Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čím iným začať recenziu na novú marvelovku Morbius, ako požičaným internetovým vtipom. Vieš, čo má spoločné najhorší film od Marvelu s najhorším filmom od DC? Jareda Leta.

Zdá sa, že tohtoročný marec sa niesol v duchu netopierích filmov. Zatiaľ čo začiatok mesiaca odštartoval kvalitný Batman, záverečnú dvojbodku v podobe upírích „kusancov“ mu uštedrila nová komiksovka od Marvelu, Morbius.

U nás odpremiérovala deň pred prvým aprílom, ale pokojne mohla skončiť na plátnach kín aj na deň bláznov, tak ako v Amerike, pretože naozaj ide o poriadne zlý vtip.

TMDB

Komiksovka o upíroch, no bez Bladea

Morbius je príbeh jedného zo záporákov marvelovských komiksov, ktorý sa v papierových origináloch motal okolo takých hviezd ako Spider-Man či Blade. Verzia tejto postavy sa dokonca objavila aj vo vystrihnutej záverečnej scéne filmu Blade z roku 1998.

No späť do roku 2022. V súčasnosti si komiksový ekvivalent Drakulu zahral Jared Leto, a to s výrazným „lookom“ grungeového basgitaristu. Dej sa točí okolo talentovaného geniálneho doktora Michaela Morbia, a ako už napovedá jeho priezvisko, osud mladého vedca, chtiac nechtiac, bude popretkávaný témami ako život, smrť a vyciciavanie krvi z tepien náhodných okoloidúcich.

Čítal si už? 
Štvrť roka máme za sebou. Toto sú najlepšie filmové a seriálové klenoty na Netflixe, HBO Max a ďalších

Morbius trpí krvným ochorením, ktoré z neho robí človeka s pomerne chatrnou fyzickou schránkou, no o to viac sa tu otvára priestor na šialený a najlepšie aj ilegálny vedecký experiment. Ten, samozrejme, očakávane scenár prihrá divákovi ako na striebornom podnose a Michael ho tak s pomocou netopierích domácich miláčikov aj uskutoční.

TMDB

Ako to už býva zvykom pri podobne neinvenčných variáciách klasických diel ako Drakula či Dr. Jekyll a Pán Hyde, experiment sa vymkne spod kontroly, a vedľajšie účinky sú žiadaným spestrením banálneho deja.

Okrem poriadnych bicepsov, tricepsov a ukážkových tesákov tak Dr. Michael Morbius dostane do vienka aj ďalšiu superschopnosť, a to supersmäd. No ten mu nezahasí len tak veľká plznička,ale skôr krígel napenenej ľudskej krvi.

Scenáristi tak ešte do deja namiešali trochu osudovej „bromance“ dejovej línie v podobe vzťahu Morbia s jeho priateľom z detstva Milom. Ten začne taktiež koketovať s netopierím „elixírom“ a podľa tabuliek holywoodskych dramaturgov by tak Morbius mohol podojiť pár dolárov do štúdiových peňaženiek.

TMDB

Sony si síce vo svojich prasiatkach nejaké drobné zrejme nakoniec nájde, no to aj tak nemení nič na tom, že nová hororová marvelovka schytáva vskutku hrôzostrašné recenzie. Na portáli Rotten Tomatoes od divákov síce získala známku v podobe 65 %, no kritici ju pochovali hlboko pod zem na cintoríne filmových prepadákov so 16 %.

A keďže recenzia začala ukradnutým vtipom, pokračujeme v tradícii a ani táto myšlienka nie je úplne autorská. „Tak to bola hotová tragédia,“ utrúsil totiž jeden z divákov po tom, čo zdecimovaný vyšiel z kinosály po premiére Morbia. A, áno, veru mal pravdu Morbius je Mont Everest medzi hroznými filmami.

Kvalitné ingrediencie namixované v nie práve ukážkovom guláši

Kradnutie cudzích myšlienok, respektíve „prepožičiavanie si“ dobre známych motívov, nie je cudzie ani režisérovi Morbia Danielovi Espinosovi. Ten pred siedmymi rokmi prišiel s prehliadnuteľným vojnovým trilerom Dieťa číslo 44, s Tomom Hardym, ktorý okrem iného prepožičiava posledné roky svoju tvár sérii Venom. A tá zhodou náhod taktiež patrí do filmového univerza Sony spolu s Morbiom.

Espinosa v roku 2017 natočil votrelcovský vesmírny survival triler Život. Podobne ako tu aj v Morbiovi využíva príbuzné pracovné nástroje v podobe miešania známych filmových ingrediencií. Zatiaľ čo v Živote čerpal najmä z estetiky série o známom krvilačnom xenomorfovi, v novej komiksovke do seba vplietol hneď niekoľko ohratých ideí a naratívov.

Môžeš síce namietať, že ide o pôvodné komiksové myšlienky, no je evidentné, že Espinosa by si chcel odkrojiť z úspechu iných známych marveloviek, ako sú napríklad Dr. Strange či Kapitán Amerika.

Najmä s prvým menovaným má Morbius množstvo spoločného a doslova čerpá z úspešného vzorca originu postavy, s ktorým prišiel práve Strange. Zatiaľ čo ale Stephen Strange je spočiatku akýmsi arogantným darebákom, Michael Morbius tápa svojím charakterovým niekde na hranici diváckych sympatií.

Požmurkávanie po predlohe a umelé citovanie klasiky

Nekonečne únavné je aj Espinosove požmurkávanie po originálnom zdrojovom materiáli, z ktorého čerpá. Áno, tentokrát nehovoríme o ničom inom ako o už spomínanom Drakulovi spisovateľa Brama Stokera. Režisér tak referuje na legendárny román doslova celou scénou na lodi, na ktorej Michaela Morbia doženú činy vlastných experimentov.

Scéna totiž priamo odkazuje na pasáž z literárneho Drakulu, keď rumunské knieža prichádza do Londýna, no loď, ktoré prepravuje upíra je prázdna a posádka záhadne zmizla.

Ďalšie popkultúrne poštuchnutie sa taktiež týka spomínanej lode, tá totiž nesie vo filme názov Murnau, Meno tentokrát zase odkazuje na režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua, ktorý natočil ikonický nemý upírsky horor Nosferatu.

Podobné detaily pôsobia v kontexte filmu, ako keď Marvel či DC kostrbato pracujú s tzv. fanservisom a do filmov občas tlačia neuvážene odkazy na ďalšie diela či hrdinov rovnakého vesmíru. Neprichádza tak u diváka efekt satisfakcie, ale skôr pocit autorského tlaku a trápnosti.

Jared a Matt a ich herecký kabaret

Samotné herecké obsadenie na papieri znie nádejne. Tak ako sme v úvode naznačili, Jared Leto sa zapísal do povedomia komiksových fanúšikov nie práve v najlepšom svetle. A to svojou rolou Jokera v podpriemernej tímovke od DC Suicide Squad.

Práve aj tento snímok je totiž fanúšikovskou základňou pravidelne preklínaný a Letovho Jokera diváci právom pokladajú za jedno z najhorších stvárnení kultového batmanovského záporáka.

K Letovmu pošramotenému imidžu v súčasnosti dopomohlo aj jeho kuriózne správanie na pľaci práve počas natáčania Suicide Squad. Do role komiksového šialenca sa snažil vcítiť napríklad tým, že svojim hereckým kolegom poslal potkana, mŕtve prasa, použité kondómy či análne guličky.

TMDB

Každopádne Leto dokázal svoje herecké kvality aj v čerstvom seriáli streamovacej platformy Apple TV +, WeCrashed, kde stvárnil zakladateľa coworkingového startupu, ktorý sa rozrástol v megafirmu a za rok prišiel o 40 miliárd dolárov.

Nanešťastie Leto svoj talent v Morbiuovi naplno nevyužil a namiesto stvárnenia vnútorne rozorvanej postavy, ktorá zvádza boj s dvoma identitami, divák dostane nemotorného Leta imitujúceho prskajúcu upírsku beštiu.

Letovi sekunduje v úlohe jeho parťáka a súputníka Mila Matt Smith, známy najmä fanúšikom britského nekonečného sci-fi seriálu Dr. Who. V ňom si Smith zahral totiž inkarnáciu postavy jedenásteho „Doktora“.

Podobne ako Leto Smith v novej marvelovke robí, čo sa dá, aby si uchmatol pozornosť divákov. Doslova bije do očí svojím fyzickým herectvom. Tancuje, strieda jednu grimasu za druhou, kričí, diabolsky sa uškŕňa a hádže so sebou zo strany na stranu ako urazený škôlkar, ktorý chce zaujať učiteľky.

Smithove eskapády tak vyznievajú lacno ako vystrihnuté z nepodarenej kabaretnej estrády. Smithove jemné huncútske herectvo z Doktora Who sa tak stáva len dávnou spomienkou.

TMDB

Čakaj poriadny akčný bordel

Aspoň v krátkosti určite netreba zabudnúť spomenúť aj na akčnú stránku filmu. Humor či akcia je často dôležitou ingredienciou najmä kúskov z dielne Marvel Cinematic Universe.

V Sony ale akoby nevedeli vo svojom komiksovo-filmovom svete naskočiť na ten správny vlak. Podobne ako v oboch dielach Venoma, tak aj v Morbiovi je kameňom úrazu akcia. Ak v sérii s mimozemským symbiontom nalepeným na Toma Hardyho pokrivkáva, v upírskom „origine“ je doslova chromá.

Akčné scény v Morbiovi postrádajú čo i len najminimálnejšiu stopu choreografie. Ide väčšinou o neprehľadný strihový guláš, bez okolkov by sa dalo povedať bordel, v ktorom sa divák absolútne nevyzná a stráca.

TMDB

Espinosa stavil na spomalené zábery, ktoré pripomínajú niektoré snímky v „postmatrixovskom“ období, keď režiséri boli doslova opití atrakciami ako „bullet time“ či „slow motion“. Espinosa ich hádže do filmu neuvážene, väčšinou sa do scény nehodia a pôsobia ako päsť na oko.

Obzvlášť kurióznym je rozhodnutie, aby dvojica „upírov“ za sebou zanechávala akési zvláštne farebné šmuhy. Podobný vizuálny už tak neprehľadnú akciu ešte viac rozbíja.

Nečakaj scény, ktoré si videl v traileri

Poľahčujúca okolnosť pre Espinosu je to, že snímke zrejme do určitej miery podrazila nohy iniciatíva štúdií, podobne ako to bolo aj pri Suicide Squad. Pôvodný trailer Morbia totiž napovedá, že štúdio z výsledného snímku povystrihávalo značnú časť filmového materiálu.

Vo filmovej ukážke sa totiž mihne viacero „easter eggov“ odkazujúcich práve na Spider-Manov vesmír. A to vrátane scény, keď na jednej z pouličných múrov vidíme plagát s pavučím mužom a nápisom: Murderer, teda vrah.

Za takýmito úskokmi môže stáť jednoduchý detail, a to nekonečné šarvátky a občasné obdobia mieru medzi štúdiami, ktoré sa naťahujú o autorské práva komiksových postáv. Treba totiž spomenúť, že superhrdinský filmový vesmír Sony nie je ten, ktorý poznáme pod pojmom Marvel Cinematic Universe, ktorý vytvorili Marvel Studios.

Teda vo filmoch od Sony neuvidíme známych Avengerov či Strážcov galaxie. Za schizofrenickosť značky Marvel totiž môžu autorské práva štúdií, ktoré vlastnia v rámci komiksového brandu s veľkým M rôzne postavy. Či ale práve tento fakt môže za strihačské orgie Sony vo výslednom produkte Morbia, nevedno.

Obeťou neľútostného strihu sa tak stala ale aj scéna, v ktorej vidíme Michaela Keatona v úlohe Vulturea známeho práve zo Spider-Manovskej trilógie štúdia Marvel Studios. Tá sa nakoniec do filmu dostala úplne v inej podobe.

Zároveň sa otvára polemika, či išlo o zámer nalákať diváka na trailer plný príťažlivých odkazov alebo skrátka len o amatérske nezvládnutie konzistentnosti výsledného diela. Ak ale Sony prvoplánovo predhodilo fanúšikom kosť v podobe popkultúrnych referencií a vedelo, že ich nepoužije, ide zo strany štúdia o chladnú vypočítavosť. A tú časom diváci prekuknú a doplatí na to práve samotné Sony.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú