Čínske Xiaomi naďalej neprestáva prekvapovať. Po tom, čo si uchmatlo titul najväčšieho predajcu smartfónov na Slovensku, v Európe a aj na celom svete, znova oživuje legendárnu sériu Mi MIX, do ktorej po skladacom modeli Mi MIX Fold pridáva ďalší kúsok. Nové Xiaomi Mi MIX 4 nenasleduje stopy predchodcov, prináša však inovatívne technológie, ktoré zmenia používanie smartfónov, informuje The Verge.

Novinku z dielne tohto giganta môžeme považovať na nástupcu niekdajšej vlajkovej lode Mi MIX 3, ktorá však bola predstavená ešte pred 3 rokmi. Skutočným pokračovateľom série Mi MIX sa dnes po dlhom čakaní stal v Číne model Mi MIX 4, ktorý po rokoch prichádza oživiť túto inovatívnu sériu smartfónov a prináša do nej unikátne technológie.

Keďže ide o tú najvyššiu ligu, akú Xiaomi na trhu so smartfónmi hrá, rozhodne od tejto vlajkovej lode môžeme čakať len to najlepšie. Dôkazom je už samotný dizajn, ktorý sa nesie v modernom duchu. Prináša totiž podobu, ktorá má čo-to spoločné aj s prémiovým modelom Mi 11 Ultra.

Selfie fotoaparát nenájdeš

Predok disponuje 6,67″ CUP (Camera Under Panel) AMOLED displejom so 120 Hz a FullHD rozlíšením, ktorý zakrýva okrem snímača odtlačkov prstov aj predný 20 Mpx selfie fotoaparát.

Ide pritom o vôbec prvý Xiaomi smartfón s takýmto riešením, kedy je predný fotoaparát ukrytý pod displejom. A hoci nejde o jediného výrobcu, ktorý prišiel s takýmto nápadom, práve model Mi MIX 4 pomôže spoločnosti priniesť jej vlastnú technológiu, na ktorej pracovala celé roky, do komerčného predaja.

Xiaomi

Xiaomi pritom nad 20 Mpx selfie fotoaparát umiestnilo displej s oblasťou, ktorá dokáže prepustiť svetlo na snímač objektívu, vďaka čomu môže vytvoriť kvalitné fotografie. Technológia v porovnaní so začiatkami pokročila, a tak možno od takto skrytej prednej kamery očakávať relatívne slušné výsledky.

Za všetko hovorí aj snaha výrobcu, ktorý do CUP investoval 77 miliónov dolárov, desiatky patentov a prácu stoviek inžinierov. Samotnému zakrivenému displeju nechýba ani podpora štandardov ako HDR10+, Dolby Vision a disponuje tiež 10-bitovou technológiou TrueColor či kontrastom s pomerom 5 000 000:1. Tento panel pritom chráni odolné sklo Gorilla Glass Victus.

Keramický luxus nabitý technológiami

Mi MIX 4 je však vôbec prvým smartfónom, ktorý na trh prináša vylepšený 5 nm vlajkový procesor Snapdragon 888+ s maximálnou frekvenciou zvýšenou až na 3 GHz. S týmto čipom Xiaomi spárovalo aj 8 GB RAM vo verziách so 128 GB/256 GB ROM a 12 GB RAM vo verzii s 256 GB/512 GB vnútorným úložiskom UFS 3.1. O chladenie hardvéru sa pritom stará pasívne chladenie s grafitom.

Xiaomi

Samozrejmosťou sú tu aj špičkové fotoaparáty, ktorým dominuje 108 Mpx hlavný fotoaparát s objektívom zloženým zo 7 šošoviek, HMX snímačom, optickou stabilizáciou a technológiou SuperPixel, ktorá spája 4 pixely do 1, čím pomáha k vytvoreniu kvalitnejších snímok.

Druhým je ultraširokouhlý fotoaparát s 13 Mpx snímačom a 120° uhlom záberu. Do tretice tu Xiaomi pridalo 8 Mpx teleobjektív (periskop) s 5-násobným optickým a 50-násobným digitálnym zoomom.

Extrémne rýchle nabíjanie

O napájanie sa tu stará skôr priemerná 4500 mAh batéria, ktorá však podporuje extrémne rýchle 120 W káblové nabíjanie a 50 W  bezdrôtové nabíjanie. Týmto tak Mi MIX 4 prekonáva aj dosiaľ najlepší Mi 11 Ultra. Ten nabil batériu doplna za 23 minút, nový Mi MIX 4 to zvládne ešte o 8 minút skôr. S bezdrôtovým nabíjaním to potom trvá na 100 % približne 28 minút, čo je stále v porovnaní s niektorými vlajkovými loďami konkurencie skvelý čas.

Medzi ďalšie prémiové technológie v tejto novinke patrí napríklad aj pár stereo reproduktorov vyladený firmou Harman Kardon a podporou 24-bit/192kHz audia. Nechýba tu ani rýchle Wi-Fi 6, 5G, Bluetooth 5.2 či podpora pre UWB (Ultra Wideband), NFC alebo IR blaster. To všetko je navyše zabalené v prémiovom keramickom tele.

Xiaomi zatiaľ potvrdilo dostupnosť Mi MIX 4 len v domácej Číne, kde sa bude predávať od polovice augusta od 656 € za 8 GB/128 GB verziu až po 826 € za najvyšší variant s 12 GB RAM a 512 GB ROM. Neskôr sa však môže smartfón dostať aj na globálne trhy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú