Mnohí fanúšikovia ostali skeptickí, keď sa objavili prvé správy o tom, že vznikne nová filmová verzia Batmana. Zbytočné, neinovatívne a opätovná recyklácia postavy boli jedny z najčastejších komentárov fanúšikov k vyhláseniu DC o novom Batmanovi, ktorého iteráciu stvárnil už štvrtý herec v poradí.

Rovnaký reštart zažil aj Joker z roku 2019 v hlavnej úlohe s Joaquinom Phoenixom, ktorý si za svoj výkon dokonca vyslúžil Oscara a film sa stal obrovským hitom. Prečo teda opäť nevdýchnuť nový život aj postave temného rytiera?

Každá z doterajších batmanovských franšíz prišla so svojou upravenou verziou, čím zároveň posunula postavu novým, jedinečným smerom a najnovšia verzia s Robertom Pattinsonom je zatiaľ najtemnejšou z nich.

Batman sa aj napriek malým nedostatkom znovu stal pre DC osudovou vlajkovou loďou, ktorú filmová spoločnosť dokáže neustále úspešne variovať na niekoľko spôsobov a pôsobiť pri tom stále originálne.

Noirová a temná detektívka

Už podľa prvých informácií mal byť nový Batman temným filmom s prvkami noiru a detektívky. Stávka vsadiť na tieto elementy vychádzala pochopiteľne aj z obrovského úspechu spomínaného Jokera z roku 2019.

TMDB

Samotné DC sa ani netají snahou uchovať si pri batmanovskej franšíze temné poňatie a odlíšiť sa tak zároveň od pestrofarebného sveta Marvelu.

Temný, miestami až drsný nádych pozoruje divák už pri prvých momentoch zoznamovania sa s novou verziou Batmana od režiséra Matta Reevesa (Cloverfield). Od úvodných minút snímka valcuje diváka hutnou atmosférou podobnou kriminálkam o sériových vrahoch.

Centrom pozornosti je totiž záhadná maskovaná postava Riddler (Paul Dano), ktorý za sebou zanecháva tajomné vraždy vplyvných osôb a každá jeho stopa na mieste činu je zároveň výzvou pre hlavného hrdinu v kostýme netopiera (Robert Pattinson).

TMDB

Brutálnosť a sadizmus jednotlivých vrážd reflektuje tradičný svet ikonického mesta Gotham City, kde opäť vládne obrovská korupcia presiaknutá do viacerých spoločenských vrstiev so značnou podporou silného gangsterského podsvetia, ktorému kraľujú vplyvní zločinci Carmine Falcone (John Turturro) a Oswald Cobblepot alias Penguin (Colin Farell).

Alter ego Batmana, Bruce Wayne, rýchlo zisťuje, že jednotlivé vraždy nie sú len náhodné a prepojenie začína hľadať v zločineckom prostredí, kde narazí aj na Selinu Kyle (Zoë Kravitz), s pomocou ktorej sa rozhodne rozmotať nitky zločinu vedúce do vlastnej bolestnej minulosti.

Nový Batman neparazituje na Nolanovej trilógii

Režisér Matt Reeves vie, že nie je Christopher Nolan a ani sa ním nesnaží byť. Od začiatku stavil na komornú a detektívnu atmosféru, ktorá robí film inovatívnym a z hľadiska neopozeraného prístupu pre svet Batmana jedinečným.

Čo si snímka požičiava od Nolana je jeho zakomponovanie komiksového sveta do toho reálneho, kde je všetko opäť fyzicky hmatateľné, bez zbytočných fantasy prídavkov. Batman je jednoducho komiksový superhrdina z mäsa a kostí, ktorého darom je len jeho finančná moc a odhodlanie bojovať so zločinom.

TMDB

Nový neohrozený hrdina sa navyše oťukáva a v úlohe strážcu mesta Gotham sa ešte len začína etablovať. V skromných podmienkach, bez efektných Nolanových hi-tech vychytávok, obohacuje svet technologického sveta Batmana len minimalisticky – s autom šľahajúcim plamene, za ktoré by sa však nehanbili ani v sérii Fast and Furious.

Ak sa mnohí fanúšikovia obávali o postavu netopierieho muža v rukách twillightového lámača upírskych sŕdc, tak to bolo zbytočné. Robert Pattinson už nie je len vyblednutou upírskou feromónovou kreáciou s bezduchým pohľadom. Postupným priberaním dramatických a vážnejších úloh sa jeho škatuľka dávno rozpadla a novým Batmanom to len potvrdzuje.

Napriek absencii výraznejšej psychológie jeho postavy a flashbackom k jeho motívom, ktorými bola Nolanova trilógia nabitá, mu bez problémov uveríš momenty, keď ho prenasledujú vlastní démoni, rovnako ako aj, keď päsťami drví hlavy svojich protivníkov.

TMDB

Tradičným spojencom Batmana v boji so zločinom a zároveň jeho mentorom je Alfred Pennyworth, ktorého sa zhostil majster mimiky a predstaviteľ viacerých digitálnych filmových postáv, Andy Serkis.

Porovnávať ho s ikonickým Michaelom Caineom však nie je na mieste – rešpekt a úcta sršiaca z pokojného britského veterána bola nahradená Serkisovou charizmou a inteligenciou, ktorú využíva pri podpore Brucea Wayna a svojej osobnej zaangažovanosti v boji proti zločinu.

NEPREHLIADNIMeganádielka obsahu. Netflix vyťahuje ťažké zbrane, poteší aj HBO a ďalší

S PG-13 nie je núdza o brutálne násilie

S novým Batmanom prichádza aj dávka značnej brutality, ktorej povestné ostrie síce otupuje rating PG-13, snímka tým však vôbec netrpí. Ponurá a značne depresívna atmosféra aj za pomoci tónov speváka Kurta Cobaina neraz vyvoláva zopár mrazivých a nepríjemných pocitov, predovšetkým pri diváckych stretnutiach s Riddlerom, ktorý je najlepšie zahraným zloduchom od čias Nolanovho Jokera.

TMDB

V podaní Paula Dana s kostýmom vystrihnutým ako z fetišistického porna, pôsobí takzvaný „hádankár“ démonicky a mnohých divákov bude strašiť ešte aj po projekcii filmu. Scény s ním sú zaujímavé a hutnou atmosférou pripomenú Nolanove filmy. Naopak, kde snímka trestuhodne stráca zem pod nohami je gangsterské podsvetie.

Colin Farell v podobe Penguina je síce úžasne odpudivý a svoju vlastnú „denirovskú“ verziu Al Caponeho si evidentne užíva, pre samotný dej však nie je v tomto momente nosnou postavou. Do sýtosti si ho tak vychutnáme až v jeho pripravovanom samostatnom seriáli Penguin z producie HBO Max.

Kľúčovú zločineckú úlohu tak nesie na pleciach John Turturro, ktorý by bol charakterovo viac uveriteľný skôr na druhej strane barikády než v jeho podobe kingpinovskej hlavy podsvetia. Nebyť tohto scenáristického omylu, mohlo ísť o najlepšie združenie zločincov spoločne v jednom samostatnom filme Batmana.

TMDB

Celý ansámbel hereckých hviezd dopĺňa Jeffrey Wright ako James Gordon a sympatická Zoë Kravitz v úlohe mačacej ženy, ktorá si razí vlastnú cestu za pomstou a je príjemným ženským doplnkom a ostrým kontrastom vo svete násilia a zločinu.

Trpezlivosť dokonalosť prináša…

Nový Batman je ultra dlhý film, ktorý svojou dĺžkou šokoval už pred samotnou projekciou. Divák sa tak musí vyzbrojiť určitou dávkou trpezlivosti a prehrýzť sa spolu s hrdinom špirálou zločinu v Gothame počas takmer troch hodín, ktoré sú natiahnuté prevažne v poslednej časti, keď sa filmári snažia uspokojiť aj popcornovú časť publika.

Vo výsledku však čaká diváka nekonvenčný temný príbeh o obľúbenom maskovanom pomstiteľovi, ktorý napriek svojej minutáži vôbec nenudí. Komorné a precízne vyskladané detektívne pasáže striedajú akčné momenty, kde hlavne v automobilovej náhaňačke efektne vyniknú snímajúce zábery z kamery pripojenej k pohybujúcemu sa objektu.

Lahodné technické prevedenie, príznačné pre dané univerzum tak uspokojí aj tých najväčších hardcore fanúšikov Nolanovho odkazu. Mnohí z nich sa na konci dočkajú aj svojho vytúženého fanservisu v podobe akčného vyvrcholenia, ktorý síce nekorešponduje s charakteristickými črtami a motívmi reštartu, ako konsenzus na uspokojenie potrieb širokej masy je však v dnešnej dobe pochopiteľný.

Univerzum Batmana je tak, zdá sa, zase raz bezpečným prístavom pre DC štúdio a novinka od Matta Reevesa potvrdila, že vlajkovú loď s temným rytierom je možné opätovne prebudovať a premaľovať a diváci si na jej palubu radi kúpia lístok.

Sympatické ostáva aj vyjadrenie režiséra, v ktorom odmieta vytváranie ďalšieho zbytočného multivesmíru, spájanie jeho značky spolu so Supermanom a podobnými hrdinami zatiaľ teda neplánuje.

TMDB

Nový reštart s Batmanom sa tak snaží odkloniť nielen od Nolanovej trilógie, ale aj od početných cross-overov, ktoré v súčasnosti bombardujú viaceré komiksové franšízy. Batman má našliapnuté stať sa tak opäť rýdzo akčným komiksovým trhákom, ktorého budúcnosť môže byť rovnako úspešná ako Nolanova trilógia.

HODNOTENIE

8.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú