Jeden z najväčších výrobcov smartfónov prekvapuje novou víziou. Oficiálne totiž odhalil jedinečný koncept, ktorý nemá obdoby ani v jeho vlastných radoch. Najnovšie sa Xiaomi odviazalo a predstavilo návrh smartfónu bez akýchkoľvek tlačidiel a vstupov s obrazovkou, ktorá nepozná okraje, informuje The Verge.

V segmente smartfónov sme už dlhé roky zvyknutí na zaužívanú podobu a konštrukčné riešenia, ktoré sa v uplynulom čase zásadne nemenili. Ďalším vývojovým stupňom týchto zariadení môžu byť podľa niektorých skladacie modely, s ktorými už prišli viacerí veľkí výrobcovia, vrátane Samsung či Huawei.

Také Xiaomi má svoju prvú „skladačku“ ešte len vyvíjať, no popritom zvažuje aj odvážne koncepty, ktoré svojim dizajnom vyrážajú dych. Ešte na jeseň 2019 sme mali možnosť vidieť model, ktorý všetkých prekvapil jedinečnou obrazovkou obklopujúcou celú konštrukciu.

Model známy ako Mi MIX Alpha, ktorý sa mimochodom dostal za vyše 2500 € aj do predaja, má teraz nasledovníka a ten opäť potvrdzuje odvážne myslenie Xiaomi. Návrh nového modelu totiž popiera všetky doterajšie dizajnové jazyky smartfónov a prekonáva aj tie najväčšie zaoblenia obrazoviek, aké sme na trhu videli.

Xiaomi predstavilo futuristický koncept smartfónu. Nemá žiadne tlačidlá

Displej tohto konceptu sa pýši až 88° zaoblením, vďaka ktorému nie sú viditeľné žiadne okraje a panel tak plynulo prechádza až k zadnej časti konštrukcie zo všetkých strán. Podľa Xiaomi takéto riešenie umožní „pretekať“ obsahu na obrazovke po bokoch ako vodopádu.

Inžinieri sa pri realizácii tohto konceptu museli vysporiadať práve s ohromným zaoblením displeja a prispôsobiť mu aj zaoblenie vrchného skla. Pri tomto procese využili vrstvenie, ktorým boli spojené vrstvy skla do jedného zaobleného celku. Kvôli takémuto „pretekaniu“ obrazovky však museli byť odstránené iné prvky.

Koncept od Xiaomi neobsahuje ani jedno jediné hardvérové tlačidlo a dokonca ani žiaden vstup pre nabíjanie. V tomto smere však bol gigant ešte pred časom predbehnutý čínskym Meizu, ktoré v roku 2019 predstavilo o čosi konvenčnejší smartfón, no taktiež nedisponoval tlačidlami, vstupnými portami a ani reproduktormi.

Jeho displej po okrajoch prechádzal k zadnej časti konštrukcie podobne, ako je tomu pri najnovšom návrhu od Xiaomi, no rozhodne nešlo o tak odvážny dizajnérsky ťah. Meizu Zero však neuspelo ani na crowdfundingu a výrobca nevyzbieral ani polovicu stanovenej sumy potrebnej pre jeho výrobu. Aj preto ostal tento model zabudnutý v minulosti.

Xiaomi však opäť pripomína, že zaoblené displeje majú v budúcnosti smartfónov svoje miesto a jedného dňa sa tak môžeme dočkať kúsku, ktorý by sa aspoň sčasti svojimi tvarmi a dizajnom približoval tomuto unikátnemu návrhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP