Už prvá zmienka o chystanom smartfón Xiaomi Pocophone F1 vzbudila u ľudí obrovský záujem. Lacný smartfón s extrémnou výbavou, s ktorou nemá problém konkurovať aj 1000 eurovým vlajkovým lodiam je snom nejedného používateľa. Čakanie na zázrak sa dnes konečne skončilo a Xiaomi Poco F1 je konečne tu.

Jedným z dôvodov, prečo sa naň toľko fanúšikov teší je ten, že ide prakticky o model určený priamo pre Európu a tiež aj Indiu. To znamená kompletnú podporu LTE sietí (vrátane B20 – 800 MHz frekvencie) a lokalizáciu do svetových jazykov. Len pred malou chvíľou sa čakanie všetkých skončilo a to čo bolo sľúbené, bolo dodržané do bodky.

V mnohých oblastiach ako Mi 8

Čo sa týka špecifikácií a funkcií, Poco F1 je takpovediac menším súrodencom vlajkovej lode Xiaomi Mi 8. Podobné sú aj dizajnovo, no aby bola cena čo najnižšia, na určitých miestach došlo k šetreniu. Nie je to však nič závažné, čo by na celkovom dojme uberalo. Xiaomi Poco F1 sa tak môže pochváliť titulom Najlacnejší smartfóm s procesorom Snapdragon 845 na svete.

Ide o niečo neuveriteľné, že do akej cenovky sa podarilo zostaviť tento telefón a čo všetko za danú cenu ponúkne. Už teraz je preto jasné, že továreň bude mať čo robiť, aby sa stihol pokryť dopyt.

Displej a dizajn

Hneď pri displeji nájdeme prvú zmenu oproti Mi 8. AMOLED displej vystriedal klasický LCD, no poteší aspoň technológia IPS, jas až 500 nitov a kontrast 1500:1. Rozlíšenie je FullHD+ (2246 x 1080) a to pri uhlopriečke 6,18 palcov a pomere strán 18,7:9. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass. Nad displejom je umiestnený výrez, ktorý obsahuje všetko potrebné + niečo navyše.

K šetreniu došlo aj na zadnej strane, ktorá už nie je sklenená, ale je vyrobená z tvrdeného plastu. Nájdeš tu dvojicu fotoaparátov či snímač odtlačkov prstov. Napriek použitiu plastov vyzerá smartfón veľmi dobre a aspoň tak bude zvýšená jeho odolnosť voči pádom. Navyše je dostupná aj verzia Armored, ktorá má zadný kryt vytvorený z karbónových vlákien, čím je odolnosť ešte viac zvýšená.

Špecifikácie

Xiaomi Poco F1 tiež nesie označenie Master of Speed. Je to dane osadením procesoru Snapdragon 845, ktorý dopĺňa až o 8 GB LPDDR4X RAM (štandardne 6 GB). Spoločnosť sa tiež pochválila impozantným skóre 291 302 v benchmarku Antutu. Pamäťové verzie sú 64/128/256 GB, pričom ide o aktuálne najrýchlejší pamäťový čip pre smartfóny, UFS 2.1. Priestor je navyše možné navýšiť pomocou microSD kariet. Prekvapí prítomnosť vodného chladenia, ktoré zvyšuje chladiaci výkon až o 300 %.

Batéria má kapacitu perfektných 4000 mAh, podporuje rýchle nabíjanie Quick Charge 3.0 a sľubuje výdrž 8 hodín hrania hier, 6 hodín videa, 31 hodín telefonovania či pohotovostný režim až 15 dní. Systém beží na Androide 8.1 Oreo a je doplnený o upravenú MIUI nadstavbu – MIUI for POCO. Výrobca sľubuje rýchle a časté aktualizácie, rovnako ako tomu je pri Xiaomi smartfónoch. Nechýbajú gestá či povestná plynulosť a optimalizácia. Launcher však bude od Poco a sľubuje o 28 % rýchlejšie spúšťanie aplikácií. Špecifikácie znejú veľmi dobre, no nakoľko sú pravdivé ukážu až prvé testy a recenzie.

Fotoaparát a konektivita

Naopak, pri fotoaparáte si Poco niektoré komponenty od Mi 8 požičalo. Napríklad hlavný 12 MPx snímač Sony IMX363 s veľkosťou pixelov 1,4 mikrónov. Spoločnosť mu robí 5 MPx snímač do Samsungu. Medzi jeho funkcie patrí Dual Pixel zostrovanie, rozpoznávanie scén pomocou AI a dvojitý LED blesk. Predná strana má takisto snímač z Mi 8 a to 20 MPx objektív, ktorý tiež obsahuje podporu AI. Je to tiež jedno z prvých zariadení, ktoré majú podporu 4G+ sietí.

Ďalej tu nájdeš duálne reproduktory, 3,5 mm jack na hornej strane, VoLTE, Bluetooth 5.0, GPS, USB-C a WiFi 802.11ac. A to najlepšie na koniec. Poco F1 si od Xiaomi Mi 8 požičalo aj infračervenú kameru, ktorá slúži na odomykanie tvárou. Tá je umiestnená vo výreze, čo je jedným z dôvodov, prečo sa k jeho implementácii spoločnosť rozhodla.

Cena a dostupnosť

Štart predaja sa plánuje 27. augusta a započne v troch rôznych miestách. Bude to Jakarta, Hong Kong a Paríž. Dostupné budú na oficiálnych stránkach Xiaomi a v obchode Flipkart. Ako bolo spomenuté, tak ide o extrémne lacné zariadenia. Rôzne pamäťové verzie budú dostupné za nasledovné ceny:

  • 6 + 64 GB za ~260 €
  • 6 + 128 GB za ~300 €
  • 8 + 256 GB za ~360 €

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú