Presne pred 25 rokmi boli nadšenci technológii svedkami príchodu jedného z najdôležitejších operačných systémov, ktorý zmenil svet počítačov. 24. augusta 1995 totiž Microsoft na čele s Billom Gatesom predstavil Windows 95, na ktorý nezabúdame dodnes.

Legendárny systém, ktorý zmenil svet

Dnešným dňom si pripomíname príchod operačného systému Windows 95, ktorý pred 25 rokmi spôsobil vo svete technológií obrovský ošiaľ.

Oficiálne predstavenie sa udialo 24. augusta 1995 a okrem spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, Steva Ballmera a celého vývojárskeho tímu bol prítomný aj komik Jay Leno, ktorý spolu s Gatesom a Ballmerom systém uviedol.

Išlo o obrovský deň pre Microsoft, ktorý sa stal známy aj vďaka reklamám s pesničkou „Start Me Up“ od Rolling Stones s obrázkami nového tlačidla Štart, ktoré používame dodnes.

Po predstavení išiel nový Windows 95 doslova na dračku, pričom už počas prvej hodiny sa predalo viac než milión kópií a počas prvých piatich týždňov dokopy až 7 miliónov kópií. Americký gigant preň preto dokonca spolu s hviezdami zo seriálu Priatelia vytvoril aj vlastného sprievodcu. Systém bol okrem klasických inštalačných CD k dispozícii aj na 13 disketách.

Windows 95 priniesol na trh veľa noviniek, pričom tými najvýraznejšími bolo spomínané tlačidlo Štart s ponukou a spodný panel úloh, ktorý výrazne uľahčil prácu so systémom, ale aj prechod zo 16 na 32-bitovú architektúru.

Systém však stále používal na spustenie MS-DOS, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou Windowsu 95, a používatelia s ním tak mohli po stlačení klávesy F8 pracovať v klasickom textovom režime.

Medzi ďalšie nové fíčury patrila aj podpora dlhších názvov súborov až do 250 znakov, samostatných užívateľských profilov v systéme a neskôr aj podpora USB a príchod rozhrania DirectX pre hry a multimédiá.

Tento systém však značí aj príchod technológie Plug and Play, ktorá umožnila jednoducho a automaticky rozpoznávať a konfigurovať pripojený hardvér, píše Pocket-lint. Na začiatku však nebola veľmi spoľahlivá a často spôsobovala problémy, preto bola jej prvotná implementácia v systéme Windows 95 označovaná ako Plug and Pray, čo je v preklade „pripoj a modli sa“.

Zobraziť celú galériu (3)
Microsoft Word vo Windowse 95 / Zdroj: Unsplash

Súčasťou bol aj nenápadný Internet Explorer

Technologický gigant k systému ponúkal aj doplnkový balík Microsoft Plus!, ktorý zahŕňal podporu rôznych ďalších systémových pomôcok a súpravu Internet Jumpstart Kit, ktorá obsahovala aj prvú verziu prehliadača Internet Explorer 1.0, ktorého vývojársky tím mal v tom čase iba 6 členov. Po vydaní verzie 1.5 pár mesiacov na bol prehliadač dostupný zadarmo pre všetkých používateľov systému.

Internet Explorer sa postupne stal na dlhé roky najobľúbenejším prehliadačom na svete a jeho definitívny pád prišiel až v roku 2012, kedy ho predbehol prehliadač Chrome od Googlu.

Známy prehliadač od Microsoftu sa už však ďalšieho výročia svojho materského systému nedožije. Microsoft totiž len pred pár dňami oznámil definitívny dátum 17. augusta 2021, kedy ukončí jeho podporu.

Zobraziť celú galériu (3)
Internet Explorer vo Windowse 95 / Zdroj: Wikipedia

Windows 95 je bez pochýb jedným z najlegendárnejších operačných systémov, ktoré kedy uzreli svetlo sveta, za čo si vyslúži pozornosť takmer každý rok. Pred mesiacom sme ťa napríklad informovali o možnosti spustiť si tento systém v hre Minecraft a v minulosti sme už boli svedkami bežiaceho Windowsu 95 napríklad na Xbox One či Apple Watch.

K dispozícii je tiež aj aplikácia pre Windows, MacOS či Linux, vďaka ktorej môže slávny systém fungovať aj na tvojom počítači.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom