banner-mi5-pro
Apple a Samsung, dvaja lídri svetového trhu boli už dávno na čínskom trhu vytlačení domácimi značkami. Po novom ale zo stupienka víťazov zostúpil aj Xiaomi. Domácemu výrobcovi, ktorý v roku 2015 predal najviac smartfónov na domácom trhu, dýchal minulý rok na chrbát Huawei, ktorý ho v tomto roku s najväčšou pravdepodobnosťou pokorí.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Dve popredné značky na čínskom trhu stále strácajú svoj trhový podiel v prospech iných domácich značiek. Aj keď Xiaomi a Apple stále patria medzi najlepších výrobcov, ktorí sú na trhu, prvé miesta už neobsadzujú. Vzrast na trhu aktuálne zažívajú značky Oppo, Huawei a Vivo. Najväčším hráčom je Huawei, ktorý si uchmatol až 14%. Nasleduje ho Oppo a vivo s 12,7 % a 11,2 %.

Huawei P9 Plus môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

huawei-p9-gold

Veľký otras zažilo Xiaomi, ktoré v druhom kvartáli roka 2016 predalo len 10,5 milióna smartfónov, čo je v porovnaní s druhým kvartálom 2015, kedy predalo Xiaomi 17,1 milióna, pokles o 38 %. Ich aktuálne trhové zastúpenie je 10,4 %, s ktorými obsadzuje Xiaomi štvrtý najväčší kúsok koláča čínskeho trhu. Problém s klesajúcim podielom môže spôsobovať nedostatočná produkcia nových zariadení. Tento problém nastal aj pri modeli Mi5, ktorého výrobné kapacity nedokázali nasýtiť domáci trh a tak sa stal nedostatkovým tovarom. Veľa ľudí práve nedostupnosť tohto modelu mohla viesť k voľbe inej značky.

xiaomi-mi5-vs-iphone-6s

Apple iPhone 5S 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Kým Huawei stavia na úspechu zo spolupráce so spoločnosťou Leica, Oppo vsádza na ich technológiu rýchleho nabíjania. Aj toto môžu byť kľúčové faktory rastu a úspechu týchto značiek, ktoré obsadzujú prvé dve miesta na trhu. Podľa analytika Xiaohana Taya by Xiaomi znova mohlo zažiť vzostup a obsadiť prvé miesta. Silnou zbraňou tejto spoločnosti je ich nadstavba MIUI, ktorá jednoznačne patrí medzi tie najvydarenejšie. Na piatej priečke sídli americká spoločnosť Apple, ktorej trhový podiel klesol pod 10 %.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
14%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
86%
Neznášam to
0%
O autorovi
Tobiáš Bakoš
Som študent strednej priemyselnej školy v Dubnici. O operačný systém Android som sa začal zaujímať v okamihu, keď som s ním prišiel do kontaktu v mojom prvom smartfóne. Kúpou Xiaomi Mi3 som začal venovať pozornosť aj čínskym značkám smartfónov. Vo voľnom čase rád počúvam hudbu alebo čítam knihy.