrobou elektromobilov, ale i vývojom rôznych komponentov, ktoré úspešne dodáva firmám pôsobiacich v automobilovom priemysle, ako napríklad Aston Martin, Renault, Koenigsegg, Jaguar či Brembo.

Pozoruhodný však nie je len aktuálny stav Rimac Automobilli, ale i celý príbeh okolo tejto už prestížnej značky. Spoločnosť za pár rokov svojej existencie stihla vypracovať z malej skromnej firmy, ktorá sa doslova začala budovať v garáži, na giganta, ktorý má záujem o kúpu luxusnej značky Bugatti od koncernu Volkswagen. Podrobný príbeh ako sa z 20-ročného mladíka prerábajúceho spaľovák na elektromobil stal „európsky Elon Musk“ nájdeš na tomto odkaze.

Luxusné sídlo pre exkluzívnu značku

Najnovšie sa spoločnosť bude môcť pochváliť úplne novým sídlom za 200 miliónov eur, ktoré by malo byť hotové a pripravené na otvorenie už v roku 2023. Nový areál na okraji chorvátskeho Záhrebu zaberá vyše 200-tisíc m2, pričom zastavaná plocha bude činiť 100-tisíc m2, čo rozšíri kapacitu zamestnancov zo súčasných 1000 na 2500.

Nový komplex bude predstavovať medzinárodnú základňu pre výskum, vývoj a výrobu, ale tiež umožní spoločnosti postupovať od prototypov až po veľkokapacitnú výrobu vysoko výkonných elektrických pohonných sústav a batériových systémov pre mnoho svetových automobiliek, píše sa v tlačovej správe.

O vybudovanie nového areálu sa postará chorvátska spoločnosť 3LDH, pričom osobitný dôraz sa kladie najmä „splynutie areálu s prírodou“. Aj z týchto dôvodov bude firma po novom mať vo svojom areály ovce či priestory na pestovanie biopotravín. Okrem toho sa v nových priestoroch bude nachádzať reštaurácia, škôlka pre deti zamestnancov, múzeum či maloobchodné priestory, upozorňuje web RoadAndTrack.

Samozrejme priorita je úplne inde. V novom kampuse vyrastie okrem spomínaného aj nová testovacia dráha, výskumné a vývojové centrum. Rimacu tak už zrejme nebude stáť nič v ceste vybudovaniu nového športového elektromobilu.

Na to, že ide o firmu, ktorá existuje iba od roku 2009 a nestihla vyrobiť ešte ani 10 automobilov, ide o celkom markantný posun, čo myslíš? Ako taký superšport z dielne Rimacu, ktorý zrýchli na 100 km/h pod 2 sekundy a má takmer 2000 koní vyzerá, nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom