Windows 11 je skrytý poklad. Našli sme 11 dôvodov, prečo si ho musíš okamžite nainštalovať
Windows 11 je jednou z najhorúcejších tém posledných dní. Vzhľadom na to, že Microsoft umožnil náhľad do jeho útrob veľkej skupine používateľov skrz Insider program, mali sme už v predošlých mesiacoch možnosť získať prehľad o očakávaných novinkách, ktoré sú dostupné pre verejnosť od oficiálneho vydania.
Tento článok nebude ale zameraný na dizajnové prvky Windows 11. Nebude primárne zameraný ani na to, čo všetko jedenástka prináša. V nasledujúcich riadkoch sa totiž pozrieme na to, čo všetko Microsoft s novinkou vylepšil oproti Windows 10.
Windows 11 myslí aj na veteránov
Microsoft s novou jedenástkou predstavil hneď niekoľko funkcionalít z kapitoly „ani sme nevedeli, že ich potrebujeme“. Samozrejme, Windows 11 prešiel obrovskou dizajnovou prerábkou, kde sa väčšina interakcie presunie do centra displeja, čo však pre dlhoročných nadšencov modifikácií nie je novinkou.
Väčšina vymožeností, ako napríklad centrovanie ikon v správcovi úloh, krajšie ikony a animácie sú tu skrz nástroje tretích strán od nepamäti. Dôležité sú ale tie súčasti, ku ktorým Microsoft odomkol zadné vrátka, a tak tieto často nestabilné pomyselné mosty už potrebovať nebudeme.
Konečne použiteľný Windows Store?
Mobilné aplikácie na veľkých displejoch ukázal už aj Apple s príchodom vlastného M1 procesora. Microsoft ide s jedenástkou vlastnou cestou, a to ani nepotrebuje vlastný čip, len letmú pomoc od Intelu, o ktorej sme už písali pri ohlásení.
Aplikácie budú v prostredí 11-ky fungovať bezprostredne tak, ako keď si ich aktuálne sťahuješ na mobile. Sprostredkované budú Microsoft Storom (pôjde o knižnicu Amazonu), ktorý aktuálne pri Windows 10 využíva len malé percento používateľov. Fungovanie Android aplikácií na novom systéme ale bolo odložené, momentálne tak nie je dostupné ani vo verejnej verzii systému.
Keď však konečne prídu, nebudeš potrebovať emulátory na ich spúšťanie, ale v prostredí obchodu nájdeš takmer všetko, na čo si spomenieš.
Okrem iného sem pribudli rozšírenia pre Edge, Canva, Zoom, Adobe Acrobat Reader – aplikácie, ktoré v prípade Storu vo Windowse 10 musíš sťahovať archaickým spôsobom cez prehliadač a následnou inštaláciou. Vyzerá to tak, že vďaka novému systému budeme Microsoft Store využívať podstatne častejšie ako doteraz.
Spravovanie okien je o čosi jednoduchšie
Bola by hanba, ak by operačný systém s oknami v názve nezvládal ich manažment. Pripínanie do rohov a hľadanie najlepšieho rozloženia je doménou systému už niekoľko generácií, pričom Windows 10 s automatickým prilepovaním do dedikovaných a vyznačených častí plochy dotiahol spravovanie otvorených relácií prakticky do dokonalosti.
Ako Microsoft prezentoval a testeri potvrdili, 11-ka prináša drobnú revolúciu tlačidla maximalizácie okien, pomenovanú Snap Layouts. Pri ponechaní kurzora na tlačidle maximalizácie otvára hneď niekoľko módov rozložení, kedy je jedine na používateľovi, ktoré sa mu k danému pracovnému nasadeniu hodí.
Niečo podobné je aktuálne zakomponované aj v prípade balíka PowerToys. Ten síce môžeš dostať aj do desiatky, no vyžaduje si dodatočnú inštaláciu, spúšťanie spolu so štartom systému, a teda nejde o tak pohodlné riešenie ako jednoduchá integrácia do už zaužívanej ponuky.
S tým idú ruka v ruke aj virtuálne plochy. Podľa mnohých zdrojov ide o jedno z najprekvapivejších vylepšení, ktoré si obľúbia ako profesionáli, tak aj jednoduchší konzumenti. Mení sa interakcia s otvorenými oknami, kedy správa otvorených plôch sa presunie na spodnú hranu. Celý proces tak opäť pripomína macOS, je prívetivejší a v konečnom dôsledku jednoduchší na používanie.
V súvislosti s virtuálnymi plochami Microsoft priniesol aj vymoženosť Snap Groups, kde si systém zapamätá rozloženie okien, respektíve ich uloženie v rámci virtuálnych plôch, čo znamená, že po vypojení externého displeja alebo po akomkoľvek inom prerušení práce sa zapnuté programy minimalizujú na panel úloh do vlastných skupín.
Vedľa jednej z ikon v rámci vyššie popísanej relácie sa zobrazí malá notifikačná bodka upozorňujúca na to, že Snap Groups si pamätá predtým využívané rozloženie. Ak na túto kombináciu klikneš, okná s programami sa otvoria presne tam, kde boli poslednýkrát uložené. Rovnako sa otvoria na tých istých miestach po opätovnom pripojení externého monitora v prípade laptopu.
Windows 10 takýmto riešením nedisponuje. Po vypnutí, odhlásení alebo reštartovaní systému tak všetky aplikácie musíš otvárať nanovo, pripínať na dané pozície, respektíve presúvať na inú virtuálnu plochu alebo monitor.
O prepájaní externých displejov nehovoriac. Nielenže tu chýba akákoľvek prívetivá animácia, no aplikácie otvorené na veľkých paneloch sa automaticky prispôsobia menšiemu displeju notebooku, čo často spôsobí chaos už na tak obmedzenej ploche.
Konečne využiteľný dotyk?
Či ide o nový dizajn alebo interakciu so systémom, obe možnosti nahrávajú tabletovému režimu. Ten už od čias Windows 8 pôsobí ako strašiak v poli, čo nepriamo spôsobilo, že od neho desiatka prakticky kompletne upustila.
Microsoft sa začal sústrediť na ďaleko jednoduchšie produkty, ktoré mal poháňať mobilnejší Windows 10X, no ten bol neskôr zrušený. Jeho dizajnové prvky sa však dostali do jedenástky, čo znamená, že pôjde dotykovo najprívetivejší Windows všetkých čias.
Redizajnom si prešla najmä klávesnica na displeji, kde od rozloženia, možnosti odopnutia a podpory gest sa môžu učiť aj velikáni priemyslu s Apple logom. Widgety, ku ktorým sa ešte dostaneme, ponuka skrytá za štartom, presúvanie okien alebo dokonca aj ikony aplikácií sú prispôsobené ťuknutiu prsta ako veľkosťou, tak aj prípadnou animáciou.
Len pre urovnanie myšlienok, aj Windows 10 je dostupný na tabletoch, respektíve notebookoch s dotykovým ovládaním. V žiadnom prípade však nejde o prvoplánovú voľbu používateľov, keďže dotyk má tendenciu prinajlepšom suplovať kurzor myši.
Veľký krok v oblasti aktualizácií a najmä bezpečnosti
Vítanou zmenou je aj systém aktualizovania. Microsoft tu zvolil prístup opäť podobný macOS, kde ohol tvrdenia prisľúbené už pred rokmi, že Windows bude vydávaný ako periodicky aktualizovaná služba.
Aktualizácie budú vychádzať v jednotných balíčkoch raz ročne. Týmto sa teda eliminuje potreba inštalácie drobných roztrúsených updatov, známych z čias minulých, ktorým sa nevyhla ani desiatka. Aj tá je totiž zodpovedná pri zlom časovom rozvrhnutí updatov z vopred nedostatočne ozrejmených reštartov.
Windows nebol v minulosti nepriestrelný a dokonca si dovolíme tvrdiť, že išlo o najjednoduchší operačný systém na útok. Nadchádzajúca verzia sa to snaží zmeniť pomerne kontroverzným riešením, ktorý je ale v dnešnej dobe prakticky nevyhnutý.
Hovoríme o TPM kompatibilite hardvéru, pričom jedenástka vyžaduje už druhú generáciu týchto čipov, ktoré obsahuje hardvér starý nanajvýš niekoľko rokov. Starší hardvér Windows 11 (oficiálnymi cestami) nerozbehne.
Cieľom Trusted Platform Module čipov je dosiahnuť vyššiu úroveň ochrany pred nechceným útokmi na úrovni hardvéru. Vďaka integrácii čipu tu tak vzniká ďalší bezpečnostný prvok podobný Windows Hello, s ktorým sa používateľ nebude vedome stretávať na dennej báze. Windows bol doteraz totižto chránený prevažne na softvérovej úrovni a TPM moduly majú byť ďalšou „pevnou“ prekážkou pred vírusmi a inými útokmi.
Čo sme tu zatiaľ na Windowse nemali?
Windows 11 bol dlhé roky označovaný ako Sun Valley aktualizácia postavená na Fluent dizajne, ktorý je jednoduchší, minimalistickejší a najmä jednotnejší v porovnaní s prostredím Windows 10. Či sa ale nové ikony a oblejšie okná budú páčiť všetkým nemožno povedať.
Vieme ale potvrdiť, že vývojári dali tentokrát viac priestoru používateľom v oblasti prispôsobenia prostredia. Či už sa pozrieme na vycentrované ikony panela úloh alebo napríklad ponuku Štart, nachádzame tam podstatne lepšie spôsoby, ako si ich adaptovať k obrazu svojmu.
Príkladom za všetky je možnosť presunutia Štart menu a ikon na paneli úloh do ľavého dolného rohu – tam, kde sme ich mali dekády. Teraz to môžeme urobiť prirodzene. Na desiatke sme však museli siahať po nástrojoch tretích strán (napríklad TaskbarX spomínaný v tomto článku) alebo po rôznych trikoch.
Rovnako je na tom Štart menu. Tam si môžeme vybrať, aké ikony chceme, aby sa nám na spodnej lište zobrazovali (vedľa tlačidla napájania), tak aj pripínať programy a aplikácie v hornej časti, čo sa síce dá aj na desiatke, no kachle majú tendenciu pôsobiť chaoticky, keďže sú často veľkostne nejednotné.
Bonusom je sekcia s odporúčanými úlohami, kde nájdeš na mieru prispôsobené a často využívané nástroje a aplikácie, respektíve nedávno otvorené a editované súbory.
Veľkou novinkou je aj panel s widgetmi, ktorý si už zo samotnej podstaty musí vyžadovať vysokú mieru modifikovateľnosti, keďže vkus na novinky a návrhy správ je u každého rozdielny.
Ide tak o jednoduchú, no vítanú evolúciu aktuálnej novinky „news and interests„, ktorá pristála do Windows 10 zariadení s jednou z nedávnych aktualizácií. Vo všeobecnosti si však myslíme, že widgety budú využívané skôr jednoduchšími používateľmi podobne ako notifikačné centrum pri desiatke.
Nárast výkonu je nevyvrátiteľný
V čase oficiálneho odhalenia sa internetom začali šíriť aj obrazy ešte stále nevydaného systému, čo dalo viacerým médiám možnosť nazrieť na roky očakávaný operačný systém.
V závese sa tak tiahli rôzne benchmarky, testujúce jeho výkonnosť a ako sa ukázalo, len primitívne preinštalovanie na najnovší operačný systém dokáže nahnať do toho istého železa dodatočné fps navyše. Informovali sme o tom už napríklad v tomto článku, kde viaceré popredné testy ukázali nárast výkonu prakticky zadarmo.
Zmeny je pritom vidieť už pri zapínaní počítača s Windows 11, kde na rovnakom hardvéri systém naštartuje o 2 až 3 sekundy rýchlejšie ako aktuálna verzia desiatky. Rozdiel v rýchlosti fungovania celého systému pritom môžeme potvrdiť aj na základe našich skúseností v redakcii.
Niekoľko dedikovaných noviniek priamo pre hráčov
Svižnosti v hraní dopomôže aj funkcionalita Direct Storage, čo je v jednoduchosti rozhranie DirectX, schopné využitia aj posledného percenta výkonu pevného disku. Ako píše ArsTechnica, aby novodobé renderovanie scenérií fungovalo stopercentne, budeš k tomu potrebovať kompatibilný softvér, hardvér, ale aj NVMe disk. Zatiaľ čo funkcionalita bola v tábore Microsoftu predstavená už s príchodom Xbox Series S a X, v prípade počítačov ide o novinku.
Hry a procesy sa tak budú načítavať podstatne rýchlejšie ako na Windows 10. Budeš k tomu však potrebovať najnovšie grafické jednotky, a to GeForce RTX série 2000 a 3000, respektíve RDNA 2 generáciu od AMD.
Poprednou novinkou v rámci počítačov je aj Auto HDR, ktoré sa pridá do podporovaného obsahu automaticky, pričom nejde o úplnú novinku v hernom segmente. Auto HDR bolo rovnako ako Direct Storage predstavené s novými Xboxami. Funkcionalita dokáže do SDR obsahu pridať väčšiu farebnú paletu, temnejšiu čiernu a žiarivejšiu bielu.
Jedinou podmienkou je, že daný titul musí podporovať DirectX 11. Prezentované to bolo na legendárnom Skyrime z roku 2011. Vzhľadom na to, že podobnú funkcionalitu na Windows 10 nenájdeš, jedenástke prirátavame ďalší pomyselný bod k dobru.
Maličkou, no vítanou novinkou je aj adaptívna zmena obnovovacej frekvencie. Windows 11 a podporované monitory (so 120 Hz panelmi a rýchlejšími) si budú môcť samé určovať, koľko snímok za sekundu sa má v danej chvíli zobrazovať. Pri hraní hry pôjde displej na maximum, teda napríklad na 144 Hz, no pri prehliadaní internetu sa frekvencia zníži na tradičnejších 60 Hz.
Pokiaľ však vyššie popísané vymoženosti idú mimo teba, najmä z dôvodu nedostačujúceho hardvéru, poteší ťa natívna prítomnosť xCloudu. Windows 10 sa do tohto bodu zatiaľ nedostal, keďže tu je streamovanie hier pre Xbox zatiaľ len v beta fáze. Windows 11 má túto funkcionalitu, spolu s Xbox Game Passom, vstavanú priamo v už dobre známej aplikácií Xboxu.
Windows 11 predstavuje vrcholovú evolúciu systémov Microsoftu
Microsoft sa Windows 11 naozaj „pochlapil“ a oficiálne s ním používateľovi prináša svoj najlepší operačný systém, ktorý má potenciál zatieniť svojimi vylepšeniami aj dlhoročného predchodcu.
Dočkali sme sa viacerých prvkov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou dokážu prilákať aj tých najväčších odporcov inovácií. Do popredia sa konečne dostáva aj Microsoft Store, respektíve cloudové hranie, ktoré Microsoft s desiatkou možno aj nechcene utláča do úzadia.
Prechod na Windows 11 je pre väčšinu používateľov zdarma. Už testovacie verzie systému boli na relatívne dobrej úrovni pripravené aj na každodenné bežné použitie. Oficiálne vydanie novinky tak len potvrdzuje snahu Microsoftu čo najskôr preniesť používateľov z neraz frustrujúcej 10ky na najnovší systém, ktorý prekvapí mnohými kľúčovými zmenami.
Veľkú rolu v jeho adaptácii na zariadeniach však zohrajú aj samotné aktualizácie a vylepšenia, ktoré bude Microsoft schopný dodávať v priebehu nasledujúcich mesiacov a rokov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan" aj cena priehľadného LG
Ľudia si ju pýtajú už roky. Apple Watch čoskoro dostanú najlepšiu zdravotnú funkciu
Gigantická konzola či digitálne dedičstvo: 10 najčudnejších technologických vynálezov roka 2025
Apple Vision Pro dostal silnú konkurenciu. Tieto AR okuliare stoja zlomok jeho ceny a sú oveľa praktickejšie
Slovákov odpočúvajú, ani o tom nevedia. Takto zistíš, či sa to týka aj tvojho mobilu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PRIESKUM: Národ hodnotil Fica. Výsledky prekvapili aj odborníkov (GRAF)
Mladí podnikatelia premenili 4 000 eur na 44-miliónové impérium: Biznis sme rozbiehali v maminej pivnici
Gašpar pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO
Minister Tomáš prišiel s novým zákonom. Vybraným Slovákom poskytne 5 000 eur na úpravu bývania
Útočník z gymnázia v Spišskej Starej Vsi: Vynikal v škole i športe, no jeho minulosť bola varovaním
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
- Elon Musk je posadnutý Marsom, ale narazil na tvrdú realitu. USA bez neho nedokážu splniť svoj kľúčový cieľ
- Európska únia neustúpi. Kľúčový komisár posiela výrobcom spaľovákov jasný odkaz
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Slováci uvidia o pár hodín mimoriadne jasnú kométu. Objaví sa raz za 160 000 rokov a správa sa zvláštne
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Nová umelá inteligencia Apple sa topí v problémoch. Na jej najlepšiu funkciu podávajú sťažnosti
Revolúcia v recyklácii. Z najväčšieho „nepriateľa“ ľudstva si postavíme domy
Susednú krajinu Slovenska napadli hackeri. Ukradli osobné údaje vrátane rodných čísel a občianskych
Slováci dostanú úplne novú TV stanicu. Príde už o pár dní, toto o nej potrebuješ vedieť (PREHĽAD)
Môže za depresiu genetika? Vedci našli 293 „dôkazov“, že áno
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PRIESKUM: Národ hodnotil Fica. Výsledky prekvapili aj odborníkov (GRAF)
Mladí podnikatelia premenili 4 000 eur na 44-miliónové impérium: Biznis sme rozbiehali v maminej pivnici
Gašpar pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO
Minister Tomáš prišiel s novým zákonom. Vybraným Slovákom poskytne 5 000 eur na úpravu bývania
Útočník z gymnázia v Spišskej Starej Vsi: Vynikal v škole i športe, no jeho minulosť bola varovaním
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené